Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum nie będzie straszyć

Renata Napierkowska
Zbiory po rodach kujawskich, eksponaty poświęcone warzeniu soli oraz gabinet Stanisława Szenica - to tylko część zbiorów, które będzie można podziwiać w nowej siedzibie muzeum.

Zbiory po rodach kujawskich, eksponaty poświęcone warzeniu soli oraz gabinet Stanisława Szenica - to tylko część zbiorów, które będzie można podziwiać w nowej siedzibie muzeum.

<!** Image 2 align=left alt="Image 12252" >W zabytkowej kamienicy przy ulicy Solankowej, gdzie ma się mieścić muzeum, większość takich prac jak osuszenie budynku czy wymiana okien zostało wykonanych w minionych latach. Położone zostały też nowe tynki w pomieszczeniach budynku. Z zewnątrz jednak Pałac Mieszczański wciąż przypomina ruderę, a chylące się na wszystkie strony drewniane ogrodzenie sprawia wrażenie całkowitej ruiny.

Jak wcześniej informowaliśmy, budynek przy Solankowej przestanie niebawem straszyć, bo wkrótce rozpocznie się kolejny, ostatni już, etap remontu Pałacu Mieszczańskiego.

- Przeprowadzka do nowego obiektu pozwoli nam wreszcie wystawić to wszystko, co obecnie z braku miejsca, przechowujemy w magazynach. A tych zbiorów jest sporo, bo jesteśmy nie tylko miastem na soli, ale miastem na zabytkach. Gdziekolwiek wetknie się łopatę, to zaraz wykopuje się cenne skorupy - mówi dyrektorka Muzeum imienia Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, Janina Sikorska.

Wcześniej do sąsiadującej z budynkiem wozowni przeniesiona została pracownia konserwatorska i biblioteka. Wciąż jednak wiele bezcennych skarbów pozostaje ukrytych przed ludzkim okiem, bo w pomieszczeniach przy teatrze nie ma miejsca na dodatkowe ekspozycje.

- Dwie sale na parterze Pałacu Mieszczańskiego chcemy przeznaczyć na wystawy czasowe. Jedno z pomieszczeń będzie poświęcone na pamiątki po wybitnych osobistościach regionu. Na dole będzie też sala konferencyjna - opowiada o planach Janina Sikorska.

W dawnej służbówce znajdą się zabytki związane z wydobyciem soli. Na piętrze natomiast zorganizowana zostanie wystawa poświęcona dziejom Kujaw oraz gabinet pisarski Stanisława Szenica. Literat rodem z Pakości nie tylko miał udział w pozyskaniu nowej siedziby dla inowrocławskich zbiorów, ale przekazał muzeum wiele bezcennych pamiątek, w tym swoją bibliotekę.

W nowym budynku znajdzie się też miejsce na kolekcje zebrane po powstańcach wielkopolskich oraz pracownie konserwatorskie i magazyny. W otaczającym budynek ogrodzie powstanie amfiteatr, aby można było organizować na miejscu, między innymi, przeglądy kapel. W ogrodzie będą też odbywały się turnieje rycerskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!