MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czternasta emerytura 2024 - tabela netto. Oto oficjalne wyliczenia ZUS - tyle dostaniesz na konto

Michał Sierek
Michał Sierek
Wideo
od 7 lat
We wrześniu 2024 roku na konta emerytów trafi czternasta emerytura. Rząd podjął już decyzję co do wysokości tego świadczenia. Poprosiliśmy bydgoski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wyliczenie kwot, które po wakacjach trafią na konta emerytów. W tabelach zamieszczamy wyliczenia netto czternastek. Nie każdy dostanie pełną kwotę świadczenia - sprawdź, ile możesz otrzymać.

Kwestię czternastej emerytury od 2023 roku reguluje Ustawa o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Rząd na jej podstawie ogłosił pod koniec maja wysokość czternastki w 2024 roku oraz termin wypłat.

Czternasta emerytura - jaka kwota w 2024 roku?

Wiemy już zatem, że czternasta emerytura w tym roku wyniesie 1780,96 zł brutto - dokładnie tyle, ile wynosi minimalna emerytura po waloryzacji w marcu 2024 roku. Wysokość czternastki w oparciu o kwotę najniższej emerytury w danym roku reguluje wspomniana ustawa. W artykule 3. (ust. 6) doprecyzowane zostało jednak, że:

Rada Ministrów może określić, w drodze rozporządzenia, kwotę wyższą niż kwota najniższej emerytury, o której mowa w ust. 1, stosowaną do ustalenia wysokości dodatkowego świadczenia, mając na względzie sytuację społeczno-gospodarczą oraz stan finansów publicznych.

W 2024 roku rząd nie zdecydował się na podwyższenie tego świadczenia. Stało się tak w ubiegłym roku - wówczas decyzja była podjęta w czasie kampanii wyborczej do parlamentu (czternasta emerytura wyniosła 2650 złotych brutto).

Czternastka 2024 - tabela. Zobacz wyliczenia netto

Czternastka - zgodnie z rozporządzeniem - trafi na konta emerytów we wrześniu. Osoby, które otrzymują minimalną emeryturę podstawową (1780,96 zł brutto) dostaną w tym miesiącu 1492,67 zł netto czternastki. Jak będą wyglądały kwoty czternastek dla osób, które otrzymują wyższe świadczenia? O wyliczenia poprosiliśmy Krystynę Michałek, regionalną rzeczniczkę prasową Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie kujawsko-pomorskim. Wyliczenia zamieszczamy w naszej galerii:

Warto wiedzieć:

  • Czternastka w całości będzie wypłacona osobom, które pobierają emeryturę w wysokości do 2900 brutto. Od tej kwoty, świadczenie będzie pomniejszane.
  • Wyliczenia w tabeli uwzględniają pomniejszenie czternastki według zasady złotówka za złotówkę oraz pomniejszenie świadczenia o zaliczkę na podatek dochodowy (12 proc.) i składkę na ubezpieczenie zdrowotne (9 proc.)
  • Minimalna wysokość czternastki będzie musiała wynieść 50 zł, aby świadczenie przysługiwało. Poniżej tej kwoty ZUS nie będzie wypłacał już pieniędzy.
  • Czternastkę otrzyma około 8,9 miliona emerytów i rencistów, w tym 6,4 mln osób dostanie wypłatę w pełnej wysokości, a 2,5 mln w wysokości niższej - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Minimalna emerytura w Polsce oraz waloryzacja w 2024 roku

W marcu 2024 roku przeprowadzona została waloryzacja emerytur. W tym roku wyniosła ona 12,12 proc. Była to kolejna dwucyfrowa waloryzacja z rzędu. Powodem jest wysoka inflacja, która notowana była w ostatnim czasie (inflacja stanowi najważniejszy składnik wzoru potrzebnego do obliczenia wysokości waloryzacji na dany rok).

W wyniku marcowej waloryzacji minimalna emerytura urosła z 1588,44 zł brutto do 1780,96 zł brutto (1620,65 zł netto). Wiele wskazuje na to, że był to ostatni rok tak dużych podwyżek emerytur. Inflacja w ostatnich miesiącach wyhamowała - co jest dobrą informacją, ponieważ nasze pieniądze nie tracą na wartości w tak dużym tempie. Oznacza to jednak, że w przyszłym roku waloryzacja będzie jednocyfrowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czternasta emerytura 2024 - tabela netto. Oto oficjalne wyliczenia ZUS - tyle dostaniesz na konto - Express Bydgoski

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski