Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na jakich zasadach studenci UKW wrócą na uczelnię? W planach są zajęcia hybrydowe

Dorota Witt
Dorota Witt
Archiwum Polska Press
W semestrze zimowym 2020/2021 UKW będzie działał w trybie hybrydowym. Na zajęcia do gmachu uczelni przyjdą ci, którzy w tym semestrze studia zaczynają lub kończą. Pozostałych czeka nauka zdalna. Na jakich zasadach? Odpowiada prof. Benedykt Odya, prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia.

Czy w październiku studenci wrócą w mury uczelni?
Bardzo nam ich brakuje, tak jak i studentom brakuje bezpośrednich kontaktów czy możliwości organizowania wspólnych wydarzeń kulturalnych, podczas pracy w trybie zdalnym utrudnione jest też działanie kół naukowych, a to ogromny potencjał. Chcemy, aby w sezonie zimowym funkcjonowanie uczelni było oparte na zasadzie hybrydowej.

  • Zapraszamy do nauki stacjonarnej wszystkich nowo przyjętych, czyli tych, którzy rozpoczną swoje studiowanie na pierwszym semestrze studiów I stopnia i jednolitych magisterskich, także studiów inżynierskich. Chcemy też zadbać o jakość kończących się studiów, dlatego zajęcia stacjonarne poprowadzimy także dla tych, dla których sezon zimowy będzie tym ostatnim.
  • Pozostali będą uczyli się w trybie zdalnym, przy użyciu dwóch sprawdzonych środków komunikacji.
  • Zajęcia, które wymagają bezpośredniego kontaktu z nauczycielem akademickim, jak np. laboratoria czy konwersatoria, będą mogły odbywać się stacjonarnie - za zgodą rektora.
  • Zajęcia zdalne rozpoczną się 1. października, stacjonarne - 19. października.

A co z praktykami np. dla studentów kierunków nauczycielskich?
Trwają ustalenia. Chcielibyśmy, by w wypracowaniu rozwiązań uczestniczyło też kuratorium oświaty. Rozmawiamy na ten temat ze wszystkimi, z którymi współpracujemy przy praktykach. W organizowaniu pracy kierujemy się wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Niestety, nie ma szczegółowych, ogólnopolskich regulacji w tej konkretnej kwestii, jedynie ogólne zalecenia. Tymczasem rodzą się pytania, np. o to, jak postępować ze studentami, którzy przyjadą do nas z regionów, w których jest duża liczba zakażonych. W akademikach studenci będą mieszkali w jednoosobowych pokojach, ale przecież będą też uczestniczyć w życiu miasta.

W pierwszej turze zarejestrowało się 4300 kandydatów, ale już na tym etapie młodzi ludzie deklarują chęć podjęcia studiów na więcej niż jednym kierunku - zajętych mamy wiec 6 tysięcy miejsc.

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji. Jakie jest zainteresowanie bydgoską uczelnią?Bardzo duże. W pierwszej turze zarejestrowało się 4300 kandydatów, ale już na tym etapie młodzi ludzie deklarują chęć podjęcia studiów na więcej niż jednym kierunku - zajętych mamy wiec 6 tysięcy miejsc. Do 5. października otwarta jest druga tura rekrutacji. Największym zainteresowaniem cieszą się psychologia i kryminologia - mają po ponad 5 chętnych na jedno miejsce; filologia angielska (2,5 osoby); informatyka i humanistyka drugiej generacji - po ponad 2 osoby.

Prof. Benedykt Odya: Chcemy, aby w sezonie zimowym funkcjonowanie uczelni było oparte na zasadzie hybrydowej
Prof. Benedykt Odya: Chcemy, aby w sezonie zimowym funkcjonowanie uczelni było oparte na zasadzie hybrydowej Fot. Filip Kowalkowski

POLECAMY

Blisko 30 lotniczych lotniczych zdjęć Bydgoszczy. Kapuściska, Osiedle Leśne, Wyżyny, Ogrody, Fordon, Glinki... Przyjrzyj się dokładnie, czy potrafisz odnaleźć swój dom?Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo

Bydgoszcz na lotniczych zdjęciach. Odszukasz swój dom?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera