Nabór trwał od 23 lutego i wzorem lat ubiegłych odbywał się elektronicznie. Od września br. obowiązek szkolny dotyczy ok. 2850 siedmiolatków mieszkających w Bydgoszczy.
Na wniosek rodziców naukę w klasie I mogą również rozpocząć dzieci sześcioletnie. Jednak wyłącznie, jeśli w roku szkolnym poprzedzającym rok, w którym mają rozpocząć naukę, korzystały z wychowania przedszkolnego lub posiadają opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
Nie wszyscy rodzice dokonali zgłoszeń dzieci w terminie rekrutacji
We wniosku rodzice mogli wybrać maksymalnie dwie szkoły z określeniem kolejności od najbardziej do najmniej preferowanej. Przy przyjęciu do klasy I pierwszeństwo miały dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły. Z kolei kandydaci zamieszkali poza rejonem szkoły mogli zostać przyjęci do klasy I na wniosek rodziców, jeżeli szkoła dysponowała wolnymi miejscami.
- Wynik zakończonej rekrutacji wskazuje, że do klas I szkół podstawowych przyjęto 2771 uczniów, w tym 2116 to dzieci, które rozpoczną naukę w szkole obwodowej oraz 655 to dzieci, które rozpoczną naukę w szkole spoza swojego obwodu (zostały przyjęte w rekrutacji otwartej) - informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Niestety, nie wszyscy rodzice i opiekunowie prawni dokonali zgłoszenia dziecka w terminie rekrutacji, dlatego przypominamy, że cały czas w szkołach obwodowych można i należy dokonywać zgłoszeń, do czego bardzo zachęcamy.
Szkoły tradycyjnie zostawiły pulę wolnych miejsc
Sprawdziliśmy, jak rekrutacja przebiegła w wybranych bydgoskich podstawówkach. W SP nr 35 przy ul. Nakielskiej od września utworzone zostaną trzy klasy I.
- Do wszystkich mamy już po 20-21 uczniów, w tym jest też sześć osób spoza rejonu szkoły, które zakwalifikował system. Tradycyjnie pozostawiliśmy też pulę wolnych miejsc dla spóźnialskich i dzieci, które mogą jeszcze np. w wakacje przeprowadzić się do rejonu naszej szkoły - mówi Aleksandra Gulbinowicz-Kotowska, dyrektor SP nr 35.
W SP nr 32 na bydgoskich Bartodziejach będą w nowym roku szkolny, tak jak planowano, cztery klasy I.
- Łącznie przyjętych zostało 84 kandydatów, w tym jest ponad 20 dzieci spoza obwodu szkoły - mówi Arletta Popławska, dyrektor SP nr 32. - Każda z klas może liczyć maksymalnie 25 osób, ale mamy też 23 dzieci zameldowanych w rejonie, które się nie zgłosiły i dla nich musimy zostawić miejsce. Nie wiadomo jeszcze, co z dziećmi z Ukrainy. Nie wszystkie brały udział w rekrutacji razem z dziećmi z Bydgoszczy. Często te osoby nie są zameldowane w rejonie naszej szkoły, ale tu mieszkają, więc mamy obowiązek je przyjąć. Problem w tym, że ile ich ostatecznie będzie, nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Dlatego pewna pula wolnych miejsc musi pozostać.
W SP nr 17 do trzech klas I przyjętych zostało w rekrutacji otwartej 69 dzieci.
- W Fordonie powstaje dużo bloków, więc musimy zostawić rezerwę dla dzieci, które przeprowadzą się do obwodu szkoły - mówi Ewa Brożyńska-Kozanowska, dyrektor SP nr 17. - Mamy też kilkanaście dzieci, mieszkających w rejonie szkoły, a nie brały udziału w rekrutacji otwartej. Wysłaliśmy pisma pod wskazane adresy i czekamy, bo nie wiemy czy zgłoszą się do nas, czy do innej szkoły. No i nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglądała sytuacja z dziećmi z Ukrainy. Ile ich się zgłosi?
Nabór uzupełniający od 9 maja
W rekrutacji do klas I szkół podstawowych w Bydgoszczy obowiązywały kryteria: siedem z nich to tzw. kryteria samorządowe, pozostałe siedem to kryteria ustawowe. Każdemu kryterium przypisana była określona liczba punktów.
Nabór uzupełniający rozpocznie się 9 maja o godz. 8.
- Wówczas, po uwzględnieniu zgłoszeń dokonanych w obwodach do tego czasu, zostanie upubliczniona oferta wolnych miejsc w rekrutacji otwartej, tj. dla tych dzieci, które będą chciały wybrać szkołę inną niż obwodowa - mówi Marta Stachowiak.
Warto przypomnieć, że rodzice dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, którzy ubiegali się o przyjęcie dziecka do oddziałów integracyjnych, a na czas nie uzyskali orzeczenia na kolejny etap edukacyjny dziecka, do wniosku dołączali orzeczenie ważne na dzień złożenia wniosku oraz zaświadczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej o rozpoczętym procesie diagnostycznym w celu wydania nowego orzeczenia. Jednak do 28 sierpnia muszą bezwzględnie dostarczyć do placówki szkolnej nowe orzeczenie.
