Torpedownia – Gdynia, Babie Doły
Torpedownia na Babich Dołach została zbudowana przez Niemców w okresie drugiej wojny światowej jako część większego kompleksu wojskowego. Była to hala montażowa torped, w której przeprowadzano także próbne strzelania. Obiekt wzniesiono 300 m od brzegu na zatopionych kesonach, a z lądem łączyło go molo, po którym biegł tor kolejki wąskotorowej służącej do transportu materiałów.
Torpedownia – Gdynia, Babie Doły

Po wojnie wyposażenie obiektu wywieziono w głąb ZSRR, zaś niewykorzystywana torpedownia popadła w ruinę. Szczególnie niełaskawe okazały się srogie zimy lat 70. i 80., które doprowadziły do zawalenia się frontowej ściany obiektu. Do lat 80. w pobliżu torpedowni trenowali płetwonurkowie, zaś w latach 90. wysadzono resztki pomostu, żeby zablokować mieszkańcom dostęp do niezabezpieczonej budowli. Dziś po torpedowni pozostała tylko widoczna na zdjęciu ruina (widok z 2020 r.).

Torkat – Katowice, ul. Bankowa
Dziś mało kto pamięta, że pierwsze sztuczne lodowisko w Polsce (i zarazem 12. sztuczne lodowisko w Europie) stworzono przed wojną w Katowicach. Zbudowany w 1930 r. Torkat powstał w ciągu zaledwie czterech miesięcy i mógł się poszczycić m.in. chłodzoną taflą oraz odkrytymi trybunami. Zorganizowano tu Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie w 1931 r. oraz liczne mecze hokejowe i zawody łyżwiarskie. Latem lodowisko funkcjonowało jako płytki basen.

Po wojnie obiekt uruchomiono ponownie w 1949 r. W rozbudowanym Torkacie mieściły się m.in. hotel, restauracja i kawiarnia. Latem budowla stawała się boiskiem, salą koncertową i kinem. 29 sierpnia 1973 r. Torkat został jednak doszczętnie zniszczony przez pożar. Na pustym placu po historycznej budowli, gdzie przez długie lata mieścił się parking, stanęła w 2012 r. wspólna biblioteka Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego.