Czy w październiku studenci wrócą w mury uczelni?
Bardzo nam ich brakuje, tak jak i studentom brakuje bezpośrednich kontaktów czy możliwości organizowania wspólnych wydarzeń kulturalnych, podczas pracy w trybie zdalnym utrudnione jest też działanie kół naukowych, a to ogromny potencjał. Chcemy, aby w sezonie zimowym funkcjonowanie uczelni było oparte na zasadzie hybrydowej.
- Zapraszamy do nauki stacjonarnej wszystkich nowo przyjętych, czyli tych, którzy rozpoczną swoje studiowanie na pierwszym semestrze studiów I stopnia i jednolitych magisterskich, także studiów inżynierskich. Chcemy też zadbać o jakość kończących się studiów, dlatego zajęcia stacjonarne poprowadzimy także dla tych, dla których sezon zimowy będzie tym ostatnim.
- Pozostali będą uczyli się w trybie zdalnym, przy użyciu dwóch sprawdzonych środków komunikacji.
- Zajęcia, które wymagają bezpośredniego kontaktu z nauczycielem akademickim, jak np. laboratoria czy konwersatoria, będą mogły odbywać się stacjonarnie - za zgodą rektora.
- Zajęcia zdalne rozpoczną się 1. października, stacjonarne - 19. października.
A co z praktykami np. dla studentów kierunków nauczycielskich?
Trwają ustalenia. Chcielibyśmy, by w wypracowaniu rozwiązań uczestniczyło też kuratorium oświaty. Rozmawiamy na ten temat ze wszystkimi, z którymi współpracujemy przy praktykach. W organizowaniu pracy kierujemy się wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Niestety, nie ma szczegółowych, ogólnopolskich regulacji w tej konkretnej kwestii, jedynie ogólne zalecenia. Tymczasem rodzą się pytania, np. o to, jak postępować ze studentami, którzy przyjadą do nas z regionów, w których jest duża liczba zakażonych. W akademikach studenci będą mieszkali w jednoosobowych pokojach, ale przecież będą też uczestniczyć w życiu miasta.
W pierwszej turze zarejestrowało się 4300 kandydatów, ale już na tym etapie młodzi ludzie deklarują chęć podjęcia studiów na więcej niż jednym kierunku - zajętych mamy wiec 6 tysięcy miejsc.
Zakończył się pierwszy etap rekrutacji. Jakie jest zainteresowanie bydgoską uczelnią?Bardzo duże. W pierwszej turze zarejestrowało się 4300 kandydatów, ale już na tym etapie młodzi ludzie deklarują chęć podjęcia studiów na więcej niż jednym kierunku - zajętych mamy wiec 6 tysięcy miejsc. Do 5. października otwarta jest druga tura rekrutacji. Największym zainteresowaniem cieszą się psychologia i kryminologia - mają po ponad 5 chętnych na jedno miejsce; filologia angielska (2,5 osoby); informatyka i humanistyka drugiej generacji - po ponad 2 osoby.

POLECAMY
Bydgoszcz na lotniczych zdjęciach. Odszukasz swój dom?
