Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Misterium Męki Pańskiej powraca do Doliny Śmierci w bydgoskim Fordonie

Justyna Tota
Justyna Tota
Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci do bydgoskiego Fordonu przyciągało co roku blisko 20 tysięcy osób nie tylko z regionu, ale i kraju. Na zdjęciu Misterium, zorganizowane w 2019 - rok przed wybuchem pandemii. Misterium powraca w plener już 10 kwietnia 2022 r. - o godz. 16 i 20
Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci do bydgoskiego Fordonu przyciągało co roku blisko 20 tysięcy osób nie tylko z regionu, ale i kraju. Na zdjęciu Misterium, zorganizowane w 2019 - rok przed wybuchem pandemii. Misterium powraca w plener już 10 kwietnia 2022 r. - o godz. 16 i 20 archiwum Arkadiusz Wojtasiewicz
Stu pięćdziesięciu aktorów Miasta Jerozolima i 60 aktorów kluczowych postaci na czele z Jezusem, Maryją, legionistami czy Piłatem. Do tego 150 osób zaangażowanych w pracę „na zapleczu” Misterium Męki Pańskiej, które już w najbliższą Niedzielę Palmową (10 kwietnia) odbędzie się w fordońskiej Dolinie Śmierci - w miejscu, gdzie we wrześniu 1939 r. zabito setki mieszkańców Bydgoszczy. Misterium w niedzielę można zobaczyć o godz. 16 i 20.

Zobacz wideo: Tir załadowany po sufit wyjechał z Bydgoszczy do Lwowa

Po dwóch latach pandemii - kiedy to wydarzenie w 2020 r. odbyło się online, a rok temu jako słuchowisko - Misterium Męki Pańskiej powraca do fordońskiej Doliny Śmierci, gdzie po raz pierwszy miało tu miejsce w 2001 r.

Rozgrywająca się na żywo - na oczach widzów przybywających nie tylko z regionu, ale i kraju - męka Chrystusa ma wymiar szczególny, gdyż dzieje się w miejscu Golgoty XX wieku. Tu, w Dolinie Śmierci, we wrześniu 1939 roku 1200 obywateli zginęło z rąk nazistowskich Niemców, oddając życie za wiarę i niepodległość ojczyzny.

Fordońskie Misterium jest wyjątkowe także z innych względów. Co roku jest bowiem pisany nowy scenariusz, w którym męka Chrystusa, Jego śmierć i zmartwychwstanie zostaje wplecione w perspektywę współczesnych wydarzeń dotyczących ogółu i lokalnej społeczności.

- Jak każdego roku pragniemy poszerzyć swoje spojrzenie i dotknąć spraw aktualnych, którymi dziś żyjemy. Dlatego temat Misterium nawiązuje do dwóch ważnych wydarzeń w Kościele. Pierwszym jest zwołany przez Ojca Świętego Franciszka Synod, którego zasadniczym celem jest włączenie wszystkich ochrzczonych w wyznaczanie nowych dróg Wspólnoty Chrystusa. Drugie wydarzenie dotyczy Kościoła lokalnego - jest nim zbliżająca się 20. rocznica śmierci ks. Zygmunta Trybowskiego (25.12.2022 r.), budowniczego kościoła i pierwszego proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Królowej Męczenników, która w 2008 r. została podniesiona do rangi sanktuarium, a cały kompleks martyrologiczny zyskał oficjalne miano Kalwarii Bydgoskiej - Golgoty XX wieku - wyjaśnia Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” jako główny organizator Misterium.

XXI Misterium Męki Pańskiej odbywa się ph. „Pieśń o winnicy”, odwołując się do biblijnych obrazów Kościoła jako winnicy i krzewu winnego.

- Przez te obrazy chcemy na nowo spojrzeć na siebie i na Kościół, odkrywając, że Misterium dzieje się teraz i w nas, i że tylko w jedności z Bogiem możemy wejść w Tajemnice trwania w jedności między sobą - wyjaśnia Duszpasterstwo Akademickie „Martyria”.

  • Misterium w Dolinie Śmierci zostanie wystawione w Niedzielę Palmową (10 kwietnia) w dwóch odsłonach o godz. 16 i 20.
  • Aby dotrzeć na teren widowiska w fordońskiej Dolinie Śmierci trzeba pokonać pieszo około pół kilometra (nie ma możliwości dotarcia bezpośrednio pojazdami, wyjątek stanowią osoby niepełnosprawne które po wcześniejszym zgłoszeniu, otrzymają przepustki na tymczasowy wjazd).
  • Dla wszystkich przybywających będą stoiska z ciastem od bydgoskich cukierników oraz gorącą herbatą i kawą, które można nabyć za dobrowolną ofiarę. Organizatorzy przygotowali również ręcznie zrobione pamiątki z wydarzenia, wprowadzające w okres świąt Wielkanocy.
  • Organizatorzy proszą, aby uszanować charakter oraz miejsce rozgrywania Misterium. Przed spektaklem należy wyłączyć telefony, a w czasie jego trwania zachować ciszę. To wydarzenie dla wielu jest głębokim przeżyciem, czasem refleksji i modlitwy. Zakazane jest spożywanie alkoholu, palenie papierosów i przyprowadzanie psów.
  • Na terenie Misterium w namiocie z napisem REJESTRACJA będzie możliwość odbioru specjalnego pakietu dla grup zorganizowanych, przybywających z różnych części regionu i kraju.

Misterium w Bydgoszczy jest ogromnym przedsięwzięciem, któremu rytm nadają ludzie młodzi, ale angażują się także lokalne instytucje, firmy i osoby prywatne.

- We współpracę zaangażowało się wiele podmiotów, takich jak Duszpasterstwo Młodzieży „4don4LORD” oraz wspólnoty działające przy Sanktuarium Królowej Męczenników. Wsparciem i doświadczeniem służą również dorośli, często od początku związani z dziełem Misterium, harcerze, służby porządkowe, medycy - wyjaśnia nam Ewa Szałkowska, odpowiedzialna za promocją wydarzenia.

W 2022 roku w Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci w bydgoskim Fordonie zaangażowanych jest ponad 350 osób.

  • 150 osób to aktorzy, tworzący Miasto Jerozolimę
  • 60 osób to aktorzy kluczowych ról: Jezus, Maryja, legioniści, kapłani, Piłat, itp.
  • 150 osób zaangażowanych jest w: pomoc techniczną, budowanie sen, służby bezpieczeństwa, aprowizację, nagłośnienie, oświetlenie, przygotowanie rekwizytów, strojów, transport, dbanie o social media, są to także: fotografowie, medycy, harcerze, scenografowie, osoby obsługujące stoiska, graficy komputerowi, administracja, itp.
Misterium Męki Pańskiej powraca do Doliny Śmierci w bydgoskim Fordonie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo