Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[MISTRZOSTWA ŚWIATA BYDGOSZCZ 2016] Wolontariusze pracę na mistrzostwach traktują jak świetną przygodę

Sławomir Kabat
Wolontariusze odbierają sprzęt z magazynu
Wolontariusze odbierają sprzęt z magazynu Tomasz Czachorowski
Wolontariusze pracę na mistrzostwach traktują jak świetną przygodę.

To newralgiczna grupa ludzi pracująca na mistrzostwach. Nie są celebrytami, nie otrzymują medali ani sowitej zapłaty, a to od nich zależy jakie wrażenia z zawodów i miasta wywożą uczestnicy. W tym roku przy mistrzostwach pracuje ponad 320 wolontariuszy.

W niedzielę odbierali sprzęt i od razu ruszyli do pracy. Podstawowym kryterium naboru był wiek - minimum 18 lat i znajomość języka angielskiego.

W korytarzu przed magazynem ze sprzętem spotkaliśmy dwie panny Annę Tarczewską i Annę Szopnę. Obie 18-latki przyjechały do Bydgoszczy z Krosna Odrzańskiego. Są lekkoatletkami LKS Lubusz Słubice.

- O naborze do wolontariatu dowiedziałyśmy się przez Internet - mówią. - Pracę na mistrzostwach w Bydgoszczy traktujemy jak przygodę. Będziemy opiekunkami reprezentacji, ale na razie nie otrzymaliśmy przydziału.

Sportowcy przed mistrzostwamiMistrzostwa Świata w LA
Sportowcy przed mistrzostwami

Mistrzostwa Świata w LA
Filip Kowalkowski

Z ponad 320 wolontariuszy około 120 pełni funkcję team leaderów, czyli opiekuje się reprezentacjami. Jest ich mniej niż startujących reprezentacji, bo kraje, które przysyłają jednego lub kilku zawodników łączy się w grupy.

Oprócz wymienionych funkcji wolontariusze pracują także w Centrum Informacji Technicznej, antydopingu, w biurach IAAF, lokalnego komitetu organizacyjnego, mediach, ViP.

Większość wolontariuszy to licealiści i studenci bydgoskich szkół i uczelni. Najstarszy ma 78 lat. Dzięki organizacji już czwartych mistrzostw świata w Bydgoszczy dyrektor zawodów Krzysztof Wolsztyński „wychował” już rzeszę doświadczonej młodzieży, którzy sami zgłaszają się do pomocy przy kolejnych zawodach. Kilkoro z nich jest już zatrudnionych przy organizacji imprezy. Pełnią odpowiedzialne funkcje.

Wśród wolontariuszy spotkaliśmy m.in. mieszkańców Bydgoszczy, znanego z poprzednich imprez Timothy Tumo. Kenijczyk, który niedawno otrzymał polskie obywatelstwo będzie opiekował się swoimi rodakami, podobnie jak lekarz Tariku Ginna będzie czuwał nad reprezentacją Etiopii. Z kolei Daniele Felipe Varela Benitez przyleciał z reprezentacją Kolumbii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!