
Obserwacja otoczenia
Zgodnie z Kodeksem pracy na każdą godzinę pracy przy biurku przypada 5 min. przerwy. Wykorzystaj ten czas na ćwiczenie uważności. Oderwij wzrok od monitora, obserwuj uważnie otoczenie i kolegów z pracy. Spójrz później na to, co dzieje się za oknem, a także zwróć uwagę na pogodę, oświetlenie i detale otoczenia. Wsłuchuj się w dochodzące do ciebie dźwięki, jak również staraj się wyczuć otaczające cię zapachy. Jeżeli twoje myśli odbiegają od tego zadania, łagodnie wracaj do obserwacji otoczenia.

Obserwacja własnego ciała
Skieruj uwagę do siebie. Którą część ciała odczuwasz najwyraźniej? Czy możesz zaobserwować napięcie w ciele? Jeśli tak, to gdzie? W ramionach, karku, żołądku, żuchwie, a może jeszcze gdzie indziej? Następnie weź głęboki oddech i spróbuj wraz z wydechem rozluźnić najbardziej spięte miejsce. Możesz powtórzyć tę czynność kilka razy. Na koniec przeciągnij się lub przejdź się po biurze, żeby dodatkowo zrelaksować mięśnie i oderwać myśli od pracy.

Uważne oddychanie
Oddychanie w duchu mindfulness pomaga wrócić do równowagi, zebrać myśli i się wyciszyć. Możesz robić to ćwiczenie bez ściągania na siebie uwagi innych. Polega ono na uważnej obserwacji każdego wdechu i wydechu. Zwróć uwagę na ich długość i głębokość. Obserwuj, czy są równe, czy przerywane. Zauważ też, w którym miejscu w ciele najwyraźniej odczuwasz oddech i skup swoją uwagę na oddechu właśnie w tym miejscu. Oddychaj naturalnie.

Liczenie oddechów
Uważne oddychanie przysparza problemów wielu ludziom. Dlatego początkującym osobom zaleca się liczenie oddechów. Licz każdy wdech lub każdy wydech. Gdy dojdziesz do dziesięciu, zacznij od początku. Jeżeli zapomnisz, ile wdechów już zrobiłeś, zacznij liczyć od początku.
Licząc wydechy, wydłużaj minimalnie wydech. Pomoże ci to się zrelaksować. Licząc wdechy, wydłużaj minimalnie wdech. W ten sposób pobudzić organizm. Nie koncentruj się jednak na samej czynności liczenia, ale na oddechu i tym, jaki jest.