Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślęcińskie zoo od kuchni. Dlaczego serwal trafił do izolatki?

Hanna Walenczykowska
Prezentujemy pierwszy odcinek programu realizowanego z myślą o zwierzętach. Bohaterami cyklu „Kudłatych świat” będą kręgowce, w tym płazy, gady, ptaki i ssaki.

Pojawią się również przedstawiciele stawonogów, czyli olbrzymie pająki i stubarwne owady. Dlaczego o gadach lub płazach będziemy mówić „kudłate”? Między innymi dlatego, że większość z nich przechodzi okresowe linienie. Zrzucana wtedy skóra, nierzadko, przypominam poczochrane i skłębione włosy… Zresztą, wszystko jest kwestią naszej wyobraźni!

Zaglądamy w koryta

Dzięki uprzejmości Tamary Samsonowicz, kierownika Ogrodu Zoologicznego w Bydgoszczy, mogliśmy (i będziemy nadal to czynić) wejść do tych części oraz pomieszczeń myślęcińskiego zoo, do których zwiedzający na co dzień dostępu nie mają. Dlatego też w pierwszym odcinku świata kudłatych zajrzeliśmy w... koryta, by pokazać Państwu to, co jedzą żubry, lamy, lemury, antylopy i surykatki. Zaprezentowaliśmy też sposoby przygotowania jedzenia dla tych bardzo ciekawych zwierząt.

W drugiej części programu pokażemy Państwu serwala (kota, dla którego siedliskiem naturalnym są lasy tropikalne i porośnięte trawą stepy Afryki) - błędy popełnione przez człowieka w wychowaniu tego niezwykłego kota sprawiły, że stał się agresywny. Nie lubi ludzi i dlatego musi pozostawać w pomieszczeniu, które nie jest elementem ekspozycji. Dlaczego? Na to pytanie odpowie Państwu dr Dominika Gulda, adiunkt Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Przyjaciel na wiele lat

Często będziemy wracać do tematu zwierząt trzymanych w domu. Nie zawsze ci, którzy je pod swój dach przyjmują, zdają sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką na siebie biorą, w tym z tego, że zwierzęta najczęściej żyją długo - od kilku do kilkudziesięciu lat. Przykładem są choćby traszki (niedużych rozmiarów płazy ogoniaste), które w niewoli, nie mając naturalnych wrogów, mogą dożyć nawet do... trzydziestki.

Dlatego też, w kolejnym odcinku pokażemy, m.in. żółwie, które kupuje się w sklepach wtedy, kiedy mają kilka centymetrów długości, które niezwykle szybko rosną i… kiedy stają się zbyt duże, zaczynają przeszkadzać swoim opiekunom. Opowiemy o tym, co się dzieje, kiedy znudzeni zwierzęciem ludzie wypuszczają je na wolność - do najbliższego stawu lub lasu. Ale, przedstawimy też drugą stronę medalu, prezentując Państwu to, co potrafią psy, które służą w policji...

Pokażemy pająki

Nie wszystko dziś zdradzę. Obiecuję jednak, że w najbliższych odcinkach pojawią się konie (pojeździmy wierzchem, bryczką, pokażemy jak pielęgnuje się konie), psy pracujące oraz olbrzymie pająki (m.in. ptaszniki). Pokażemy również, w jaki sposób pracują psy uznawane za najbardziej inteligentne, ale i niebezpieczne, czyli dobermany. Psy tej rasy są często wykorzystywane w horrorach i filmach grozy. W rzeczywistości są niezwykle przyjazne.

Zobacz też:

W bydgoskim Ogrodzie Zoologicznym, po pięcioletniej przerwie, urodził się żubr! Maluch ma dopiero dwa dni a już wychodzi na wybieg. Kto będzie cierpliwy i będzie miał odrobinę szczęścia, to go zobaczy - matka na razie bardzo chroni swoje pierwsze dziecko i zasłania je całym ciałem przed wścibskimi ludźmi.W ogrodzie wykluły się także małe puszczyki. Na jednym z wybiegów biegają też młode kapibary.

W bydgoskim zoo urodziły się nowe zwierzęta [ZDJĘCIA]

A jeśli już o psach mowa, to obiecuję jeszcze jedną rzecz - zamierzam odwiedzić miejsce, w którym odbywają się treningi psów w agility. Powody są dwa. Pierwszy to taki, że Bydgoszcz ma silną reprezentację, która znakomicie daje sobie radę na międzynarodowych zawodach. Po drugie, bo agility pokazuje, jak ważne jest zgranie człowieka i zwierzęcia - tu komunikacja odbywa się głównie poprzez stosowanie gestów i pojedynczych komend.

W każdym odcinku programu znajdzie się miejsce na to, by z kamerą uczestniczyć w akcjach interwencyjnych, ratujących życie zwierząt oraz odpowiedzieć na najciekawsze pytania dotyczące żywienia, utrzymania, szkolenia i behawioryzmu zwierząt.

Na Państwa pytania odpowiadać będą, m.in.: lekarze weterynarii, naukowcy, pracownicy Ogrodu Zoologicznego w Bydgoszczy.

Twórzmy razem

Ludzi, którzy tak jak ja nie potrafią żyć bez towarzystwa roślin i zwierząt, jest bardzo dużo. Wierzę, że wielu Czytelników „Expressu Bydgoskiego” działa na ich rzecz i, że dokumentuje w jakiś sposób swoją działalność.

Proszę o przesyłanie filmików i informacji na maila [email protected]. Postaram się na bieżąco zamieszczać je na naszych internetowych stronach. Im więcej dobrego mówić będziemy o zwierzętach, tym rzadziej znajdą się ludzie, którzy będą je krzywdzić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!