Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nakielska przystań oficjalnie już działa

Iwona Matusiak
Oficjalne otwarcie budynku przystani nie mogło obyć się bez symbolicznego przecięcia wstęgi, którego dokonali, m.in.: członek zarządu województwa Sławomir Kopyść, Jan Rulewski, uczennica ZSŻŚ Klaudia Nowak
Oficjalne otwarcie budynku przystani nie mogło obyć się bez symbolicznego przecięcia wstęgi, którego dokonali, m.in.: członek zarządu województwa Sławomir Kopyść, Jan Rulewski, uczennica ZSŻŚ Klaudia Nowak Iwona Matusiak
Podczas uroczystego otwarcia nakielskiej przystani przecięto wstęgę i poświęcono budynek. Był też okolicznościowy tort, a goście wysłuchali kilku utworów w wykonaniu Poznańskiej Orkiestry Rozrywkowej.

Budynek oddany do użytku ma powierzchnię nieco ponad 809 metrów kwadratowych, całkowita wartość zadania, w ramach którego został wybudowany, to ponad 4,5 miliona złotych. Obiekt przystani w Nakle obejmuje: bosmanat portu, kapitanat, warsztat szkutniczy, ogólnodostępne sanitariaty i prysznice, wypożyczalnię kajaków, pomieszczenie ładowania akumulatorów, pięć dwuosobowych pokoi noclegowych z łazienkami, pomieszczenie do przygotowywania posiłków dla turystów.

Oprócz mieszkańców i turystów, korzystać z niej będą również uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle.
- W całym kraju są tylko dwie takie szkoły. Dzisiaj w technikum śródlądowym naukę pobiera 122 uczniów. To ważne, bo po naszych wodach będą mogli pływać fachowcy, dzisiaj, niestety, najczęściej pracujący zawodowo poza granicami - mówił podczas otwarcia starosta nakielski Tomasz Miłowski. - Wielkim skarbem naszego powiatu są aktywni mieszkańcy, ludzie związani ze stowarzyszeniami, bo to oni położyli podwaliny pod obiekt, w którym dzisiaj jesteśmy - dodał starosta.

Historia powstania przystani nie jest prosta i sięga poprzedniej kadencji Rady Powiatu, kiedy to zapadły kluczowe decyzje. W 2011 roku zakończył się pierwszy etap projektu, kiedy to wybudowano basen portowy, a w drugim etapie postawiony został właśnie wspomniany budynek i chociaż za jego powstanie odpowiedzialna był firma Budopol, do jej realizację dokończyła firma Wezambud ze Żnina.

- Wykorzystaliśmy pieniądze, których nie można było przeznaczyć na budowę dróg lądowych. Podkreślam to w sposób szczególny, bo jest jeszcze wielu malkontentów, którzy twierdzą, że te pieniądze powinny być przeznaczone na drogi - mówił Tomasz Miłowski.

Na terenie przystani, obok budynku, wybudowano też boiska do piłki siatkowej i plażowej, plac zabaw dla dzieci, minipole namiotowe z miejscem do grillowania i rekreacji. Na cyplu pomiędzy basenem portowym a rzeką Noteć udostępniono bulwar wraz z miejscami rekreacji, boiskiem do badmintona oraz polem do gry w boule. Są tam również 42 miejsca postojowe dla samochodów.

Dzięki tej inwestycji miłośnicy turystyki znajdą w Nakle, jak i w całym powiecie, atrakcyjne tereny do uprawiania turystki kajakowej, pieszej i kolarskiej.

- Oficjalne otwarcie dla mieszkańcow odbędzie się wiosną, termin zostanie jeszcze ustalony. Chcemy, aby na uroczystość otwarcia ludzie nie tylko przyjechali lub przyszli, ale przede wszystkim przypłynęli - poinformował Tomasz Miłowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty