Czy przynależność do danego stowarzyszenia się opłaca? - zastanawiali się radni miejscy w trakcie ostatniej sesji w Nakle.<!** Image 2 align=none alt="Image 204534" sub="Wielu radnych miało wątpliwości czy udział w kolejnym stowarzyszeniu będzie dla Nakła opłacalny / Fot. Iwona Matusiak">
Podczas pierwszej w tym roku sesji rady miejskiej w Nakle dyskusję wywołało przyjęcie uchwały w sprawie wyrażenia woli współdziałania gminy Nakło w tworzeniu Kujawsko-Pomorskiego Samorządowego Stowarzyszenia „Europa Pomorza i Kujaw”.
Głównym celem działalności stowarzyszenia będzie podejmowanie działań na rzecz budowy i rozwoju silnej pozycji województwa kujawsko-pomorskiego w Unii Europejskiej. Reprezentowane będą interesy danych samorządów w kraju i zagranicą, promowane będą społeczne, kulturowe, gospodarcze walory całego regionu.
- Celem jest przede wszystkim promocja na forum Unii Europejskiej. Koszty są zawsze, gdy chce się pokazać swoje walory, a możemy czynić to razem w ramach województwa - mówił Krzysztof Błoński, zastępca burmistrza.
- Chcemy przybliżać nasze województwo do Europy, a Europę do nas. Na podobnych zasadach działają stowarzyszenia w innych krajach, możemy stać z boku i się przyglądać, albo się włączyć - dodał na koniec.
Stowarzyszenie będzie również realizowało programy stażowe dla administracji publicznej województwa, programy szkoleniowe dla różnych grup odbiorców na terenie województwa i w Brukseli. Istotna będzie też wymiana doświadczeń w ramach projektów międzynarodowych.
- Województwo kujawsko-pomorskie posiada już w Brukseli swoje biuro, są tam jednak środki na projekty miękkie, które można pozyskać, jednak, aby się o nie starać, potrzebne jest stowarzyszenie. Możliwe będą też wyjazdy kilku osób rocznie do Brukseli na staże - tłumaczył Piotr Kalamon.
Radni debatowali jednak nad kosztami udziału w organizacji i wymiernych skutkach, jakie można osiągnąć. Opłata będzie wynosiła bowiem 20 groszy od mieszkańca danej gminy, czyli w przypadku Nakła około 6 tysięcy złotych rocznie.
- My jako gmina Nakło należymy już do 5 stowarzyszeń. Mam pewne rozeznanie, co do tego które z nich są skuteczne w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, a które nie. Proponuję również, aby przygotować informację na ten temat, jakie zyski czerpiemy z uczestnictwa w danej organizacji - mówił Henryk Podejko.<!** reklama>
Ostatecznie uchwałę przyjęto 14 głosami za, 3 przeciw i 3 wstrzymującymi się. W gminie Mrocza podobna uchwała została natomiast odrzucona.