Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mogą liczyć na naszą pomoc. Bydgoskie uczelnie kształcą przyszłe ukraińskie elity

Jarosław Jakubowski
Grudzień 2013 roku, wiec ukraiński na bydgoskim Starym Rynku
Grudzień 2013 roku, wiec ukraiński na bydgoskim Starym Rynku Tomasz Czachorowski
Są zdeterminowani i pilni. Wiedzą, że kiedyś wrócą, żeby odbudowywać swój kraj - tak o ukraińskich studentach mówi Małgorzata Dysarz z bydgoskiej WSG.

Ana jest jedną z kilkuset osób z Ukrainy, które studiują w Bydgoszczy. Bardzo niski kurs hrywny w stosunku do złotówki sprawił, że opłaty za studia stały się niemal trzykrotnie wyższe niż jeszcze rok temu. Ana szuka pracy, wielu jej kolegów już pracuje, żeby związać koniec z końcem.

CZYTAJ TEŻ:Nauka dla młodych Ukraińców stała się za droga. Czy odbije się to na bydgoskich uczelniach?
[break]

Zniżki w opłatach

- Biorą pracę, którą Polacy by pogardzili. Zatrudniają się na przykład przy produkcji. My też staramy się zapewnić im możliwość zarobkowania na terenie uczelni, choćby na parkingu czy w pracowni grafiki - mówi Małgorzata Dysarz, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Gospodarki, w której studiuje około 380 obywateli Ukrainy.
Pierwsi Ukraińcy pojawili się tam w 2010 roku. Było ich raptem 30. Dziś to największe skupisko ukraińskich studentów w Bydgoszczy. Uczą się na ogół w trybie dziennym. Opłacają czesne, choć uczelnia deklaruje, że idzie na rękę tym, którzy znajdą się w dramatycznej sytuacji. Możliwe jest np. odroczenie zapłaty za studia.

Ukraińcy mogą dostawać stypendia ze środków własnych uczelni oraz zniżki w czesnym dla najlepszych, sięgające od 10 do nawet 100 procent. Sa też programy pomocowe dla młodych mam i rodzin.

Około 100 studentów z Ukrainy uczy się w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy. - Ze strony uczelni mogą liczyć na różne formy wsparcia: zniżki w czesnym, przedłużenie terminu płatności, rozłożenie na raty. Mogą także otrzymywać stypendia prezydenta KPSW za wyniki w nauce lub sporcie - zapewnia Natalia Dyczkowska-Każuro, dyrektor ds. współpracy z zagranicą w KPSW.

Wsparcie ze strony władz

Na bydgoskich uczelniach publicznych studiuje niewielu Ukraińców. Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego jest ich 13, a na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym - 7.

- Są to osoby zarówno z Kartą Polaka, którym przysługują stypendia, jak i te bez karty. Jednak one również na mocy decyzji rektora mogą zostać zwolnione z opłaty wynoszącej 2000 euro rocznie - mówi Małgorzata Jendryczka, rzecznik prasowy UKW.

Na UTP studiują wyłącznie rdzenni Ukraińcy, bez Karty Polaka. Troje z nich za studia nie płaci. Pozostali uiszczają obniżone opłaty.
Bydgoszcz ma dwa ukraińskie miasta partnerskie - Czerkasy i Krzemieńczuk. Prezydent Rafał Bruski pod koniec 2013 roku, gdy zaczęły się protesty na Majdanie, spotkał się z ukraińskimi studentami w ratuszu. Na Starym Rynku odbył się wtedy wiec poparcia dla Ukrainy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera