Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie taki pająk straszny... W Bydgoszczy jest dostępna wystawa egzotycznych pajęczaków

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Malinka to ptasznik chilijski różowy. Jest jednym z okazów, które zobaczymy na Wystawie Pająków w CH Focus w Bydgoszczy. O pełnej godzinie chętni mogą potrzymać ją na dłoniach.
Malinka to ptasznik chilijski różowy. Jest jednym z okazów, które zobaczymy na Wystawie Pająków w CH Focus w Bydgoszczy. O pełnej godzinie chętni mogą potrzymać ją na dłoniach. Marta Mikołajska
W ostatnim tygodniu mieliśmy okazję poznać bliżej świat egzotycznych pajęczaków. W bydgoskim CH Focus znajduje się wystawa, na której znajdziemy około pięćdziesiąt niespotykanych okazów, pochodzących z różnych kontynentów świata.

Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022

Wystawa, którą możemy podziwiać w CH Focus w Bydgoszczy, jest doskonałą okazją do zgłębienia wiedzy na temat świata egzotycznych zwierząt. Uczestnicy mają możliwość fotografowania oraz filmowania wszystkich prezentowanych okazów.

Wśród eksponatów Wystawy Pająków znajduje się m.in. sporo gatunków ptaszników – pająków prymitywnych skupiających prawie 900 gatunków, charakteryzujących się często niezwykłym, wielobarwnym umaszczeniem. Najmniejsze z gatunku mają 3 cm wielkości. W Bydgoszczy znajdziemy jeden z największych ptaszników - to osiągający długość trzydziestu centymetrów goliat (Theraphosa stirmi). Znajdziemy tu też czarną wdowę - jeden z najbardziej jadowitych pająków świata - tarantulę, a także różne gatunki skorpionów. Wystawie towarzyszą plansze 3D, gry dla dzieci, a także tablice edukacyjne. Niemałą ciekawostką jest również „pajęcze przedszkole”, w którym znajdziemy najmłodszych przedstawicieli pajęczaków.

Wystawa pajęczaków w Bydgoszczy. O pełnej godzinie potrzymamy pająka w ręce

Jedną z największych atrakcji jest Malinka, czyli ptasznik chilijski różowy, charakteryzujący się brązowym ubarwieniem wpadającym w beż. Dlaczego jest taka atrakcyjna? Pomijając fakt, że nie na co dzień możemy spotkać jakiekolwiek z tych stworzeń, o każdej pełnej godzinie najbardziej odważni goście, mogą potrzymać pająka na dłoni.

Jak zapewnił nas opiekun wystawy, zwierzęta obecnością ludzi się nie stresują, a trzymanie na rękach jest dla Malinki zupełnie neutralne. Nie wyczuwa ona bowiem ludzkich emocji, a jedynie wibracje. Dlatego trzymając ją, należy zachowywać się spokojnie, a dłonie trzymać nisko nad stołem, tak żeby nie stała jej się krzywda. Upadek z wysokości tych kilkudziesięciu centymetrów mógłby okazać się dla niej śmiertelny. Także śmiałkom biorącym ją na ręce nic z jej strony nie grozi. Jest łagodna i nie wyczesuje na dłonie gości włosków parzących - jak to mają w zwyczaju ptaszniki, gdy czują się zagrożone. Warto przy tym dodać, że także te włoski nie są dla człowieka niebezpieczne czy toksyczne - mogą natomiast powodować odczyn alergiczny, swędzenie.

- Pająka wyciągamy wyłącznie dla osób chętnych i na ich własną odpowiedzialność. Zasadniczym warunkiem jest zastosowanie się do regulaminu wystawy oraz stosowanie się do poleceń opiekuna wystawy. Należy pamiętać, że pająki, które wyciągamy, są żywymi zwierzętami - zapewniają organizatorzy wystawy. Podkreślają jednocześnie, że ich ugryzienia nie są niebezpieczne - jad, który posiadają, jest porównywalny do jadu pszczoły. - Konkretne, wyciągane osobniki są od długiego czasu obserwowane przez opiekunów. Od początku istnienia firmy (ponad 20 lat) nie odnotowano żadnego incydentu związanego z ukąszeniem.

Po chwili spędzonej z Malinką w dłoniach, idę obejrzeć dalszą część wystawy. W jednym z terrariów znajduje się liczący około 30 cm ptasznik goliat – to, jak opowiada opiekun wystawy, największy okaz w całej ekspozycji i jeden z największych ptaszników ogółem. Zwykle - jak w tym przypadku - jest brązowy, chociaż zdarzają się też o czarnym umaszczeniu. Goliat naturalnie występuje w Brazylii, Gujanie i Wenezueli. Choć jego ugryzienie może być dosyć bolesne, a sam jad może powodować mdłości, bóle głowy, gorączkę i skurcze mięśni – nie jest on zagrażający dla życia człowieka.

Ciekawostką jest, że pająki to zwierzęta długowieczne. Najstarsza samica pająka z gatunku Gaius villosus dożyła 43 lat. Co ciekawe, nie umarła ze starości, ale z powodu... użądlenia osy. Pajęczyca przez wiele lat była obiektem badań australijskich naukowców, którzy nazywali ją "Numer 16".

Wystawa pajęczaków w Bydgoszczy czynna codziennie

Wystawa Pająków w CH Focus w Bydgoszczy otwarta jest od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe i w święta, w godzinach od 10-20. Bilety w cenie 25 zł (normalny) lub 20 zł (ulgowy) można kupić kasie wystawy lub online (na stronie www.wystawapajakow.pl). Dzieci do lat 4 mogą wejść bezpłatnie.

Oprócz pajęczaków, na miejscu dostępny jest sklepik z gadżetami pamiątkowymi. Są tam m.in. pająki zatopione w bursztynie, zabawki, naklejki czy magnesy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo