Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niektórzy emeryci dostają miedziaki na konto. Najniższa emerytura w Kujawsko-Pomorskiem wynosi 5 groszy

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Najniższa emerytura w Polsce, którą wypłaca oddział ZUS we Wrocławiu, wynosi zaledwie 2 grosze brutto. W naszym regionie wcale nie jest lepiej. Najniższa emerytura to zaledwie 5 groszy brutto.

Niechlubnym krajowym rekordzistą jest mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat, a jego cała kariera zawodowa to 1 miesiąc działalności gospodarczej. W naszym regionie najniższą emeryturę w wysokości 5 groszy pobiera kobieta. Na świadczenie przeszła w wieku 60 lat. Jej staż pracy to 6 lat, z czego tylko przez 3 miesiące była odprowadzana składka emerytalna. Świadczenie wypłaca bydgoski Oddział ZUS.

Z kolei toruński Oddział ZUS wypłaca kolejne najniższe świadczenie na Pomorzu i Kujawach. Wynosi ono 23 groszy brutto. Trafia na konto 63-latki, która zakończyła pracę zawodową trzy lata temu. Składki odprowadziła za 16 dni. Niewiele wyższe świadczenie - 41 groszy brutto - należy się 67-latkowi, który emerytem jest od dwóch lat. Bydgoski Oddział ZUS wyliczył mu to świadczenie uwzględniając 8 dni stażu pracy.

W gronie osób pobierających najniższe emerytury w Kujawsko-Pomorskiem jest również mężczyzna, który obecnie ma 66 lat. Na świadczenie przeszedł w wieku 65 lat. Jego emerytura to 45 groszy brutto. Składki miał odprowadzane przez 29 dni.

Musi być staż pracy

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, przyznaje, że tak niskie emerytury, potocznie zwane groszowymi, wciąż wywołują ogromne zdziwienie. Wiele mówi się o gwarantowanym minimalnym świadczeniu emerytalnym, które do końca lutego br. wynosi 1588,44 zł brutto, a od marca będzie zwaloryzowane. Trzeba jednak pamiętać o tym, że prawo do minimalnej gwarantowanej emerytury mają osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny (60/65 lat) i udowodniły wymagany staż pracy.

- Żeby ZUS podwyższył wysokość emerytury do minimalnej, trzeba legitymować się 20-letnim okresem ubezpieczenia przez kobiety i 25-letnim stażem w przypadku mężczyzny. Przy czym okres nieskładkowy może stanowić 1/3 okresu składkowego - mówi Krystyna Michałek.

Skąd się biorą emerytury groszowe

Obecnie w Polsce 396,8 tys. osób pobiera emeryturę w wysokości niższej niż najniższa emerytura, czyli obecnie 1588,44 zł brutto. Tzw. groszowych emerytur będzie przybywać. Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) prognozuje, że w 2025 roku takich świadczeń będzie już ponad pół miliona, a w 2030 - ponad 640 tys.!

Skąd się biorą tak niskie świadczenia?

Główny powód niskich emerytur to zbyt krótki okres płacenia składek emerytalnych. Prawie połowa tych, którzy pobierają emeryturę niższą od minimalnej ma ją wyliczoną wyłącznie z kapitału początkowego, nie płaciła żadnych składek.

Druga przyczyna to praca na nieoskładkowane umowy-zlecenia. Aż do 2016 roku składki można było płacić wyłącznie od pierwszej umowy - nawet, jeżeli opiewała ona na symboliczną kwotę. Od kolejnych umów płacenie składek nie było już obowiązkowe - ze względu na występowanie tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczenia społecznego. Tymczasem, aby za rok pracy na podstawie umowy zlecenia został zaliczony jeden rok stażu ubezpieczeniowego, składki powinny być płacone co najmniej od wysokości podstawy równej płacy minimalnej.

Mówią o likwidacji emerytur groszowych

Od lat pojawiają się pomysły, w jaki sposób ograniczyć ich liczbę. W kwietniu 2022 roku do Rady Dialogu Społecznego trafił dokument przesłany przez resort rodziny i polityki społecznej, w którym zapisano, że minimalny staż ubezpieczeniowy uprawniający do comiesięcznej wypłaty świadczenia ma wynieść pięć lat.

Także nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiada zmiany prawa, które mają zlikwidować groszowe emerytury. Na razie brak szczegółów.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niektórzy emeryci dostają miedziaki na konto. Najniższa emerytura w Kujawsko-Pomorskiem wynosi 5 groszy - Gazeta Pomorska