Trio Taklamakan zostało założone przez trzech absolwentów Akademii Muzycznej w Poznaniu: skrzypka Jana Romanowskiego, wiolonczelistę Andrzeja Trzeciaka i pianistę Michała Karasiewicza.
Trio istnieje od 1998 roku. Grupę połączyła radość płynąca ze wspólnego grania. Muzycy podkreślają, że nie są ani zespołem klasycznym, ani kapelą folkową, ale to, co grają, można określić mianem folkowego nurtu muzyki klasycznej. Zespół łączy muzykę poważną z muzyką taneczną.
<!** Image 2 align=none alt="Image 176693" sub="Trio Taklamakan tworzą absolwenci Akademii Muzycznej w Poznaniu. Fot. Nadesłane">
Jan Romanowski swą grę doskonalił biorąc udział w Europejskiej Letniej Akademii w Blonay oraz w Letniej Akademii Muzycznej w Żaganiu. Jako członek Agutti Quartet koncertował w kraju i za granicą, współpracował także z orkiestrą smyczkową Bregovicia. W 1998 roku nagrał muzykę do słuchowiska radiowego „Marina”. W tym okresie współpracował również z Teatrem Ósmego Dnia w Poznaniu. Od kilku lat jest pomysłodawcą i twórcą corocznej imprezy artystycznej z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, w czasie której do współpracy zaprasza zaprzyjaźnionych artystów. Prowadzi klasę kameralną w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu, która zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach ogólnopolskich. Jest także organizatorem kursów mistrzowskich.
Andrzej Trzeciak w latach 1980--1987 pracował w Filharmonii Poznańskiej. W 1982 roku z braćmi Maciejem i Waldemarem Rychłymi oraz Grzegorzem Kawką założył Kwartet Jorgi, w którym grał do 1995 roku. W tym okresie dał ponad 700 koncertów w kraju i za granicą, nagrał sześć płyt długogrających, kilkaset minut muzyki dla różnych rozgłośni radiowych i kilkanaście programów w telewizji.
<!** reklama>
Andrzej Trzeciak był także członkiem grupy teatralnej Sekta. Współpracował z różnymi zespołami i muzykami. Jego wiolonczelę można usłyszeć na płytach grup Kultikula, Sweet Noise, Hot Water i Little Maidens oraz na ścieżkach dźwiękowych filmów Braci Quay. W 1995 roku został dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Opalenicy.
Michał Karasiewicz w 1991 roku otrzymał wyróżnienie na Wielkopolskim Konkursie Wykonawczym w Poznaniu. Rok później na Regionalnym Konkursie Gry na Dwa Fortepiany i Cztery Ręce w Gnieźnie był laureatem I nagrody, a w 1995 otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej we Wrocławiu. Był także zdobywcą I miejsca podczas przesłuchań uczniów szkół muzycznych w Poznaniu w 1996 roku.
W 1999 roku zdobył V nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich. Koncertuje w kraju i za granicą. Obecnie jest pracownikiem Zespołu Szkół Muzycznych oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu.