https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasz Bartłomiej tam, inni klerycy tu

Katarzyna Oleksy
Mimo że pochodzą z różnych kontynentów, mają jeden cel: wspólną ewangelizację świata. „Duchacze” z Francji od kilku dni goszczą u swoich bydgoskich kolegów.

Mimo że pochodzą z różnych kontynentów, mają jeden cel: wspólną ewangelizację świata. „Duchacze” z Francji od kilku dni goszczą u swoich bydgoskich kolegów.

<!** Image 2 align=right alt="Image 80880" sub="Klerykom z francuskiego seminarium trochę dokuczyła w ten weekend pogoda Fot. Brat Hieronim Majka
">Przyjechali zaledwie przed kilkoma dniami, zostają u nas do dziś. Na co dzień kształcą się w seminarium we Francji, urodzili się w najróżniejszych częściach świata. Od niedzieli wszyscy goszczą w Zgromadzeniu Ducha Świętego w Bydgoszczy. Czas spędzają na wspólnych rozważaniach, spotkaniach i wycieczkach po regionie. - Ich pobyt tutaj ma na celu zbliżenie między seminarzystami. Dzięki temu bydgoszczanie, zanim wyjadą na misję, mają możliwość rozmowy, na przykład, z Kenijczykami. To okazja do bliższego zapoznania się z tymi, którzy wkrótce będą wspólnie przeprowadzać ewangelizację świata - opowiada brat Hieronim Majka, z bydgoskiego Zgromadzenia Ducha Świętego. - Misjonarze przebywają w ponad 60 krajach świata. Takie spotkania to dla nich możliwość wzajemnego poznania się.

<!** reklama>Brat Bartłomiej Kaszczyc CSSp z „naszego” zgromadzenia pracuje w ośrodku misyjnym w Nuadibu w Mauretanii. Jak się okazuje, tamtejsze czar i egzotyka są tylko tłem dla szarej rzeczywistości, związanej z biedą, głodem, chorobami, krwawymi konfliktami lokalnymi. Misjonarze ze zgromadzenia Ducha Świętego są na tym kontynencie obecni od 160 lat. Mauretania, w której pracuje brat Bartłomiej, to kraj trzykrotnie większy od Polski, pokryty głównie piaskami Sahary. W większości zamieszkuje ją ludność pochodzenia arabsko-berberskiego. - Misja brata Bartłomieja to przede wszystkim pomoc katolikom, głównie uchodźcom. Marzeniem naszym jest wybudowanie studni, jednak do tego potrzeba praktycznie wszystkiego - informuje brat Hieronim Majka. - Przewodniki turystyczne nie tylko nie zachęcają do wyjazdu w te rejony, ale wręcz go odradzają. Przyczyną są plagi charakterystyczne dla całego kontynentu, susza, trąd czy malaria, dziesiątkująca małe dzieci - wymienia.

Pomóż bratu Bartłomiejowi

11 maja (uroczystość Zesłania Ducha Świętego) bydgoscy “duchacze” organizują coroczny festyn połączony z loterią fantową. Cały dochód przeznaczony będzie na potrzeby misji w Nuadibu. Misjonarze proszą wszystkich, którzy mogliby przekazać fanty na loterię o wsparcie inicjatywy

Ty też możesz pomóc

11 maja (uroczystość Zesłania Ducha Świętego) bydgoscy „duchacze” organizują coroczny festyn połączony z loterią fantową. Cały dochód przeznaczony będzie na potrzeby misji w Nuadibu. Misjonarze proszą wszystkich, którzy mogliby przekazać fanty na loterię, o wsparcie inicjatywy

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski