Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Fotografii przeniesie się na Wzgórze Wolności. Przy Karpackiej 52 w Bydgoszczy wiele będzie się działo!

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Akademicka Przestrzeń Kulturalna i Muzeum Fotografii mieszczące się obecnie przy ul. Królowej Jadwigi 14 zmienią swoją siedzibę i przeniosą się na Wzgórze Wolności.
Akademicka Przestrzeń Kulturalna i Muzeum Fotografii mieszczące się obecnie przy ul. Królowej Jadwigi 14 zmienią swoją siedzibę i przeniosą się na Wzgórze Wolności. Arkadiusz Wojtasiewicz
Jeszcze w tym roku Akademicka Przestrzeń Kulturalna i Muzeum Fotografii, które mieszczą się obecnie przy ul. Królowej Jadwigi 14 w Bydgoszczy, zmienią swoją siedzibę i przeniosą się na ul. Karpacką 52, do zabytkowego obiektu z połowy XIX wieku.

Budynek na Wzgórzu Wolności należy do miasta. W imieniu ratusza zarządza nim Administracja Domów Miejskich.

- W lutym 2019 r. wydzierżawiliśmy go Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy - mówi Magdalena Marszałek, rzeczniczka ADM.

Obiekt przed laty pełnił funkcje edukacyjne, ale potem przez dłuższy czas stał pusty. Uczelnia chce go zaadaptować, m.in., na cele społeczne. To cieszy Radę Osiedla Wzgórze Wolności, która od dawna zabiegała, aby służył on społeczności lokalnej.

- Spełnia się nasze marzenie - mówi Zdzisław Tylicki, przewodniczący Rady Osiedla Wzgórze Wolności i bydgoski radny. - Jesteśmy zadowoleni, że w tym miejscu powstanie, m.in., Centrum Aktywności Społecznej, bo na naszym osiedlu brakuje domu kultury. Nie ma też miejsca, gdzie mogliby spotykać się i integrować seniorzy.

Karpacka 52 - remont za 1,5 mln zł

Budynek przeszedł kapitalny remont.

- Na prace związane z przywróceniem do życia tego trzykondygnacyjnego obiektu wydaliśmy dotąd 1,5 mln zł - mówi Tomasz Frejgandt, dyrektor administracyjny WSG. - Największym wyzwaniem był remont dachu, położono też nowe instalacje. Remont już się zakończył. Trzeba jeszcze zrewitalizować podwórko, gdzie planujemy wybudować m.in. plac zabaw, minipark sensoryczny oraz miejsca parkingowe. Będziemy w tym obiekcie realizowali działania prospołeczne. Ma to być też miejsce pobytu, spotkań, ale też pracy twórczej seniorów.

Jak się dowiedzieliśmy, od 18. września br. przeniesie się też tam Muzeum Fotografii, działające przy WSG (obecnie jest przy ul. Królowej Jadwigi 14).

- Będzie mieściło się na I piętrze - mówi Sabina Stankiewicz, rzeczniczka WSG. - Mamy świadomość, że charakter dotychczasowej siedziby muzeum był wyjątkowy. Kształtował się przez lata, a miejsce i lokalizacja wrosły w pejzaż kulturowy Bydgoszczy. Ta zamiana budzi wiele obaw również w nas, ale traktujemy ją jako wyzwanie. W przestrzeni nowego miejsca, opowiemy mieszkańcom o historii fotografii. Będziemy też kontynuować działalność edukacyjną w ramach lekcji muzealnych, kursów fotograficznych i Bydgoskiej Akademii Fotografii.

Muzeum i APK w nowej lokalizacji

Nie tylko Muzeum Fotografii zostanie zlokalizowane przy ul. Karpackiej 52.

- Od 1. października br. mieścić się tam będzie też Akademicka Przestrzeń Kulturalna. Funkcjonować ma tam w nowej formule, poświęconej Przemysłom Kreatywnym - mówi Sabina Stankiewicz. - Dodatkowo działać tu będzie Centrum Aktywności Społecznej wraz z Laboratorium Pokoleń. To projekt adresowany do społeczności Wzgórza Wolności, aktywizujący wszystkie pokolenia, od najmłodszych do najstarszych. Zależy nam, żeby tchnąć kulturalnego ducha w tę piękną okolicę. Zarówno remonty i inwestycje w zabytkową architekturę, jak i obecność i działania studentów mają dotrzeć do mieszkańców. Od 2019 r. na parterze budynku działa już Żłobek Akademicki, z którego może korzystać 40 dzieci.

Co będzie się mieściło na terenie po APK i Muzeum Fotografii przy ul. Królowej Jadwigi 14 na razie nie jest jeszcze pewne. Wiadomo jednak, że to teren inwestycyjny.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

- Uczelnia rozpoczęła kolejny etap rewitalizacji i modernizacji kampusu - mówi Sabina Stankiewicz. - Jednym z jego celów jest zwiększenie skali usług społecznych (rehabilitacja, opieka społeczna, edukacja przedszkolna) wzmacniających jednocześnie potencjał akademicki, tj. badania rozwojowe oraz praktyczną edukację. Planowane jest również dopuszczenie innych funkcji, np. mieszkalnych, komercyjnych wzmacniających potencjał dzielnicy Okole. Do współpracy zostali zaproszeni zewnętrzni partnerzy inwestycyjni.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 2 odcinek 20

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera