Nabór do szkół ponadpodstawowych w Bydgoszczy. O przyjęcie ubiegać się będzie więcej uczniów. Dlaczego?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W poniedziałek (16 maja) startuje rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na zdjęciu tegoroczni ósmoklasiści podczas "Drzwi otwartych" w XII LO w Bydgoszczy.
W poniedziałek (16 maja) startuje rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na zdjęciu tegoroczni ósmoklasiści podczas "Drzwi otwartych" w XII LO w Bydgoszczy. Nadesłane
Udostępnij:
W poniedziałek (16 maja) rozpoczyna się nabór do klas I szkół ponadpodstawowych. W tym roku do liceów, techników i szkół branżowych I stopnia trafi więcej uczniów. Bydgoskie szkoły już przygotowują się na to.

Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą.

Większa liczba uczniów w naborze jest efektem reformy edukacji z 2014 r., która obniżyła wiek szkolny. W Bydgoszczy rekrutacja odbywać się będzie elektronicznie. Wyjątek stanowią szkoły specjalne: Branżowa Szkoła I stopnia nr 6 Specjalna oraz XVII LO dla Słabo Słyszących.

III LO na Okolu planuje od września utworzyć sześć klas I. O jedną więcej niż obecnie.

- Pomieścimy i dwuzmianowość nam nie grozi - zapewnia Grażyna Dziedzic, dyrektor III LO. - Daliśmy radę, gdy trafił do nas tzw. podwójny rocznik czyli ostatni absolwenci gimnazjów i pierwsi absolwenci szkół podstawowych, to i teraz sobie poradzimy.

W II LO także powstanie więcej klas I. - Zwykle mieliśmy cztery, od września br. będzie ich sześć - mówi Mirosława Glaza, dyrektor liceum. - Obecnie lekcje rozpoczynają się o godz. 8 i trwają do godz. 15.20. Nie wykluczam jednak, że od września br. będą się zaczynać o godz. 7.10 od zajęć z WF-u. Dwuzmianowości nie przewiduję, ale spodziewam się, że zajęcia dydaktyczne będą się kończyły po godz. 16.

W technikach dwuzmianowość będzie utrzymana

Trudniejsza sytuacja może być w technikach, bo tu kształcenie zawodowe odbywa się w grupach.

- Obecnie mamy 760 uczniów, ponad 50 procent to osoby spoza Bydgoszczy. Gdy młodzieży będzie więcej, niektórzy mogą mieć kłopot z zakwaterowaniem w internatach lub bursach, bo nie ma ich wiele w mieście - mówi Justyna Ormanowska, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. - W szkole dwuzmianowość już mamy i na pewno ją utrzymamy. Od nowego roku szkolnego utworzymy 9 klas I, czyli o 3 więcej. Dodatkowe oddziały będą w takich zawodach jak technik hotelarz oraz technik żywienia i organizacji usług gastronomicznych. O jedną klasę więcej utworzymy też w branżówce w zawodzie kucharz.

Aktualnie zajęcia w "Gastronomiku" trwają maksymalnie do godz. 17. - Przy większej liczbie uczniów mogą kończyć się nawet o godz. 18.55 - mówi Justyna Ormanowska. - Inaczej tego nie da się ułożyć, bo w kształceniu zawodowym aż 50 proc. zajęć odbywa się u nas w grupach.

W Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 od września ma być 11 klas I - o dwie więcej.

- Lokalowo się pomieścimy, bo korzystamy, m.in. z gmachu po dawnym gimnazjum przy ul. Kruszwickiej - mówi Ewa Ankiewicz-Jasińska, dyrektor szkoły. - Dwuzmianowość już jest i nadal będzie, zwłaszcza że zatrudniamy nauczycieli kształcenia zawodowego z zakładów pracy. Obecnie lekcje zaczynają się o godz. 7 i trwają do godz. 18. Będziemy się starali tak ułożyć plan lekcji, by nie wydłużać tych godzin.

W Bydgoszczy utworzonych zostanie więcej klas I

Bydgoski ratusz szacuje, że w tegorocznej rekrutacji należy zapewnić miejsca dla ok. 4800 absolwentów szkół podstawowych.

- W bieżącym roku szkolnym w klasach VIII w szkołach prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz uczy się 3714 uczniów. To o 1026 więcej niż rok wcześniej - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Powodem są zmiany w systemie oświaty skutkujące tym, że w roku szkolnym 2014/2015 do klasy I SP trafiły dzieci sześcioletnie i siedmioletnie, podobnie w następnym roku szkolnym (rodzice decydowali czy dają dziecko do szkoły w wieku 6 czy 7 lat). Wcześniej był krótki czas, że do I klasy trafiały dzieci sześcioletnie, czyli generalnie z jednego rocznika urodzenia.

Tradycyjnie wśród kandydatów do miejskich szkół ponadpodstawowych liczną grupę stanowi młodzież spoza Bydgoszczy.

- W trwającym roku szkolnym to 41,3 proc. wszystkich uczniów przyjętych do klasy I. Reasumując, szacujemy, że w naborze trzeba zapewnić miejsca dla ok. 4800 uczniów - mówi Marta Stachowiak.

Jak informuje ratusz, dla klas I otwartych zostanie więcej oddziałów. W liceach łącznie będzie ich 76 (dla porównania 1 września 2021 r. było 56); w technikach - także 76 (przy 53 uruchomionych 1 września ub. roku). W branżowych szkołach I stopnia powstanie ogółem 28 oddziałów ogólnodostępnych (teraz jest 14). Cztery oddziały specjalne z 10 zawodami przygotowała Branżowa Szkoła I stopnia nr 6 Specjalna.

Wnioski o przyjęcie do klasy I będzie można składać do 21 czerwca do godz. 15. Od 24 czerwca do 12 lipca należy uzupełnić je o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 19 lipca, a przyjętych i nieprzyjętych - 25 lipca o godz. 12.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie