Od września pierwszoklasiści skorzystać będą mogli z bezpłatnego elementarza, przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Szkoły mogły zamawiać go do wczoraj.
[break]
Szybko i sprawnie
- Cała operacja przebiegła bez większych problemów, tylko w kilku przypadkach musieliśmy interweniować ze względu na pomylone dane identyfikacyjne, wprowadzone do elektronicznego systemu
- zapewnia Andrzej Siemianowski, kujawsko-pomorski wicekurator oświaty. - W ostatnich dniach liczba szkół zarejestrowanych w systemie prawie się nie zmienia - olbrzymia większość zrobiła to wcześniej.
W naszym województwie mamy 629 szkół publicznych i 51 niepublicznych. Oprócz tego 42 szkoły specjalne (np. muzyczne). Do wtorku standardowy podręcznik zamówiło łącznie 628 szkół. Jego wersja zaadaptowana do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami trafi do co najmniej 97 placówek.
Elementarze przeznaczone dla naszego województwa odebrane zostaną w Warszawie w pierwszym tygodniu sierpnia. Po przewiezieniu do Bydgoszczy, zostaną podzielone, opisane i rozwiezione do szkół.
Nie tylko elementarz
- Szkoły z naszego województwa zamówiły dotychczas niemal 35 tysięcy elementarzy - mówi Andrzej Siemianowski. - Dziesięć procent z nich to rezerwa, pozostałe do 20 sierpnia dotrą do zamawiających.
W 2014 roku kontynuowany jest rządowy program „Wyprawka szkolna”. Z tej formy pomocy mogą skorzystać uczniowie, rozpoczynający w nadchodzącym roku naukę w: klasach II, III lub VI podstawówki, klasie III szkoły ponadgimnazjalnej, tj. zasadniczej szkole zawodowej, liceum ogólnokształcącym lub technikum oraz uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Aby otrzymać fundusze na zakup podręczników w ramach tego programu należy spełnić jedno z trzech kryteriów:4mieć dochód poniżej 539 zł na osobę w rodzinie; 4uzyskać opinię dyrektora szkoły na temat sytuacji życiowej rodziny (książki z pięcioprocentowej puli w dyspozycji szkoły);4posiadać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.