Zobacz wideo: Kiedy szczepimy dzieci przeciw koronawirusowi?
Okazji do udziału w spisie nie brakuje. Przypominali o nim też w minioną niedzielę (22 sierpnia) księża z parafii pw. Opatrzności Bożej na bydgoskich Kapuściskach.
- Podczas ogłoszeń parafialnych informowali, że rachmistrzowie w wyznaczonych dniach i terminach będą czekali w radach osiedli Kapuściska i Glinki - mówi pani Krystyna, jedna z parafianek. - Uważam, że to dobry pomysł, bo w ten sposób można dotrzeć do większego grona osób. Ja już się spisałam. Zrobiłam to pod koniec kwietnia. Zadzwoniłam na infolinię.
Mobilne punkty spisowe organizowane są też przez samorządy w różnych częściach miasta.
- My również je uruchamiamy - mówi starszy inspektor Michał Cabański z Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. - Przykładowo taki punkt będzie czynny w środę (25 sierpnia) oraz w weekend 28-29 sierpnia w godz. 12-18 w Centrum Handlowym Focus w Bydgoszczy. Spisać będzie się też można podczas niedzielnego pikniku rodzinnego na Wyspie Młyńskiej w godz. 12-17.
Nie spisałeś się jeszcze, spodziewaj się telefonu od rachmistrza
Według najnowszych danych z 24 sierpnia br., w całym województwie kujawsko-pomorskim od 1 kwietnia na 2 mln 62 tys. mieszkańców spisało się 1 mln 262 tys.
- To oznacza, że 61,2 proc. mieszkańców dopełniło już tego obowiązku - mówi Michał Cabański. - Większość spośród spisanych, bo ponad 50 proc, zrobiła to przez internet. Z kolei prawie 28 proc. zostało spisanych przez rachmistrzów, którzy dzwonili do respondentów.
Osoby, które dotychczas się nie spisały mogą spodziewać się telefonu od rachmistrza.
- Jeśli zadzwoni, nie można odmówić odpowiedzi - mówi Michał Cabański. - W sytuacji, gdy ktoś jest np. w pracy i nie może rozmawiać, należy umówić się na inną godzinę.
By mieć pewność, że dzwoni prawdziwy rachmistrz, można go zweryfikować poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl/ lub dzwoniąc na infolinię spisową pod nr 22 279-99-99.
- Każdy rachmistrz posiada identyfikator, którym legitymuje się na prośbę respondenta. Wystarczy, że osoba, która ma być spisana poda imię i nazwisko rachmistrza oraz numer jego legitymacji - przypomina Michał Cabański.
W Bydgoszczy spisało się już 52,7 proc. mieszkańców, co daje nam trzecie miejsce wśród miast na prawach powiatu. Prowadzi Włocławek - 58 proc. przed Toruniem - 52,9 proc. (dane z 24 sierpnia). W klasyfikacji województw - według liczby spisanych - Kujawsko-Pomorskie zajmuje 4. lokatę - 61,2 proc. Prowadzi województwo opolskie - 64,6 proc.
Są cztery sposoby spisu
- Samospis przez internet
- Spis telefoniczny realizowany przez rachmistrza zewnętrznego
- Spis bezpośredni, gdy rachmistrz przychodzi do domu
- Można też zadzwonić samemu na infolinię pod nr 22 279-99-99
- W tym ostatnim przypadku wybiera się 1 i podaje kod pocztowy, wtedy następuje przekierowanie do właściwego Urzędu Statystycznego - wyjaśnia Michał Cabański. - Można też przyjść do naszej siedziby przy ul. ks. Konarskiego. We wtorki punkt spisowy czynny jest w godz. 7-18, a w pozostałe dni od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15. Warto jednak wcześniej umówić się na wizytę pod nr tel. 539-671-457. Punkty spisowe działają też w urzędach miast i gmin w całym województwie. Zebrane dane posłużą do opracowania strategii na szczeblu wojewódzkim i krajowym np. do planowania wydatków na ochronę zdrowia, edukację, czy na rozwój infrastruktury.
Osoby niepełnoletnie spisują rodzice lub opiekunowie prawni. Jedna osoba z gospodarstwa domowego może podać dane wszystkich współmieszkańców.
