https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naszej pamięci są godni

Kamila Czechowska
Głaz z tablicą pamiątkową przy wejściu głównym kościoła św. Andrzeja Boboli w Szubinie przy ulicy Ogrodowej poświęcony jest pomordowanym i zmarłym w obozach w latach 1939-1945.

Głaz z tablicą pamiątkową przy wejściu głównym kościoła św. Andrzeja Boboli w Szubinie przy ulicy Ogrodowej poświęcony jest pomordowanym i zmarłym w obozach w latach 1939-1945.

<!** Image 2 align=right alt="Image 119499" sub="W miejsce tablicy umieszczono głaz. Pomnik zaprojektował Henryk Wojtas Fot. Kamila Czechowska">Na tablicy widnieją nazwiska: Maksymiliana Andrzejewskiego zamordowanego w Szubinie; powstańca wielkopolskiego i kupca Waleriana Cerkaskiego oraz kowala i powstańca wielkopolskiego Walentego Dypczyńskiego, zamordowanych na cmentarzu żydowskim w Żninie; powstańca Rudolfa Erdmann; leśniczego z Zielonowa, Franciszka Harmacińskiego; robotnika z Szubina Władysława Hercoga rozstrzelanego w Szubinie; powstańca Wacława Kalki z Szubina; robotników z Głęboczka: Feliksa i Ludwika Kausów oraz kupca z Szubina Jan Nogi, rozstrzelanych przy sądzie w Szubinie; księgowego z Szubina, Mieczysława Piaseckiego zamordowanego w 1941 r. w Zamościu; budowlańca i powstańca Michała Szramkowskiego; robotnika z Szubina Waleriana Szulki zamordowanego w 1941 r. w obozie w Oranienburgu; rolnika z Jabłowka, powstańca Jana Thielmanna; Alberta i Kazimierza Wendlandów; Władysława Zakurzewskiego; nauczyciela i kierownika szkoły w Wolwarku Edmunda Willicha, który zginął w Warszawie na Pawiaku; Józefa Błaszkiewicz;, robotnika z Szubina Mariana Domżalskiego zmarłego w więzieniu w Rawiczu; robotnika z Szubina Władysława Intrysa rozstrzelanego w Rawiczu w 1943 r.; urzędnika z Szubina Czesława Kędzieji, zamordowanego w 1941 r. w Gusen; Franciszka Krzyżanowskiego; urzędnika z Szubina Michała Maciejewskiego oraz weterana powstania wielkopolskiego, rzeźnika Wiktora Maciejewskiego - zamęczonych w 1941 r. w Gusen; murarza z Wolwarku Franciszka Maludzińskiego, aresztowanego w 1939 r. i wywiezionego bez śladu; nauczyciela z Szubina Feliksa Redelbacha, który zginął w 1940 r. w obozie w Gusen; robotnika z Szubina Aleksandra Rosińskiego, zmarłego w 1942 r. w Dachau.

<!** reklama>Pierwszy pomnik w formie nagrobkowej z tablicą z inicjatywy więźnia Dachau, ks. Stanisława Gałeckiego wykonał w 1947 roku J. Gawroński. W 1991 r. w miejsce tablicy umieszczono głaz z tablicą. Nowy pomnika, powstały z inicjatywy proboszcz Romana Jakubowskiego zaprojektował artysta plastyk Henryk Wojtas.

Napis na tablicy

Za wiarę i Polskę zginęli z rąk pohańców hitlerowskich w latach 1939-1945 w Szubinie i na wygnaniu w obozach koncentracyjnych. Duszom pomordowanych daj Panie serce swoje i niebo - Polsce pełnię wielkości i chwały. Niewinnym ofiarom w hołdzie ks. Stanisław Gałecki duszpasterz współwięzień, parafianie 1991

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski