Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą.

Większa liczba uczniów w naborze jest efektem reformy edukacji z 2014 r., która obniżyła wiek szkolny. W Bydgoszczy rekrutacja odbywać się będzie elektronicznie. Wyjątek stanowią szkoły specjalne: Branżowa Szkoła I stopnia nr 6 Specjalna oraz XVII LO dla Słabo Słyszących.
III LO na Okolu planuje od września utworzyć sześć klas I. O jedną więcej niż obecnie.
- Pomieścimy i dwuzmianowość nam nie grozi - zapewnia Grażyna Dziedzic, dyrektor III LO. - Daliśmy radę, gdy trafił do nas tzw. podwójny rocznik czyli ostatni absolwenci gimnazjów i pierwsi absolwenci szkół podstawowych, to i teraz sobie poradzimy.
W II LO także powstanie więcej klas I. - Zwykle mieliśmy cztery, od września br. będzie ich sześć - mówi Mirosława Glaza, dyrektor liceum. - Obecnie lekcje rozpoczynają się o godz. 8 i trwają do godz. 15.20. Nie wykluczam jednak, że od września br. będą się zaczynać o godz. 7.10 od zajęć z WF-u. Dwuzmianowości nie przewiduję, ale spodziewam się, że zajęcia dydaktyczne będą się kończyły po godz. 16.
W technikach dwuzmianowość będzie utrzymana
Trudniejsza sytuacja może być w technikach, bo tu kształcenie zawodowe odbywa się w grupach.
- Obecnie mamy 760 uczniów, ponad 50 procent to osoby spoza Bydgoszczy. Gdy młodzieży będzie więcej, niektórzy mogą mieć kłopot z zakwaterowaniem w internatach lub bursach, bo nie ma ich wiele w mieście - mówi Justyna Ormanowska, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. - W szkole dwuzmianowość już mamy i na pewno ją utrzymamy. Od nowego roku szkolnego utworzymy 9 klas I, czyli o 3 więcej. Dodatkowe oddziały będą w takich zawodach jak technik hotelarz oraz technik żywienia i organizacji usług gastronomicznych. O jedną klasę więcej utworzymy też w branżówce w zawodzie kucharz.
Aktualnie zajęcia w "Gastronomiku" trwają maksymalnie do godz. 17. - Przy większej liczbie uczniów mogą kończyć się nawet o godz. 18.55 - mówi Justyna Ormanowska. - Inaczej tego nie da się ułożyć, bo w kształceniu zawodowym aż 50 proc. zajęć odbywa się u nas w grupach.
W Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 od września ma być 11 klas I - o dwie więcej.
- Lokalowo się pomieścimy, bo korzystamy, m.in. z gmachu po dawnym gimnazjum przy ul. Kruszwickiej - mówi Ewa Ankiewicz-Jasińska, dyrektor szkoły. - Dwuzmianowość już jest i nadal będzie, zwłaszcza że zatrudniamy nauczycieli kształcenia zawodowego z zakładów pracy. Obecnie lekcje zaczynają się o godz. 7 i trwają do godz. 18. Będziemy się starali tak ułożyć plan lekcji, by nie wydłużać tych godzin.
W Bydgoszczy utworzonych zostanie więcej klas I
Bydgoski ratusz szacuje, że w tegorocznej rekrutacji należy zapewnić miejsca dla ok. 4800 absolwentów szkół podstawowych.
- W bieżącym roku szkolnym w klasach VIII w szkołach prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz uczy się 3714 uczniów. To o 1026 więcej niż rok wcześniej - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Powodem są zmiany w systemie oświaty skutkujące tym, że w roku szkolnym 2014/2015 do klasy I SP trafiły dzieci sześcioletnie i siedmioletnie, podobnie w następnym roku szkolnym (rodzice decydowali czy dają dziecko do szkoły w wieku 6 czy 7 lat). Wcześniej był krótki czas, że do I klasy trafiały dzieci sześcioletnie, czyli generalnie z jednego rocznika urodzenia.
Tradycyjnie wśród kandydatów do miejskich szkół ponadpodstawowych liczną grupę stanowi młodzież spoza Bydgoszczy.
- W trwającym roku szkolnym to 41,3 proc. wszystkich uczniów przyjętych do klasy I. Reasumując, szacujemy, że w naborze trzeba zapewnić miejsca dla ok. 4800 uczniów - mówi Marta Stachowiak.
Jak informuje ratusz, dla klas I otwartych zostanie więcej oddziałów. W liceach łącznie będzie ich 76 (dla porównania 1 września 2021 r. było 56); w technikach - także 76 (przy 53 uruchomionych 1 września ub. roku). W branżowych szkołach I stopnia powstanie ogółem 28 oddziałów ogólnodostępnych (teraz jest 14). Cztery oddziały specjalne z 10 zawodami przygotowała Branżowa Szkoła I stopnia nr 6 Specjalna.
Wnioski o przyjęcie do klasy I będzie można składać do 21 czerwca do godz. 15. Od 24 czerwca do 12 lipca należy uzupełnić je o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 19 lipca, a przyjętych i nieprzyjętych - 25 lipca o godz. 12.