Zobacz wideo: Wielkanoc 2021 - zasady obowiązujące w kościołach
Ksiądz Łukasz Boruch, dr teologii, na co dzień uczy młodzież w Zespole Szkół Katolickich Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy. Sam biega maratony. To z inicjatywy duchownego zrodził się pomysł na Ekstremalną Drogę Krzyżową, która odbyła się na dystansie maratońskim.
- Niektórzy pytali, czy to będzie bardziej wydarzenie duchowe, czy sportowe. Odpowiadałem, że jedno i drugie - mówi nam Zbigniew Wiśniewski, prezes stowarzyszenia Rowerowa Brzoza, które wspólnie z księdzem Łukaszem zaprosiło do udziału w EDK.
Uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w piątek (26 marca 2021 r.) wystartowali przy Al. Jana Pawła II - przy Duchaczach - w Bydgoszczy.
Trasa EDK wiodła przez Puszczę Bydgoską, łącznie do pokonania blisko 43 km w spokojnym tempie, sprzyjającym refleksji i modlitwie, chociaż wysiłku nie da się zagłuszyć. - Maraton na 20. czy 25. kilometrze z pewnością strefą komfortu już nie jest. Nie chodzi tu jednak o wynik, a podjęcie trudu. Każdy biegnie, mając swoje intencje - przyznaje Zbigniew Wiśniewski.
Pierwszym punktem trasy uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej po zmroku był najbardziej rozpoznawany pomnik w Puszczy Bydgoskiej, czyli Pomnik ofiar II Wojny Światowej. Następnie trasa wiodła przez wysiedloną wieś Łażyn, gdzie urodził się bł. Czesław Jóźwiak, a następnie przy cmentarzu w puszczy. Następnie biegacze skierowali się w okolice Piecek, a później pokonując obwodnicę w podbydgoskim Stryszku wbiegli na węzeł drogowy “Lotnisko”, skąd dotarli do miejsca startu, czyli Al. Jana Pawła II, kończąc swój maraton.
Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami – w małej grupie osób, w większości ścieżkami leśnymi, z zachowaniem dystansu.
