https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na ulice Bydgoszczy wyjechał pierwszy w mieście bar „na kółkach” [KALENDARIUM BYDGOSKIE NA 28.07]

Krzysztof Błażejewski
W 1962 roku uruchomiony został pierwszy w mieście bar „na kółkach”.
W 1962 roku uruchomiony został pierwszy w mieście bar „na kółkach”. Grzegorz Dembiński
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 28 lipca. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 28.07 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 28 LIPCA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

28 lipca 1895 roku w ogrodzie Patzera tłumy bydgoszczan podziwiały pierwszy w mieście skok spadochronowy w wykonaniu kobiety. Bohaterką wydarzenia była Rosita Calverini, która w męskim stroju najpierw wzbiła się na wysokość kilkuset metrów balonem, a następnie wyskoczyła z gondoli i przy pomocy spadochronu wylądowała, zniesiona przez wiatr, na podmiejskim kartoflisku. Tym samym balonem każdy chętny za opłatą 3 marek mógł wzbić się w górę i oglądać miasto z lotu ptaka.

Czasy, w których nad głową co 10 minut nie przechodził pan "z gorącą gotowaną kukurydzą i zimnym piwem", a na plażach nie budowano zasieków z parawanów... Tak kiedyś (również aktywnie) wypoczywano. Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć plażowiczów - fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano

28 lipca 1919 roku Komisariat Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu wydał dekret o powstaniu Podkomisariatu na Obwód Notecki z siedzibą w Bydgoszczy, reprezentację rządu polskiego na ziemiach pozostających jeszcze pod zaborem pruskim. Przewodniczącym podkomisariatu został polski działacz społeczny i narodowy, bydgoszczanin, adwokat Melchior Wierzbicki.

28 lipca 1923 roku na jeden występ do miasta przyjechała grupa aktorów i piosenkarzy związana z kabaretem „Qui pro quo” z Warszawy, którzy podczas występu w Teatrze Miejskim zaprezentowali dwuaktową operetkę „Książę z mansardy”, pantomimę baletową "On, ona i shimmy" oraz piosenki i skecze. Wśród wykonawców znaleźli się m. in. Eugeniusz Bodo, Mira Zimińska i Konrad Tom. Występ ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności a jednocześnie wywołał oburzenie w mieście, iż tak szacowny przybytek jak teatr pozwolił na występy „podkasanej muzy”.

28 lipca 1954 roku w lokalu pod arkadami na rogu ul. Gdańskiej i Focha „Dom Książki” z okazji 10. rocznicy powstania Polski Ludowej otworzył pierwszy w mieście po II wojnie książkowy antykwariat, nazwany wówczas „ważną placówką kulturalną”.

28 lipca 1957 roku otwarty został basen kąpielowy o wymiarach olimpijskich w Łęgnowie, na osiedlu Awaryjnym przy ul. Świetlicowej, zaopatrywany w wodę z ujęcia w Zachemie, wyposażony w specjalny chlorator do odkażania wody z usypaną sztuczną plażą. Kąpielisko mogło pomieścić 4 tys. plażowiczów. Na miejscu funkcjonowała kawiarenka ze 120 miejscami siedzącymi i bufet, po drugiej stronie ulicy znajdowała się restauracja. Basen już po paru latach przestał być używany, gdyż z powodu zbyt odległej od miasta jego lokalizacji nie cieszył się zainteresowaniem.

W epoce PRL-u propagandyści tworzyli plakaty skierowane do różnych grup społecznych i zawodowych, które miały zdopingować ich do bardziej wytężonej pracy, większego zaangażowania w działania na rzecz partii i kraju. Dziś uśmiechamy się, widząc hasła i plakaty z tamtych czasów. Zobaczcie 'dzieła', które dla Was wybraliśmy ►►► Na tym zdjęciu widać tablicę informacyjną, która swoim absurdalnym wezwaniem „Po skończonej pracy załóż majtki" przywołuje klimat plakatów propagandowych PRL-u, wywieszanych w zakładach pracy, i zachęca do właściwego zachowania po fajrancie. Jest to współczesna parafraza prawdziwego hasła „Po skończonej pracy wyłącz urządzenie elektryczne" (tablica z tym hasłem jest na kolejnej planszy galerii).Czy na meblach z czasów PRL można zarobić? (źródło TVN/X-News):<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/b077b555-e1bd-97d6-a087-170a9c99d2cb,c491b2db-f178-81e8-5a8f-37764f83cc65,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...

28 lipca 1962 roku bydgoskie przedsiębiorstwo Miejski Handel detaliczny uruchomiło pierwszy w mieście bar „na kółkach”, serwujący parówki na gorąco. Sprzedawca poruszał się na terenie placu Kościeleckich.

28 lipca 1985 roku Miejska Rada Narodowa podjęła decyzję o wprowadzeniu dla osób czasowo zameldowanych w naszym mieście opłaty klimatycznej w wysokości 10 złotych za każdy dzień pobytu. Decyzję, krytycznie przyjętą, po dwóch tygodniach odwołano.

28 lipca 1998 roku w ciągu 12 godzin na Bydgoszcz spadła rekordowa ilość 40 mm deszczu na cm kw. Woda wlewała się do piwnic, czyniła nieprzejezdnymi ulice. Przeciekały nawet dachy kamienic w centrum miasta.

Bydgoszczanie zwiedzali zabytkową halę targową

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski