MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czternasta emerytura w 2024 - kiedy wypłata pieniędzy? Rząd zdecydował [3.06.2024]

Michał Sierek
Michał Sierek
Czternasta emerytura w 2024 roku zostanie wypłacona we wrześniu - zdecydował rząd na wtorkowym (28 maja) posiedzeniu. Jakich pieniędzy mogą spodziewać się seniorzy i kto nie dostanie całej kwoty "czternastki"? Sprawdź najważniejsze informacje. ▶▶
Czternasta emerytura w 2024 roku zostanie wypłacona we wrześniu - zdecydował rząd na wtorkowym (28 maja) posiedzeniu. Jakich pieniędzy mogą spodziewać się seniorzy i kto nie dostanie całej kwoty "czternastki"? Sprawdź najważniejsze informacje. ▶▶ Michał Sierek
Na konta emerytów kilka tygodni temu trafiła trzynasta emerytura. Przed seniorami w tym roku jeszcze wypłata czternastki. Świadczenie to wypłacane jest w wysokości minimalnej emerytury. W przeciwieństwie do trzynastki, nie wszyscy jednak otrzymają pełną kwotę. Rząd właśnie zdecydował w jakim miesiącu można spodziewać się wypłaty czternastej emerytury. Kiedy przelane zostaną pieniądze, kto nie dostanie całej kwoty? Szczegóły poniżej.

Od 2023 roku prawo do wypłaty czternastej emerytury gwarantowane jest ustawowo. Kwestię czternastek reguluje "Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów". Zapisano w niej, że osobom uprawnionym przysługuje dodatkowe świadczenie w wysokości "kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym jest wypłacane dodatkowe świadczenie".

POLECAMY:Pensja minimalna 2025 - o ile wzrośnie? Pracownicy nie będą zadowoleni po tej zapowiedzi

Kiedy wypłata czternastej emerytury?

Kiedy emeryci mogą spodziewać się na kontach pieniędzy w ramach czternastej emerytury w 2024? We wtorek, 28 maja Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w tej sprawie. Rząd zdecydował, że kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, czyli tzw. czternastka, zostanie wypłacone we wrześniu 2024 roku.

Czternasta emerytura. Ile musi zapłacić ZUS?

Przypomnijmy, że po waloryzacji minimalna emerytura w Polsce urosła z 1588,44 zł brutto do 1780,96 zł brutto (co oznacza wzrost o 192,52 zł). Minimalna emerytura netto w 2024 roku wynosi więc około 1620,65 zł. Tyle też wyniesie kwota czternastki - zdecydował rząd.

Warto wiedzieć: Ustawa dawała rządowi możliwość wskazania innej kwoty niż 1780,96 zł brutto. Jak czytamy w ustawie, "Rada Ministrów może określić, w drodze rozporządzenia, kwotę wyższą niż kwota najniższej emerytury, o której mowa w ust. 1, stosowaną do ustalenia wysokości dodatkowego świadczenia, mając na względzie sytuację społeczno-gospodarczą oraz stan finansów publicznych". W ubiegłym roku rząd zdecydował się na kwotę wyższą niż minimalne świadczenie (czternastka wyniosła 2650 zł brutto). Pamiętajmy jednak, że trwała wówczas zacięta kampania przed wyborami do parlamentu.

Czternastka 2024 - nie każdy dostanie pełną kwotę

O ile trzynasta emerytura przysługuje wszystkim w pełnej kwocie, to czternastkę nie wszyscy dostaną w całości. Świadczenie w całości będzie wypłacone osobom, które pobierają emeryturę w wysokości do 2900 brutto. Od tej kwoty, czternastka będzie pomniejszana na zasadzie złotówka za złotówkę. "Jeżeli kwota dodatkowego świadczenia ustalonego w ten sposób, jest niższa niż 50 zł, dodatkowego świadczenia nie przyznaje się" - czytamy w ustawie.

Czternastkę otrzyma ok. 8,9 mln emerytów i rencistów, w tym 6,4 mln osób dostanie wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury), a 2,5 mln osób w wysokości niższej, ze względu na wysokość otrzymywanego świadczenia powyżej 2900 zł miesięcznie - informuje KPRM.

Emerytury w 2024 - to koniec dwucyfrowych podwyżek

W 2024 roku, jak i w poprzednich latach mieliśmy do czynienia z dwucyfrową waloryzacją rent i emerytur. Powodem była wysoka inflacja. Wszystko wskazuje na to, że to koniec tak wysokich podwyżek - inflacja w tym roku ma być już niższa.

  • Przypomnijmy, że w wyniku waloryzacji, którą przeprowadzono w marcu 2024 roku, emerytury w Polsce urosły o 12,12 proc. W ubiegłych latach rząd decydował się na kwotowo-procentową formę podwyżki emerytur. Taka metoda premiowała osoby pobierające najniższe świadczenia. W tym roku zastosowano jedynie waloryzację procentową.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski