Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na weekend "Z naszych stron". Czyli subiektywny wybór tekstów z minionego tygodnia

Adam Pawłowski
Adam Pawłowski
Wybór najciekawszych artykułów z serwisów gazet regionalnych Polska Press Grupy na weekend przygotował Adam Pawłowski, redaktor naczelny „Głosu Wielkopolskiego”.

Trwająca pandemia swoją skalą już dawno zatarła granice tego, co uważamy za groźne dla naszego bezpieczeństwa. Statystyki zgonów i zakażeń, dane o zajętych respiratorach i łóżkach w szpitalach, apele o dystans i noszenie maseczek znalazły przeciwwagę w protestach przedsiębiorców przeciwko kolejnym obostrzeniom, zwolnieniach pracowników, bankructwach i wynikających z nich życiowych tragediach. Racji broni każda ze stron. Swoje mają lekarze i rząd, bo poranne raporty Ministerstwa Zdrowia brzmią jak komunikaty z linii frontu, a obecna skala zakażeń nie pozostawia złudzeń. Nie poddają się właściciele firm, najczęściej tych małych, rodzinnych, bo kolejne lockdowny najtrudniejsze są właśnie dla nich. Jakie straty spowodowało zamknięcie wielu branż naszej gospodarki pisze Dorota Kowalska - czytaj artykuł.

Chciałbym również zwrócić Państwa uwagę na jeszcze jeden materiał Doroty Kowalskiej, rozmowę z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem. Mnie, przyznaję się zahipnotyzowały pragmatyzm i logika profesora, który mówi o tym, jak powinniśmy przystosować się i nauczyć żyć w covidowej i pocovidowej rzeczywistości - czytaj artykuł.

Mijający tydzień zaczął się od smutnego wydarzenia dla wszystkich fanów polskiej muzyki. W poniedziałek, dwa dni po wyjściu ze szpitala zmarł Krzysztof Krawczyk. Jego życie miało wiele zakrętów, a muzyka, którą podbijał nasze serca była tak różnorodna, że nie da się przykleić do niej żadnej etykiety. Polecam Państwu wspomnienie Tomasza Dereszyńskiego - czytaj artykuł i rozmowę jaką 20 lat temu Krzysztof Zyzik przeprowadził z artystą w Opolu. Szczerze mówił o kosztach popularności, pobycie w USA, dlaczego wpadł w objęcia disco polo i o tym co uratowało mu życie - czytaj artykuł.

10 kwietnia mija 11 lat od katastrofy Tu-154 pod Smoleńskiem. W najnowszej historii Polski to najtragiczniejsze wydarzenie. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria. Jedną z osób lecących na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej była posłanka PiS, Grażyna Gęsicka. Zachęcam do przeczytania bardzo osobistego wywiadu autorstwa Anity Czupryn z jej córką, Klarą Gęsicką, która wspomina mamę i wydarzenia sprzed 11 lat - czytaj artykuł. Na uwagę zasługuje również nasza druga rozmowa jaką przeprowadził Roman Laudański z dr hab. Magdaleną Matej, medioznawczynią z UMK w Toruniu o skutkach politycznych katastrofy smoleńskiej.

Fascynacja, strach, kulturowe stereotypy. Takie jest nasze postrzeganie wilków, najpiękniejszych drapieżników polskich lasów. Teraz, odwołując się do Jana Brzechwy, gdy nie są na obrazku i zaczęły się pojawić bardzo blisko naszych domostw, znowu budzą emocje. Czy naprawdę powinniśmy się ich obawiać? Czytelnikom lubiącym dziką przyrodą polecam artykuł Rafała Kurczewskiego o wilkach. Autor, który jest zastępcą dyrektora ds. ochrony przyrody i obszarów Natura 2000 z Wielkopolskiego Parku Narodowego podpowiada kiedy zachowanie wilka powinno nas zacząć niepokoić. I co wtedy robić - czytaj artykuł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na weekend "Z naszych stron". Czyli subiektywny wybór tekstów z minionego tygodnia - Głos Wielkopolski