Przedstawiciele władz województwa, powiatu, sąsiednich gmin oraz arcybiskup Henryk Muszyński wzięli udział w uroczystej sesji rady gminy z okazji święta Gąsawy.
<!** Image 2 align=right alt="Image 86304" sub="Młodzi dworzanie z chóru Inowroclaviensis witali gości wchodzących do sali sesyjnej. ">Przed wejściem do sali sesyjnej gości powitali członkowie chóru Inowroclaviensis, którzy byli ubrani w stroje dworzan i dworek królewskich. Punktualnie o godz. 10 rozpoczęto obrady. Na początek zabrzmiał hymn królewski, a następnie przedstawiono historię grodu, który 620 lat temu uzyskał prawa miejskie i odegrał ważną rolę w historii Polski.
- Nazwa Gąsawa wywodzi się od słowa Gązowa - powiedział historyk Roman Stręczyński. - Nie uległa ona zmianie od czasów średniowiecza, a pochodzi stąd, że w okolicach grodu przebywało mnóstwo dzikich gęsi. Miejscowość leży na dawnym szlaku handlowym, posiada walory krajobrazowe i turystyczne. Jednym z najważniejszych wydarzeń historycznych, które tu miały miejsce, były obrady sejmiku, podczas których zginął Leszek Biały, książę krakowski. Wpływ na rozwój miejscowości miała też rodzina Nałęczów - przypomniał zebranym Roman Stręczyński.
<!** reklama>Dziś po wielu latach w miejscu zabicia księcia odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający to wydarzenie. Podczas sesji wręczono jubileuszowe medale gościom i zasłużonym obywatelom gminy. Pierwszy pamiątkowy order odebrał arcybiskup Henryk Muszyński, a następnie przedstawiciele władz województwa i posłowie. Nie zapomniano także o wybitnych osobistościach, które zasłużyły się dla Gąsawy. Odznaczono poprzednich naczelników i emerytowanych dyrektorów szkół. Goście bardzo chętnie wpisywali się też do księgi pamiątkowej.
<!** Image 3 align=left alt="Image 86304" sub="Wójt Gąsawy Zdzisław Kuczma wręczył jubileuszowy medal wicemarszałkowi województwa kujawsko-pomorskiego, Edwardowi Hartwichowi / Fot. Jaśmina Malak">Obrady zakończone zostały koncertem przygotowanym przez młodzież z chóru Inowroclaviensis. Występ młodych śpiewaków nagrodzono gromkimi brawami. Następnie mieszkańcy wraz z przedstawicielami władz i zaproszonymi gośćmi udali się do kościoła na mszę świętą, której przewodniczył arcybiskup Henryk Muszyński. W jej trakcie poświęcony został sztandar Zespołu Szkół Publicznych w Gąsawie.