Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie lada gratka dla miłośników wędkarstwa

Przemysław Peszek
Wiedza o podwodnym świecie i jego żywych organizmach sprawia, że wędkarstwo oceniam z trochę innego punktu widzenia - nie jest to tylko bezmyślne siedzenie z wędką nad wodą.

Wiedza o podwodnym świecie i jego żywych organizmach sprawia, że wędkarstwo oceniam z trochę innego punktu widzenia - nie jest to tylko bezmyślne siedzenie z wędką nad wodą.

<!** Image 2 align=none alt="Image 196896" sub="Jacek Olejniczak z medalowym okoniem. Fot.: Nadesłane">

W poprzedni weekend odwiedziłem Akwarium Gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego - Państwowego Instytutu Badawczego, które jest domem dla ponad 1500 zwierząt. Ekspozycja podzielona jest na eksponaty muzealne oraz żywą faunę i florę. Zwierzęta w akwariach słodkowodnych i morskich pochodzą z czterech rodzajów siedlisk: rafy koralowej, otwartych wód oceanicznych, Amazonii i Morza Bałtyckiego.<!** reklama>

W skład bieżącej ekspozycji wchodzi osiem działów. „Amazonia” jest poświęcona mieszkańcom dużych rzek Ameryki Południowej, gdzie, m.in., można zobaczyć anakondę zieloną, płaszczki oraz piranie czerwone. „Wodne Zwierzęta Świata” prezentuje mieszkańców ciepłych i chłodnych wód Atlantyku. W tej części wystawy można obejrzeć m.in. ośmiornicę, jesiotry, rekiny i mureny. Ekspozycja „Rafa Koralowa” przedstawia największą żyjącą rafę koralową w Polsce. Dział „Na Styku Wody i Lądu” to przede wszystkim ryby i gady pochodzące z Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. Sala Mokra to miejsce, gdzie zwiedzający mogą dotknąć ryb bałtyckich. Sala Dydaktyczna pokazuje różnorodność ryb, gadów, ptaków i ssaków morskich. Znajdują się tutaj również ekspozycje ścienne, poświęcone morskim technikom połowu ryb oraz anatomii, morfologii i ekologii zwierząt. „Morze Bałtyckie” to sala ukazująca piękno, historię oraz bogactwo Bałtyku. Natomiast w galerii można podziwiać kolekcje monet i muszli z najodleglejszych zakątków świata. Więcej można dowiedzieć się na www.akwarium.gdynia.pl.

Tradycyjnie prezentujemy wędkarza, który może pochwalić się medalowym okazem.

12 czerwca wędkując na miejskim odcinku Brdy Jacek Olejniczak złowił o godz. 6.30 po 3-minutowym holu okonia ważącego 1,18 kg (norma Brązowego Medalu PZW została przekroczona o 0,18 kg) o długości 43 cm. Za skuteczną przynętę posłużyła rosówka. Oprócz tego w skład zestawu wchodziło 3,9-m wędzisko teleskopowe „Jaxon - c.w. do 60g”, kołowrotek „Dragon Viper RD 320i”, żyłka 0,20 mm „Dragon XT 69”, przypon 0,16 mm z żyłki „Dragon XT 69”, haczyk nr 6 „Kamatsu Okiami” i spławik o wyporności 6g „Expert - Queen of River”. Za ten wyczyn przyznajemy 118 punktów konkursowych.

W niedzielę, 30 września, na Kanale Bydgoskim przy ul. Spacerowej odbędą się, przełożone z dnia 28 sierpnia, zawody z cyklu Grand Prix Koła nr 5. Zbiórka na miejscu zawodów o godz. 7.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!