MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minimalna emerytura 2024 netto. Taka stawka obecnie obowiązuje w Polsce

Michał Sierek
Michał Sierek
Sprawdź, ile wynosi obecnie minimalna emerytura w Polsce. Świadczenie to jest waloryzowane co roku. Ostatnia podwyżka wyniosła 192,52 zł (brutto) i przeprowadzono ją w marcu.
Sprawdź, ile wynosi obecnie minimalna emerytura w Polsce. Świadczenie to jest waloryzowane co roku. Ostatnia podwyżka wyniosła 192,52 zł (brutto) i przeprowadzono ją w marcu. Archiwum Polska Press
Minimalna emerytura przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i mają na koncie odpowiedni staż ubezpieczeniowy. Wysokość minimalnej emerytury jest co roku waloryzowana. W ostatnich latach z powodu wysokiej inflacji świadczenie to dość mocno urosło. Ile wynosi obecnie minimalna emerytura netto w Polsce. Jak minimalna emerytura wpływa na inne świadczenia wypłacane przez ZUS?

Emerytura minimalna w Polsce. Ile na rękę w 2024 roku?

Minimalna emerytura w Polsce mocno urosła w ostatnich latach. W wyniku wysokiej inflacji oraz waloryzacji procentowo-kwotowych, które były przeprowadzane w poprzednich latach emeryci mogą liczyć obecnie na minimum 1780,96 zł brutto. Ostatnia podwyżka miała miejsce w ramach corocznej waloryzacji, którą przeprowadzono 1 marca. Minimalna emerytura urosła wówczas o 192,52 zł (z 1588,44 zł brutto do 1780,96 zł brutto). Na rękę (netto) ZUS wypłaca więc obecnie 1620,65 zł.

Emerytura w wysokości 5 groszy?

Nie każda osoba, która osiągnęła wiek emerytalny ma prawo do minimalnej emerytury. By otrzymać takie świadczenie trzeba mieć odpowiedni staż ubezpieczeniowy. Jak informowaliśmy kilka miesięcy temu najniższa wypłacana emeryturą w woj. kujawsko-pomorskim wynosiła zaledwie 5 groszy. Pobierała je kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 60 lat, a świadczenie wypłacał bydgoski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznej (więcej na temat najniższej emerytury w regionie pisaliśmy tutaj).

Podwyżki emerytur - co czeka nas w kolejnych latach?

Waloryzacja przeprowadzona w marcu 2024 roku wyniosła 12,12 proc. Tak duża podwyżka emerytur była wynikiem wysokiej inflacji, z którą mieliśmy do czynienia w poprzednim roku. Inflacja to główny składnik wzoru, który jest brany pod uwagę przy wyliczaniu waloryzacji. Drugim jest realny wzrost płac.

Rząd zawsze ma możliwość przeprowadzenia waloryzacji kwotowo-procentowej. W 2024 roku tak się nie stało, ale w poprzednich latach określano kwotę minimalnej podwyżki, która była korzystniejsza dla osób pobierających minimalną emeryturę.

Wszystko wskazuje na to, że 2024 był ostatnim rokiem tak wysokich podwyżek. Inflacja w ostatnich miesiącach wyhamowała (co jest dobrą informacją, ponieważ nasze pieniądze nie tracą na wartości). Oznacza to jednak, że w przyszłym roku waloryzacja będzie zdecydowanie niższa - jednocyfrowa.

Czternastka w 2024 roku. Rząd podjął decyzję

Minimalna emerytura to ważny wskaźnik brany pod uwagę przy wyliczaniu innych świadczeń. Tyle właśnie (1780,96 zł brutto) wyniosła w tym roku trzynastka i w takiej wysokości zostanie wypłacona czternastka. Rząd zdecydował, że 14. emerytura trafi na konta emerytów we wrześniu.

  • Warto wiedzieć: Zgodnie z ustawą Rada Ministrów mogła zdecydować, że czternastka wyniesie więcej. W poprzednim roku rząd PiS zdecydował się na kwotę wyższą (czternastka wyniosła 2650 zł brutto). Pamiętajmy jednak, że trwała wówczas zacięta kampania przed wyborami do parlamentu.
  • Trzynasta emerytura przysługuje wszystkim w pełnej kwocie, jednak czternastkę nie wszyscy dostaną w całości. Świadczenie bez potrąceń będzie wypłacone osobom, które pobierają emeryturę w wysokości do 2900 brutto. Po przekroczeniu tej kwoty obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę".
  • Czternastą emeryturę otrzyma ok. 8,9 mln emerytów i rencistów, w tym 6,4 mln osób dostanie wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury), a 2,5 mln osób w wysokości niższej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski