[break]
Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło, że od września 2015 do końca sierpnia 2016 potrwa „Rok Otwartej Szkoły”. Oznacza to, że plany edukacyjne muszą rozszerzyć się o zagadnienia z dziedziny sztuki, kultury i sportu.
MEN zwiększyło również nakłady na oświatę, przeznaczając, m.in., 3,5 mld zł na wyprawki szkolne. MEN szacuje, że jedna wyprawka w przeliczeniu na dziecko kosztuje 845 zł. Jak dowiedzieliśmy się w ratuszu, Bydgoszcz już otrzymała więcej pieniędzy.
- Przekazano nam ponad 555 tysięcy złotych na wyposażenie w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne szkół podstawowych oraz gabinetów profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej - wylicza Marta Stachowiak, doradca prezydenta Bydgoszczy. - Szkoły zakupią sprzęt medyczny, w tym okulistyczny, stomatologiczny oraz wyposażą gabinety pielęgniarskie w niezbędne urządzenia, służące do wykonywania badań podstawowych i udzielania pierwszej pomocy.
Doposażonych zostanie 77 bydgoskich szkół, które podpisały umowy z NFZ, umożliwiające zatrudnienie pielęgniarek bądź lekarzy. Warto dodać, że miasto czeka na weryfikację wniosku złożonego w ministerstwie edukacji, a dotyczącego dofinansowania zakupów sprzętu i pomocy dydaktycznych dla szkół zawodowych, które zamierzają w tym roku szkolnym uruchomić nowe kierunki nauczania. Bydgoszcz na ten cel wnioskuje o przyznanie około 2,5 miliona złotych.
W nowym roku szkolnym uczniom i nauczycielom sprzyja też kalendarz. Przewiduje on, że z 366 dni aż 178 będzie wolnych od nauki. Uczniowie do szkoły chodzić będą co... drugi dzień. Długie wolne, oprócz letnich wakacji i ferii zimowych, przewidziano w ramach przerwy świątecznej. Przy dobrze rozplanowanym grafiku zajęć i odpracowaniu dwóch dni, można ustawić pracę szkoły tak, by dni wolne zaczynały się w sobotę 19 grudnia, a kończyły w poniedziałek 4 stycznia. Przy odpracowaniu 4 dni, bożonarodzeniową przerwę uda się skończyć w czwartek 7 stycznia 2016 r.