- Nie podawajmy dzieciom grzybów! – apeluje kierownik Klinicznego Oddziału Pediatrii lek. med. Kazimiera Kucharska-Barczyk. – A już maluchom do 7. roku życia absolutnie nie powinno się wprowadzać grzybów do diety. Są małowartościowe i ciężkostrawne. Już kilkoro dzieci, najmłodsze w wieku 2 lat, trafiło na naszą pediatrię z objawami zatrucia grzybami. Na szczęście okazało się, że grzyby nie były trujące, a jedynie obciążyły wrażliwy układ pokarmowy - dodaje.
Specjaliści apelują również, by uważać na swoje pociechy. Jeden z małych pacjentów skonsumował grzyba, który rósł obok… piaskownicy. Drugi wykorzystał nieuwagę rodziców podczas grzybobrania i także postanowił skosztować surowego grzybka.
- Codziennie trafiają do nas osoby, które zjadły zbyt dużo grzybów i zgłaszają objawy niestrawności - mówi z kolei lek. med. Szymon Michniewicz, szef naszego SOR-u. Radzi też, żeby grzybów najlepiej w ogóle nie jeść, choć zdaje sobie sprawę, że ten akurat apel do narodu, który jest w nich niemal zakochany, raczej nie dotrze.
A wizyta w szpitalu, jeśli tylko zachodzi podejrzenie zjedzenia trującego grzyba, do przyjemnych nie należy. – Pacjenta czeka płukanie całego przewodu pokarmowego, a to proszę uwierzyć nie jest miłe – dodaje lekarz i radzi przede wszystkim nie jeść grzybów z blaszkami.
Pamiętajmy, z grzybami nie ma żartów!
ZOBACZ GALERIE Z GRZYBOBRANIA 2019 W LUBUSKIEM:
Grzybobranie 2019 w Lubuskiem. Czytelnicy suszą, marynują, g...
Grzybobranie 2019 w Lubuskiem. Borowiki, maślaki, sowy czy k...
Zobacz nasz Magazyn Informacyjny:
