MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bon energetyczny 2024. Gdzie złożyć wniosek i jakie będą progi dochodowe? Oto warunki

Michał Sierek
Michał Sierek
Co wiemy na temat bonu energetycznego w 2024 roku? Kto będzie mógł skorzystać ze świadczenia? W projekcie ustawy zapisano progi dochodowe dla gospodarstw domowych (podzielono je na jednoosobowe i wieloosobowe). W artykule piszemy ile pieniędzy będzie można dostać i od kiedy będą przyjmowane wnioski. ▶▶
Co wiemy na temat bonu energetycznego w 2024 roku? Kto będzie mógł skorzystać ze świadczenia? W projekcie ustawy zapisano progi dochodowe dla gospodarstw domowych (podzielono je na jednoosobowe i wieloosobowe). W artykule piszemy ile pieniędzy będzie można dostać i od kiedy będą przyjmowane wnioski. ▶▶ Pixabay
Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy, w której opisane są zasady przyznawania bonu energetycznego dla gospodarstw domowych. Teraz trafi ona na biurko prezydenta. Kto i na jakich warunkach będzie mógł skorzystać z bonu energetycznego w 2024 roku? Ile pieniędzy dostaną gospodarstwa domowe, gdzie trzeba będzie złożyć wniosek i kiedy przewidziano wypłatę pieniędzy?

Maksymalna cena za energię elektryczną - stawki w drugiej połowie 2024 roku

Sejm przyjął w czwartek (23 maja) poprawki Senatu do Ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

Zgodnie z założeniami ustawy, przedłużone zostanie obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną (na drugą połowę 2024 roku). Cena dla gospodarstw domowych zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh. Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, gdyby nie podjęto interwencji, stawka taryfowa wynosiłaby 739 zł za megawatogodzinę.

  • Za stosowanie ceny maksymalnej, przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty. Najważniejszą z poprawek, które wprowadził Senat, będzie zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej (od 1 lipca do 31 grudnia br.)

Bon energetyczny 2024 - jakie będą progi dochodowe?

Będzie to jednorazowe świadczenie pieniężne przeznaczone dla ok. 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Przewidziane będą dwa progi dochodowe:

  • do 2500 zł dla gospodarstw 1-osobowych,
  • do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych.

Jak precyzuje rząd, ze świadczenia będą mogli skorzystać na przykład emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury, ale również emeryci i renciści, których świadczenie jest równe najniższej emeryturze (aktualnie to 1780,96 zł brutto).

Przy wypłacie bonu obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że bon będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota bonu będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia

Bon energetyczny w 2024. Ile pieniędzy będzie można dostać?

Jak czytamy w projekcie ustawy, wysokość bonu energetycznego będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym:

  • 300 zł dla gospodarstw 1-osobowych,
  • 400 zł dla gospodarstw 2-3 osobowych,
  • 500 zł dla gospodarstw 4-5 osobowych,
  • 600 zł dla gospodarstw 6-osobowych i większych.
  • Jeśli w gospodarstwie domowym wykorzystywane będą źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną, to bon energetyczny wzrośnie o 100 proc. (od 600 zł do 1200 zł)

Gdzie składać wniosek o przyznanie bonu energetycznego?

Wniosek o przyznanie bonu energetycznego w 2024 roku będzie można składać w swojej gminie. Jak czytamy na stronie KPRM, będzie go można składać w terminie od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku. Na jego rozpatrzenie urząd będzie miał 60 dni. Pieniądze do gospodarstw domowych, którym przysługuje świadczenie powinny więc trafić jesienią 2024 roku lub na początku 2025 roku.

Warto wiedzieć:
W drugiej połowie 2024 roku utrzymana zostanie także dotychczasowa cena maksymalna na poziomie 693 zł/MWh dla instytucji samorządowych; podmiotów użyteczności publicznej, np. szkół, żłobków, szpitali; małych i średnich przedsiębiorstw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski