Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mural z okazji 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy będzie bliższy historycznej prawdzie

Joanna Pluta
Joanna Pluta
Mural ozdobi jedną ze ścian wieżowca przy Karpackiej 39 c.
Mural ozdobi jedną ze ścian wieżowca przy Karpackiej 39 c. wizualizacja, mat. prasowe
Przed weekendem wybrano projekt muralu, który pojawi się w mieście z okazji 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Od razu jednak pojawiły się sugestie, że klucz, jaki na nim widnieje, różni się od oryginalnego, historycznego. Zostanie poprawiony.

- Komisja konkursowa z nadesłanych ośmiu propozycji wybrała pracę architekta Dawida Celka - słyszymy w ratuszu. - Projekt odwołuje się do historycznego wydarzenia przekazania symbolicznego klucza do miasta z rąk niemieckiego burmistrza miasta Bromberg Hugo Wolfa polskiemu prawnikowi Janowi Maciaszkowi, który stał się pierwszym komisarycznym prezydentem polskiej Bydgoszczy.

Niemal od razu po ogłoszeniu zwycięzcy konkursu na mural pojawiły się uwagi do projektu.

„O ile sam pomysł powstania tego muralu oraz jego symboliczny przekaz bardzo mi się podoba, to bulwersuje mnie brak dbałości o rzetelny przekaz historyczny. Chodzi o wygląd tego symbolicznego klucza do bram miasta. W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego znajduje się oryginalny, historyczny klucz (...). Niestety wygląd klucza na mającym się niebawem pojawić muralu znacznie odbiega od jego pierwowzoru, co jest dla mnie, jak i wielu bydgoszczan niezrozumiałe. Może jeszcze jest jakaś szansa na korektę tego projektu, tak aby był on zgodny z przekazem historycznym (...)? - pyta na fanpejdżu „Zabujani w Bydgoszczu” Mariusz Ręgiel.

My także pytamy, a odpowiada Marek Iwiński, plastyk miejski. - Sprawa jest mi znana i właściwie już załatwiona. Jestem po rozmowie z autorem zwycięskiej pracy, który dokona korekty projektu, by ten był bliższy historycznej prawdzie. Rozmawiałem także z dyrektorem muzeum, który zadeklarował, że przygotuje fotografie klucza w dużej rozdzielczości, tak by umożliwiły naniesienie zmian w projekcie.

Laureat konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. złotych oraz środki na wykonanie muralu. Zgodnie z zasadami konkursu mural powstanie do 30 listopada.

Przypomnijmy, konkurs na projekt i wykonanie muralu „100-lecie Powrotu Bydgoszczy do Polski” to tylko jeden z konkursów organizowanych z okazji powrotu Bydgoszczy w granice Rzeczypospolitej.

- Czekamy też na projekty, które uatrakcyjnią obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz w ramach konkursu „Bydgoszcz jest Polska 1920” - informują urzędnicy. - Liczymy na oryginalne koncepcje, które wpłyną na pozytywny wizerunek Bydgoszczy oraz będą kształtować lokalną tożsamość mieszkańców. Mogą to być imprezy plenerowe, wydawnictwa, inscenizacje, wystawy, przedsięwzięcia rozrywkowe, koncerty, spektakle teatralne i inne formy wyrazu. Pula środków w konkursie wynosi 200 tys. zł, a wydarzenia mogą odbywać się przez cały rok. Zwycięskie projekty mogą liczyć na dofinansowanie w kwotach 2,5, 5, 10, 20 i 30 tysięcy złotych. Na wnioski czekamy do 25 października do godz. 10.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mural z okazji 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy będzie bliższy historycznej prawdzie - Gazeta Pomorska