Część połączeń została zlikwidowana, składy pojadą także inną trasą lub wyruszą o innej godzinie.
<!** Image 2 align=none alt="Image 172756" sub="Na razie na dworcu kolejowym PKP Bydgoszcz Główna nie widać zamieszania w związku ze zmianą rozkładu jazdy pociągów Fot. Tadeusz Pawłowski">Większość zmian to, na szczęście, minutowe przesunięcia godzin odjazdów. Korekta rozkładu w naszym regionie jest przede wszystkim związana z zamknięciem części torów na odcinku Tczew - Gdynia. To, niestety, będzie się wiązać z dłuższą podróżą do Trójmiasta.
- Z powodu remontów na trasie do Gdańska z rozkładu jazdy wypada kilka pociągów - mówi Marek Ostrowski, dyrektor bydgoskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. - A czas jazdy tych, które pojadą w tym kierunku, wydłuża się. Niektóre kursować będą w skróconej relacji, na przykład tylko do Tczewa.
<!** reklama>Pociąg Regio, odjeżdżający z Bydgoszczy do Gdyni o godz. 14.40, zastąpi InterRegio „Bursztyn” z Katowic do Gdyni. „Bursztyn” przyjedzie do Bydgoszczy trochę wcześniej, i poczeka na stacji, by dalej ruszyć wedle rozkładu wycofanego Regio.
- I na tym odcinku będzie obowiązywała cena za bilet jak w pociągu klasy Regio - zapewnia Ostrowski.
Zmiany z dnia na dzień
Nowością jest powrót na tory pociągów klasy ekspress, których w nowym rozkładzie będzie 46. Najmniej, bo tylko 22, będzie pociągów Intercity, natomiast najwięcej TLK - aż 250.
W związku z wprowadzeniem nowego podziału zmieni się także oferta poszczególnych marek. 22 pociągi EIC obsługiwane będą wyłącznie przez najnowocześniejszy tabor. Dodatkowo pojawi się w nich także możliwość bezpłatnego korzystania z bezprzewodowego Internetu. Od dziś będzie dostępny w klasie I, ale jeszcze w okresie wakacyjnym pojawi się w wagonach II klasy.
Ważna zmiana wprowadzona jest dla pasażerów pociągów TLK. Otóż w wagonach pierwszej klasy obowiązuje rezerwacja miejsc. W tym wypadku miejscówka kosztuje sześć złotych.
Przed wyruszeniem w podróż warto dokładne sprawdzić godziny odjazdów. Niekiedy rozkład może się zmienić z dnia na dzień. - O niedogodnościach pasażerowie dowiadują się ostatni. Często jeżdżę do Warszawy, tam przesiadam się w inny pociąg. Niekiedy przez brak informacji ledwo dążę na drugie połączenie. Dlatego zawsze przed wyjściem sprawdzam, czy danego dnia pociąg na pewno odjedzie o ustalonej wcześniej godzinie - mówi pani Małgorzata, studentka.
Wakacyjne składy
- Zbliża się lato, dlatego proponujemy naszym pasażerom aż 58 dodatkowych pociągów wakacyjnych, między innymi, do Kołobrzegu, Łeby czy Zakopanego - mówi Małgorzata Sitkowska z PKP Intercity.
Bilet przez internet
Dwaj najwięksi przewożnicy wprowadzają nową ofertę ułatwiającą kupno biletów.
- Przewozy Regionalne proponują kupno biletów za pośrednictwem strony internetowej na wszystkie swoje pociągi: REGIO, interREGIO i REGIOexpress.
- Od dziś bilety przez Internet mona kupić na wszystkie pociągi spółki PKP Intercity: TLK, ekspresy i ExpressInterCity (z wyjątkiem tych kursujących na trasie Warszawa-Łódź-Warszawa).