Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Okręgowe w ciekawy sposób promuje historyczną wystawę i debatę

Redakcja
To już druga odsłona wojennej gry, ostatnia zaplanowana jest na 16 listopada
To już druga odsłona wojennej gry, ostatnia zaplanowana jest na 16 listopada Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy
Dwa ważne dni w Muzeum Okręgowym: sobota - debata wojenna, niedziela - wojenna gra miejska ściśle związana z niezwykle ciekawą wystawą historyczną.

Gra pt. „Wojenna Bydgoszcz” (zorganizowana przez muzeum i Hufiec ZHP Bydgoszcz - Miasto) rozpocznie się w niedzielę, 19 października, o godzinie 11 przed budynkiem Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy przy ul. Grodzkiej 7-11 (Spichrze nad Brdą).

Zasady są proste. Uczestnicy startują w dwóch kategoriach: ogólnej oraz harcerskiej. Gracze muszą się zarejestrować, odebrać karty patrolu, regulamin i kontakt do organizatora. Zadaniem grup (liczących od 3 do 7 osób) będzie odnalezienie na wystawie czasowej „W cieniu wojny. Bydgoszcz i jej mieszkańcy w czasie II wojny światowej” oznaczonych eksponatów, a następnie udanie się na związane z nimi punkty w Bydgoszczy, by rozwiązać zadania.

Za ich wykonanie grupy (patrole) otrzymają potwierdzenia (naklejki). Gra jest ograniczona czasem - o godzinie 12.50 poszczególne punkty - stacje na terenie miasta - przestaną być aktywne, o godzinie 13 rywalizacja kończy się dla wszystkich w tym samym miejscu, w którym patrole startowały. Zwycięzcą zostaje grupa z każdej kategorii, która zdobędzie najwięcej punktów w najkrótszym czasie (w przypadku takiej samej liczby punktów, decyduje czas ukończenia).

To już druga odsłona wojennej gry miejskiej, trzecia i ostatnia zaplanowana jest na 16 listopada. Zabawa ma promować debatę i wystawę poświęconą bydgoskiej odsłonie II wojny światowej. Debata zatytułowana: „Niemiecka Lista Narodowa w Bydgoszczy” rozpocznie się w Spichrzu w sobotę o godz. 17, gośćmi będą: prof. Włodzimierz Jastrzębski (UKW Bydgoszcz), dr Tomasz Ceran (IPN w Gdańsku - Delegatura w Bydgoszczy).

Wystawa prezentowana jest od 4 września i ma charakter podróży historycznej po okupowanej Bydgoszczy, podzielonej na trzy etapy. Etap pierwszy (na parterze) wprowadza zwiedzających w atmosferę codzienności lat 30. XX wieku, poprzez ukazanie wspólnej, często od pokoleń, egzystencji Polaków i Niemców.

Etap drugi (klatka schodowa) obrazuje pierwsze dni wojny, kiedy zaczęły się naloty. Wielu mieszkańców miasta podjęło wówczas decyzję o ewakuacji. Trzeci etap ekspozycji (sala na III piętrze). rozpoczyna się zarządzeniami informującymi o wprowadzeniu niemieckiej administracji. Realia życia codziennego ówczesnej Bydgoszczy widziane są z perspektywy Niemców - okupantów i Polaków - okupowanych. Kulminacyjny fragment podróży historycznej stanowi wyzwolenie Bydgoszczy w styczniu roku 1945.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!