Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Morderstwo w Bydgoszczy. Mąż zabił żonę siekierą w mieszkaniu przy ul. Długiej [Kalendarium bydgoskie, 15.01.]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
15 stycznia 1971 roku w mieszkaniu przy ul. Długiej w Bydgoszczy doszło do rodzinnej tragedii. W czasie kłótni pijany mężczyzna zabił siekierą swoją żonę, matkę trojga dzieci. W listopadzie tego roku zabójca został skazany na karę 10 lat pozbawienia wolności.
15 stycznia 1971 roku w mieszkaniu przy ul. Długiej w Bydgoszczy doszło do rodzinnej tragedii. W czasie kłótni pijany mężczyzna zabił siekierą swoją żonę, matkę trojga dzieci. W listopadzie tego roku zabójca został skazany na karę 10 lat pozbawienia wolności. fot. Piotr Krzyzanowski/zdj. ilustracyjne
Zobaczcie, co ciekawego i ważnego wydarzyło się w Bydgoszczy 15 stycznia.

15 stycznia 1425 roku odbył się pierwszy synod bydgoski - zgromadzenie duchownych z diecezji włocławskiej zwołane na wniosek biskupa Jana Pelli ogłoszony w listopadzie 1424 r.

15 stycznia 1818 roku władze pruskie zobowiązały Zarząd Miasta Bydgoszczy do prowadzenia kroniki miasta i przechowywania dokumentów w archiwum. Prace te rozpoczął prowadzić urzędnik Alberto Richardi.

15 stycznia 1924 roku odbył się wielki więc protestacyjny w tzw. sali Jabłońskiej przy ul. Marcinkowskiego z powodu „bezprawnego wydalania rodaków naszych z Niemiec”, czyli odbierania Polakom prawa do pracy na terenie państwa naszych zachodnich sąsiadów.

15 stycznia 1929 roku funkcję archiwariusza miejskiego w Bydgoszczy objął Zygmunt Malewski, związany z miastem przez 15 lat, autor licznych pionierskich prac historycznych o Bydgoszczy. To on ocalił pamięć po malarzu Maksymilianie Piotrowskim i rozpoczął skupowanie jego dzieł dla miejskiego muzeum, a w 1933 roku zainicjował, założył i współredagował „Przegląd Bydgoski” wydawany aż do wojny.

15 stycznia 1930 roku do Bydgoszczy przybył z Gdańska kpt. Jan Żychoń, by objąć dowództwo ekspozytury nr 3, placówki polskiego wywiadu na Niemcy przeniesionej do Bydgoszczy z Poznania. Funkcjonowała z licznymi sukcesami do wybuchu II wojny.

15 stycznia 1939 roku w Muzeum Miejskim w Bydgoszczy otwarto pierwszą na polskich ziemiach zachodnich wystawę malarstwa Wojciecha Gersona. Kustoszom udało się pozyskać kilkadziesiąt obrazów malarza z rąk prywatnych.

15 stycznia 1955 roku na Starym Rynku odbył się masowy, „spontaniczny” wiec z udziałem załóg bydgoskich zakładów pracy przeciwko odbudowie „nowego Wehrmachtu” i próbie remilitaryzacji Niemiec Zachodnich.

15 stycznia 1960 roku rozpoczęła się w Bydgoszczy i na terenie województwa akcja szczepienia 60 tys. dzieci i młodzieży nową doustną szczepionką przeciwko chorobie Heinego-Medina, pierwszy raz wówczas zastosowaną.

15 stycznia 1962 roku odbyło się zebranie organizacyjne nowo powołanego Miejskiego Komitetu Obywatelskiego Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa. Komitet ten działał w Bydgoszczy do 2015 roku.

15 stycznia 1963 roku w nocy nad Bydgoszcz nadeszły śnieżyce, a po nich nastały wielkie mrozy. Rankiem zaspy śnieżne na dworcu PKP dochodziły do półtora metra wysokości. Pociąg relacji Katowice - Gdynia dotarł do stolicy województwa z 17-godzinnym opóźnieniem. Na dworcu ustawiono koksowniki dla zmarzniętych pasażerów i kolejarzy. Przestały jeździć tramwaje, bo zamarzały zwrotnice, autobusy natomiast grzęzły w zaspach. Nie funkcjonował transport, nie pracowały z powodu braku dostaw zakłady przemysłowe. Nie było też węgla, bo pociągi ze Śląska nie mogły wyjechać. W sklepach brakowało nawet chleba.

15 stycznia 1966 roku na scenie Teatru Kameralnego w Bydgoszczy miała miejsce premiera sztuki „Kaligula” autorstwa Alberta Camusa w reżyserii znanego filmowca Bohdana Poręby, wystawiona przez miejscowy zespół Teatru Polskiego.

15 stycznia 1971 roku w mieszkaniu przy ul. Długiej w Bydgoszczy doszło do rodzinnej tragedii. W czasie kłótni pijany mężczyzna zabił siekierą swoją żonę, matkę trojga dzieci. W listopadzie tego roku zabójca został skazany na karę 10 lat pozbawienia wolności.

15 stycznia 1975 roku w Bydgoszczy panowała zupełnie nietypowa jak na tę porę roku wiosenna aura, temperatura przewyższała 10 stopni C. W ogrodzie botanicznym zakwitły pierwiosnki i stokrotki.

15 stycznia 1978 roku w Bydgoszczy zmarł w wieku 87 lat Teofil Ociepka, znany polski malarz prymitywista, pochodzący ze Śląska, który ostatnie 10 lat swojego życia spędził w Bydgoszczy. Pochowany został na cmentarzu komunalnym przy ul. Lotników.

15 stycznia 1981 roku w Bydgoszczy odbyła się Krajowa Konferencja „Solidarności Chłopskiej”, podczas której uchwalono m.in. współdziałanie na terenie całego kraju ze strukturami NSZZ „Solidarność”.

15 stycznia 1991 roku po rozmowach kwalifikacyjnych komisja konkursowa zaakceptowała sześciu z dwunastu kandydatów na prezydenta Bydgoszczy. Byli to Roman Dembek, Krzysztof Mikołajczyk, Roman Potocki, Roman Sidorkiewicz, Edwin Warczak i Kosma Złotowski. Mieli oni wziąć udział w teście psychologicznym i egzaminie ustnym.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera