Na XV Międzynarodowy Festiwal Musica Antiqua Europae Orientalis czekają tłumy melomanów, zafascynowanych dźwiękami muzyki dawnej. Przez najbliższe trzy tygodnie w Bydgoszczy, Toruniu i Chełmży brzmieć będą kompozycje sprzed wieków. „Muzyka różnych kultur Wschodu i Zachodu”- pod takim hasłem organizowany jest ten oryginalny przegląd.
<!** Image 2 align=right alt="Image 131468" sub="Krzysztof Penderecki">Podczas 17 festiwalowych prezentacji usłyszymy koncerty symfoniczne i kameralne, chorał gregoriański, utwory cerkiewne i bizantyjskie, średniowieczne misteria, arcydzieła Europy XVIII i XIX w. Najbardziej oddalonym zakątkiem świata, z którego dotrą dawne nuty, będzie Tybet.
Nieśmiertelna i ponadczasowa
- Międzynarodowe grono wykonawców zaprezentuje odrębność kultur i tradycji, lecz na kanwie wartości, które wyrastają ze wspólnych korzeni starożytnego Rzymu, Grecji i powstałego na ich gruncie chrześcijaństwa - mówi Mariola Grochowina, kierowniczka Działu Organizacji Widowni, Promocji i Reklamy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. - Ta muzyka powstawała przez stulecia. Jest nieśmiertelna i ponadczasowa. Organizowany przez nas Festiwal Musica Antiqua Europae Orientalis może pochwalić się ponad 40-letnią tradycją, zapewnił już sobie poczesne miejsce wśród najbardziej prestiżowych imprez w Europie.
<!** reklama>W niepowtarzalną atmosferę festiwalu wprowadzi słuchaczy spektakl Scholi Teatru Węgajty, który odbędzie się dziś, 11 września, w Toruniu, na dziedzińcu Ratusza i w kościele akademickim oo. Jezuitów pw. Ducha Świętego o godz. 19.30. Ten międzynarodowy zespół śpiewaków i instrumentalistów zaprezentuje średniowieczne misterium pt. „Miracula Sancti Nicolai”. Wstęp na toruńską inaugurację jest wolny.
<!** Image 3 align=left alt="Image 131468" sub="Maria Pomianowska,
Muzyka Bursztynowego Szlaku">Polskie Requiem
A już jutro, w sobotę, 12 września o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zabrzmi słynne, nacechowane polskością dzieło maestro Krzysztofa Pendereckiego „Polskie requiem”. Podczas uroczystego otwarcia festiwalu w Bydgoszczy wystąpią Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej i Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą wybitnego dyrygenta, Antoniego Wita. Requiem składa się z 8 części. Jako pierwsza w 1980 r. powstała „Lacrimosa”. Tekst został zaczerpnięty z fragmentu średniowiecznej sekwencji Dies irae. Penderecki skomponował ją dla L. Wałęsy i „Solidarności”, a zadedykował pamięci poległych w grudniu 1970 r. W 1981 r. powstała kolejna część „Agnus Dei”, skomponowana po śmierci Prymasa Tysiąclecia, Stefana Wyszyńskiego i wykonana podczas uroczystości żałobnych. Pierwszą część „Dies irae” Penderecki dedykował Powstaniu Warszawskiemu, a drugą - św. Maksymilianowi Kolbemu. „Libera me, Domine” zostało zadedykowane ofiarom Katynia. W sobotę Krzysztof Penderecki oficjalnie otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bydgoszczy.
<!** Image 4 align=right alt="Image 131468" sub="Schola Teatru Węgajty">Kairos w Chełmży
W niedzielę, 13 września, o godz. 16.00 w konkatedrze Świętej Trójcy w Chełmży wystąpi Męski Zespół Wokalny „Kairos”, który wykona pieśni cerkiewne, fragmenty liturgii ormiańskiej, gruzińskiej i greckiej. Ten lubelski chór sięga po najrzadsze utwory dawnego Wschodu. Słuchając tajemniczych, czasem mrocznych dźwięków skrytych w męskich głosach można odnieść wrażenie uczestniczenia w uroczystym misterium. Jak mówią sami muzycy, starają się śpiewać tak, jak za czasów biblijnych. Bydgoszczanie, którzy chcą usłyszeć zespół Kairos, mogą skorzystać z przejazdu autobusem. Bilety w cenie 10 zł można kupić w kasie FP - odjazd z parkingu przed filharmonią o godz. 14.00.
Musica Antiqua Europae Orientalis to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale i naukowe. MAEO towarzyszyć będzie konferencja pt. „Słowiańszczyzna wobec idei i poszukiwań świata zachodniego” (17-19 września), nad którą kierownictwo obejmie prof. dr hab. Adam Bezwiński z UKW w Bydgoszczy.
Na telebimach
Dla tych, którzy nie będą mogli bezpośrednio uczestniczyć w koncertach, filharmonia przygotowała telebimy. Transmisje będzie można obejrzeć na placu przed frontem gmachu przy ul. A. Szwalbego.
O MAEO piszemy też na str. M9
Warto wiedzieć
Bilety na koncerty (od 10 do 30 zł) kupić można w salonach Empiku oraz w kasie Filharmonii Pomorskiej (czynna w godz. 14-18 oraz godzinę przed i po rozpoczęciu koncertu). Więcej o festiwalu i repertuarze na internetowej stronie: www.maeo.filharmonia.bydgoszcz.pl