Historia Polski na przestrzeni ostatnich stuleci była niezwykle burzliwa. Trudno się zatem dziwić, że nie wszystkie wyjątkowe budynki dotrwały do naszych czasów. Warto jednak przyjrzeć im się przynajmniej na zdjęciach, gdyż zachwycają na wiele sposobów. Jedne były wyjątkowymi zabytkami, inne stanowiły imponujące osiągnięcia myśli technicznej, jeszcze inne – zapewniały mieszkańcom rozrywkę. Gdzie się znajdowały i co się z nimi stało?
Zobacz utracone polskie budynki:
Nieistniejące budynki z całej Polski. Mają szansę na odbudowę?
Obiekty, które prezentujemy w naszej galerii, łączy jedno: gdy istniały, znajdowały się na terenach, które dziś należą do państwa polskiego. Nie zawsze jednak były dziełem polskich rąk. Część z nich znajdowała się bowiem na terenach poniemieckich i to właśnie Niemcy je wznieśli. Tak było np. z wieżą Quistorpa w Szczecinie czy z mauzoleum Hindenburga. Bywały też obiekty rosyjskie, wzniesione przez zaborców, jak np. sobór na placu Piłsudskiego w Warszawie.

LicencjaWikimedia Commons/From M.J.Meshchaninova's collection/domena publiczna
W przypadku budynków o obcym pochodzeniu to właśnie ono często sprawiało, że te niezwykłe obiekty nie dotrwały do naszych czasów. Przykładowo na terenach poniemieckich wycofujące się wojska często celowo niszczyły różne obiekty, by nie wpadły one w ręce wroga. Gdy ziemie te przyłączono do Polski po drugiej wojnie światowej, władzom PRL najczęściej nie zależało na ich ratowaniu. Pozostawiano je więc, by niszczały lub pozyskiwano z nich materiał rozbiórkowy do odbudowy zniszczonego kraju.
Inne budynki przestały istnieć, ponieważ brak pieniędzy na ich remont sprawił, że w końcu nadawały się już wyłącznie do rozbiórki. Jeszcze inne obiekty uznano po prostu za niepotrzebne i zastąpiono innymi – tak stało się np. z warszawskim Supersamem.
Czy te wyjątkowe obiekty mają szansę na odbudowę? W teorii wszystko jest możliwe. W praktyce jednak odbudowa zabytków jest niezwykle kosztowna i pracochłonna, więc mogą na nią liczyć tylko budowle uznane za naprawdę cenne lub stanowiące ważne symbole. Dla odbudowanych obiektów trzeba też znaleźć nową funkcję. Tak ma się stać np. z Pałacem Saskim w Warszawie, który według deklaracji ma zostać odbudowany w kształcie z 1939 r. i przeznaczony na cele urzędowe.

Materiał pochodzi z serwisu www.szukajwarchiwach.pl ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
