https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko drogowcy powinni być przygotowani na nadchodzące mrozy [WIDEO]

Sławomir Bobbe
Zimą najtrudniejsze warunki na drodze panują na skrzyżowaniach, mostach i wiaduktach. To tam nawierzchnia jest bardzo śliska i tam dochodzi do znacznej liczby stłuczek i wypadków.

Zimą najtrudniejsze warunki na drodze panują na skrzyżowaniach, mostach i wiaduktach. To tam nawierzchnia jest bardzo śliska i tam dochodzi do znacznej liczby stłuczek i wypadków.

<!** Image 3 align=none alt="Image 224389" >

Przygotowaniom drogowców do zimy towarzyszyć muszą także przygotowania kierowców i ich aut. Na kartodromie specjaliści z Polskiego Związku Motorowego na specjalnie przygotowanym torze demonstrowali, jak zachowuje się auto wyposażone w systemy bezpieczeństwa i ich pozbawione.

<!** reklama>

Korygują małe błędy

- To mit, że ABS i inne systemy pozwalają na szybszą jazdę. To błędne myślenie, pozwalają, co prawda, na drobne błędy kierowcy i je korygują, ale żeby systemy zadziałały, muszą być sprawne - zauważa Włodzimierz Strzała, prezes PZM w Bydgoszczy.

Sprawne przed zimą musi być też samo auto (4w dzisiejszym wydaniu piszemy o tym szeroko w dodatku Auto Moto). Policjanci podkreślają również, że warto skorygować styl jazdy zimą. - O ile w październiku i listopadzie główne zdarzenia na drogach to potrącenia pieszych, to w grudniu nadchodzi czas stłuczek, co wiąże się z niedostosowaniem prędkości do warunków na drodze. A te najtrudniejsze są właśnie na skrzyżowaniach, gdzie jest najbardziej ślisko oraz na mostach i wiaduktach, ze względu na ich podmarzanie - tłumaczy aspirant Rober Jakubas z WRD KWP w Bydgoszczy.

Policja zapowiada, że tej zimy będzie szczególnie zwracać uwagę na kierowców, którzy startują w trasę nie odśnieżając należycie auta i jego szyb. - Widoczność w aucie to podstawa, a jej brak to nie tylko niebezpieczeństwo dla ruchu, ale także wykroczenie zagrożone mandatem w wysokości 500 złotych - ostrzega Robert Jakubas.

Do zimy przygotowują się też drogowcy. - Rozpoczęliśmy je już w wakacje gdy przeprowadzano remonty, przebudowy, wycinkę drzew czy oczyszczano i pogłębiano rowy odwadniające. Prace nie tylko miały na celu poprawę bezpieczeństwa, ale i lepsze odwodnienie samej drogi. Obecnie do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przygotowanych jest już ponad 21 000 ton soli i 200 ton chlorku wapnia, a także ponad 130 pługów i prawie 70 solarek.

Podwyższone standardy

Zarząd Dróg Wojewódzkich nie pozostaje w tyle. - W ubiegłym roku zweryfikowane zostały standardy odśnieżania dróg wojewódzkich. Dzięki temu na kilku trasach usuwanie skutków opadów odbywało się szybciej. Te lepsze, podwyższone standardy będą utrzymane także w tym sezonie - mówi dyrektor ZDW w Bydgoszczy Mirosław Kielnik. W najwyższym standardzie są utrzymywane drogi wojewódzkie: nr 223 Bydgoszcz-Białe Błota, nr 240 Świecie-Tuchola i nr 552 Łysomice-Lubicz, na których panuje największe natężenie ruchu.

Drogowcy uruchamiają też infolinie dla kierowców i serwisy internetowe, z których dowiedzieć się będzie można, czy drogi są przejezdne. Drogi wojewódzkie sprawdzić można na stronie www.zdw-bydgoszcz.pl, aktualizowanej dwa razy dziennie. Drogi zarządzane przez GDDKIA też będą objęte monitoringiem. Sytuacja na drogach regionu monitorowana jest m.in. za pośrednictwem prawie 30 kamer drogowych i stacji meteorologicznych. Informacje o warunkach drogowych, panujących na wszystkich drogach krajowych, są podawane pod całodobowym numerem infolinii drogowej GDDKIA 19 111.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski