Według opublikowanych przez PIU danych, podsumowujących III kwartał 2017 r. na rynku ubezpieczeń zdrowotnych, liczba osób objętych ochroną oferowaną przez ubezpieczenia zdrowotne wzrosła o 23 proc. i osiągnęła poziom 2,17 mln osób. Wartą uwagi jest również wysokość składki jaką Polacy wydają na dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. W III kwartale 2017 r. składka przypisana brutto wzrosła o 21 proc. rok do roku i osiągnęła wartość 482,4 mln zł.
Ciągły wzrost liczby ubezpieczonych pokazuje, że Polacy doceniają komfort oferowany przez polisy zdrowotne, zarówno indywidualne, jak i grupowe. Należy jednak zaznaczyć, że nadal korzystają z nich przede wszystkim w ramach tzw.medycyny naprawczej. Oznacza to, że decydują się na zakup polisy lub korzystanie ze świadczeń, dopiero w momencie, kiedy mają problemy ze zdrowiem. Niestety, co do zasady, bagatelizujemy i lekceważymy konieczność regularnego sprawdzania stanu naszego zdrowia, nawet gdy nic nam nie dolega. Warto pamiętać, że zdrowy tryb życia nie ogranicza się wyłącznie do odpowiedniego odżywiania i aktywności fizycznej. Te dwa elementy powinny być uzupełnione o systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych.
Działaniem, które powinno zachęcić Polaków do częstszego wykonywania badań, mogą być specjalistyczne programy medyczne, które coraz częściej pojawiają się w ofercie ubezpieczycieli.
Regularne badania ograniczamy zazwyczaj do corocznego pobrania krwi, na podstawie którego wykonywana jest morfologia oraz kontrolowany poziom cholesterolu i glukozy. To błąd, zwłaszcza że wiele poważnych schorzeń można wykryć w ten sam sposób lub za pomocą innych prostych badań, bez konieczności wykonywania poważniejszych i czasochłonnych zabiegów. Niektóre choroby w początkowej fazie nie dają jednoznacznych objawów, a często mogą być mylone z innymi, błahymi przypadłościami. Należy pamiętać, że najważniejszym elementem procesu leczenia jest odpowiednie rozpoznanie. Im wcześniej zdiagnozujemy problem, tym większe są szanse na powrót do zdrowia. Dotyczy to w szczególności osób, które znajdują się w grupie ryzyka nowotworowego oraz innych schorzeń, które mogą wynikać z obciążeń genetycznych lub z innych przyczyn są zagrożone zapadnięciem na przewlekłą chorobę.
Dlatego wspólnie z pracodawcami podejmujemy działania mające na celu promowanie profilaktyki onkologicznej, kardiologicznej, endokrynologicznej czy reumatologicznej. Przegląd stanu zdrowia raz w roku to czasem za mało.