https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na tropie schronów

Zbigniew Kowalewski
Zwykle niewidoczne dla nieprawnych oczu, ukryte w lasach i pod ziemią. Schrony, linie umocnień i nietypowa fabryka - wojenne pozostałości stają się atrakcją turystyczną Bydgoszczy i okolic.

Zwykle niewidoczne dla nieprawnych oczu, ukryte w lasach i pod ziemią. Schrony, linie umocnień i nietypowa fabryka - wojenne pozostałości stają się atrakcją turystyczną Bydgoszczy i okolic.

<!** Image 3 align=none alt="Image 181011" sub="Coraz większą popularność wśród miłośników historii i wojskowości zdobywa bydgoskie Exploseum /fot. Tymon Markowski">Militarne ślady II wojny światowej i najnowszej historii ożywają dzięki zapałowi entuzjastów.

Najlepszym przykładem jest Centrum Militarne w podbydgoskim Krapiewie. Kupione przez prywatnych inwestorów zaczyna być znanym w Polsce miejscem zlotów pojazdów militarnych i terenowych. Największa atrakcją CMK jest jednak podziemny schron z czasów zimnej wojny.

<!** reklama>Budowa podziemnego Radiowego Centrum Nadawczego „Kotwica” zaczęła się na początku lat 80. Jak na ośrodek nadawczy był aż nadto solidny. Musiał sprostać fali uderzeniowej po wybuchu ładunku jądrowego o mocy 100 kiloton eksplodującego w odległości& 600 metrów! „Kotwica” miała dwie sale z 10 nadajnikami. Wokół obiektu - anteny. Dziś znajdujący się 8 metrów pod ziemią schron można zwiedzać. Wchodzimy przez śluzę z trzema gazoszczelnymi wrotami. Sama budowla ma powierzchnię czterech boisk do koszykówki! Wciąż robi wrażenie hala z silnikami Diesla do napędzania generatorów prądu, instalacja tlenowa, czy nawet... biurko dyspozytora.

<!** Image 4 align=none alt="Image 181011" sub="Coraz większą popularność wśród miłośników historii i wojskowości zdobywa bydgoskie Exploseum /fot. Tymon Markowski">W Dąbrówce Nowej natkniemy się na inną pozostałość po zimnej wojnie. Na powierzchni prawie 4 hektarów w latach 1973-1976 wybudowano stację radiolokacyjną. Na wzniesieniach, na nadwoziach samochodów „Tatra” pracowały anteny radarów.

W centralnej części dawnej stacji znajduje się schron o powierzchni prawie 250 metrów kwadratowych. Pozostałości po podobnej stacji znajdują się po wschodniej stronie podbydgoskiego Osielska.

<!** Image 5 align=none alt="Image 181011" sub="W okolicy Bydgoszczy można natknąć się na wiele bunkrów /fot. Tadeusz Pawłowski">Grupa bydgoskich entuzjastów zadbała także o odnowienie linii obronnej Przedmościa Bydgoskiego. - Zadanie obrony Przedmościa otrzymała stacjonująca w Bydgoszczy 15. Dywizja Piechoty Wielkopolskiej - mówi Robert Grochowski, bydgoski archeolog i jeden z inicjatorów odrestaurowania linii. - Najsilniej ufortyfikowano odcinek między Kruszynem a Osowcem, gdzie wybudowano 17 żelbetowych schronów bojowych.

Efekt prac restauratorskich najlepiej widać po południowej stronie drogi przecinającej Kruszyn. Odnowiono tam kilkadziesiąt metrów okopów i schron obserwacyjny.

Coraz większą popularność wśród miłośników historii i wojskowości zdobywa bydgoskie Exploseum - muzeum na terenie dawnych niemieckich zakładów amunicyjnych D.A.G. Fabrik Bromberg. Dotąd nigdzie w Polsce nie zainwestowano tak wielkich pieniędzy w odnowienie obiektów militarnych z czasów II wojny światowej. Za 9 mln zł w budynkach dawnego NGL Betrieb wstawiono nowe okna i drzwi, przeprowadzono prace ziemne i izolacyjne, zamontowano barierki ochronne. Odtworzono fragment torów kolejowych pod rampą załadowczą. Stworzono multimedialną ekspozycję. W ten sposób zaadaptowano osiem budynków i dużą część pajęczyny podziemnych tuneli.


Warto wiedzieć

Informacje o działaniach CM Krapiewo można znaleźć na stronie www.bunkierkrapiewo.pl

Dane dotyczące zwiedzania Exploseum są dostępne na www.exploseum.pl

Informacje o zwiedzaniu Przedmościa Bydgoskiego na forum www.forum.bsmz.org

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Na tropie schronów
c
colo
I nie nie jestem kapuś jak to stwierdziłeś .W peerelu bylem dzieckiem ale na tyle pamiętającym , żeby wiedzieć i widzieć co się działo wtedy a co teraz.Strach iść gdziekolwiek ,na zakupy ,na spacer czy na jakiś mecz.Pomyśl o tym.
c
colo
"Kalander" jesteś zwykłym dupkiem z klapkami na oczach , który nic nie rozumie . Jeśli okradną Ci samochód czy mieszkanie to nie dzwonisz na Policję ? Najlepiej niech wszyscy przestana reagować jak taki dupek jak ty wyrzuca śmieci do lasu lub sprayem bazgroli po ścianach.Po co? Skoro według Ciebie i pewnej części społeczeństwa jest to donoszenie ! Niech zasypia las i zamalują wszystkie ściany.Tacy jak Ty są mocni w poglądach i komentarzach dopóki ich osobiście nie dotknie krzywda a potem płacz, ratujcie oni mi beee zrobili.
k
kalander
Colo, Ty to pewnie jakiś komuszy kapuś co to w peerelu dzwonił tam gdzie trza.
Mało masz kapusi i TW w Bydgoszczy co to na kolegów nawet szkolnych donosili w zakładzie pracy ?
c
colo
Najlepiej nic nie robić ,nie pamiętać .Tak będzie najlepiej."Szprycha" jeśli widzisz degradacje środowiska lub niebezpieczne sytuacje to dzwon ! Od tego są odpowiednie służby .Do tej pory dzwoniłeś ile razy ? Niech zgadnę "zero"?
Degradacja postępuje wszędzie ! Chociażby od kosmicznego przyrostu pojazdów w naszym mieście i kraju w ciągu ostatnich lat.Nie wyskakuj z demagogią. Powinniście się cieszyć ,że są osoby i to młode , które chcą zachować coś dla potomnych i równocześnie przestrzegać aby nigdy więcej nic takiego się nie powtórzyło !
s
szprycha
nasz salamon, to pewnie nazwę swą wywiódł od oślej salami . wystarczy spojrzeć na ichnią zachemowską zieleń bądź wróble...ryże, to widać gołym okiem degradację środowiska z epi, tdi, tda, chloru, nitro...
s
salamon
Do dociekliwy
Po pierwsze - pisz po polsku, z zachowaniem zasad ortografii i interpunkcji.
Po drugie - nie używaj słów, których nawet nie potrafisz wymówić.
Po trzecie - na terenie dzisiejszego Exploseum nie produkowano fosgenu, chloru, bomb chemicznych itp.
Najpierw trochę poczytaj, zdobądź trochę wiedzy, a później się wypowiadaj, a nie siejesz panikę.
d
dociekliwy
Historia - historią ale najlepiej z nią nie przesadzać .Jak to zrobił były Prezydent Dombrowicz, że po terenach Zachem - owskich zrobił MUZEUM gdzie dzieci i młodzież głównie zwiedzają chodzą po magazynach fosgeru, chloru i innych bombach chemicznych -bo w podziemiach się tam znajdują do produkcji broni czy bomb .Ja nigdy tam nie pójdę zwiedzać tej historii.Dobrze by było by Pan obecny Prezydent zamknął to MUZEUM, w którym jest nadal b. nie bezpiecznie i szkodliwe zwłaszcza dla młodych osób.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski