Nabór do liceów, techników i branżówek 2020 - terminy
Już wiadomo, że tegoroczni ósmoklasiści, którzy ubiegać się będą o przyjęcie do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej szkoły branżowej I stopnia, od 11 maja do 23 czerwca (do godz. 15) będą mieli czas na złożenie wniosku o przyjęcie do klas I. Uczniowie chcący uczyć się np. w klasach sportowych, dwujęzycznych, szkołach mistrzostwa sportowego, czy oddziałach międzynarodowych w publicznej szkole ponadpodstawowej wniosek będą musieli złożyć nieco wcześniej, bo do 20 maja do godz. 15. W ich przypadku odbędą się bowiem sprawdziany uzdolnień kierunkowych, próby sprawności fizycznej, czy sprawdziany kompetencji językowych.
Od 26 do 30 czerwca (do godz. 15) kandydaci do klas I będą zobowiązani uzupełnić wniosek o świadectwo ukończenia podstawówki oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Nabór do liceów, techników i branżówek 2020 - do kiedy weryfikacja?
Weryfikacja wniosków i dokumentów przez komisję rekrutacyjną nastąpi do 10 lipca. Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 13 lipca o godz. 12. Potem do 20 lipca do godz. 15 rodzice kandydata lub pełnoletni uczeń będą musieli potwierdzić wolę. Listy osób przyjętych i nieprzyjętych do klas I podane zostaną 21 lipca o godz. 12.
Po zakończeniu tego etapu dyrektorzy szkół jeszcze tego samego dnia będą zobowiązani poinformować kuratora oświaty o liczbie wolnych miejsc w ich placówkach. Ten z kolei do 22 lipca opublikuje informację o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych. Uczniowie, którzy nie dostaną się do wybranej szkoły będą mieli prawo ubiegać się o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia. W tym celu muszą wystąpić z wnioskiem do komisji rekrutacyjnej do 28 lipca. Komisja w ciągu 5 dni od dnia jego złożenia będzie musiała takie uzasadnienie sporządzić.
Przypomnijmy, że w ub. roku zakończyło się wygaszanie gimnazjów, stąd w kwietniu br. odbędzie się już tylko egzamin ósmoklasisty. 21 kwietnia uczniowie zdawać będą język polski, nazajutrz - matematykę, a 23 kwietnia - język obcy nowożytny. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Choć jest on obowiązkowy, to nie można go nie zdać, ale jego wyniki są ważne przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
