https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miłośnicy Bydgoszczy ogłaszają konkurs na lokalizację rzeźb przy Moście Sulimy-Kamińskiego

Mostowa most Sulimy KamińskiegoMostowa most Sulimy Kamińskiego
Mostowa most Sulimy KamińskiegoMostowa most Sulimy Kamińskiego Dariusz Bloch
Instalacji ciepłowniczej nie uda się schować do środka mostu Sulimy-Kamińskiego. Czy da się postawić obok niego figury królów?

- Parę lat temu apelowaliśmy na łamach bydgoskiej prasy o potrzebę przywrócenia zabytkowych figur na moście Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Bez echa. Dlatego kontynuujemy ten temat - tłumaczy Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.

Prezes Derenda w liście do redakcji bardzo szczegółowo przedstawia udokumentowaną historię figuralnych zdobień okolic obecnego placu Teatralnego, wspominając chociażby średniowieczne ogrodzenie, upiększone figurami aniołów, czy późniejszą postać zakonnika na ozdobnym cokole. - Powinniśmy zabiegać o powrót do tej tradycji bez kompleksów - apeluje J. Derenda.

- Nie podpatrujemy Pragi z mostem Karola. Mamy starszą tradycję, rzeźby w Pradze są w większości barokowe. Cieszy nas wyremontowany most Jerzego Sulimy-Kamińskiego, podobają nam się ładne balustrady i lampy. Może jednak warto się zastanowić nad dalszym zagospodarowaniem całości, tak by przypominała dawny most Staromiejski. Zaskakują puste, nad wyraz szerokie, chodniki i nie wiadomo, jak tę przestrzeń wypełnić.

Miłośnicy miasta wystąpili więc z propozycją, by sięgnąć do tradycji figur jako wyjątkowej okazji do podkreślenia walorów miasta z pięknymi królewskimi tradycjami.

- Przecież tu bywali dla przykładu Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Stefan Batory i Jan III Sobieski - przypomina Jerzy Derenda. - Warta rozważenia jest wypowiedziana luźno sugestia miejskiego konserwatora zabytków Sławomira Marcysiaka, że np. na moście mogłyby się znaleźć nie rzeźby, a odlewy postaci królów Polski.

Mogłyby się one znaleźć przy wlocie i wylocie z mostu, po dwie z każdej strony. Nasz pomysł popiera też Robert Grochowski, znany archeolog, pasjonat dziejów miasta. Zasugerował, by ogłosić konkurs na wizualizację figur.

Pomysł przedni, zatem TMMB zachęca młodzież średnich szkół plastycznych, studentów uczelni plastycznych i artystów-plastyków do udziału w konkursie na wizualizację lokalizacji odlewów czy rzeźb na moście, (ewentualnie w jego sąsiedztwie).

Najciekawsze pomysły zostaną nagrodzone. Prace można nadsyłać na adres: TMMB, 85-169 Bydgoszcz 37, skrytka poczt. 17 lub e-mailem: [email protected] - do końca lutego br.

Bezpośrednie zaplecze mostu było też tymczasem tematem interpelacji radnego Jarosława Wenderlicha podczas V sesji Rady Miasta Bydgoszczy. Radny PiS zwracał uwagę na szpecące most odkryte rury ciepłownicze. Wystąpienie doczekało się odpowiedzi wiceprezydenta Mirosława Kozakiewicza.

Rozwiewa on wątpliwości, że rury mogłyby zostać schowane w komorze przyczółka mostu. - Każda awaria sieci ciepłowniczej powodowałaby, m.in. demontaż nawierzchni drogowej - wyjaśnia wiceprezydent.

Komentarze 24

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
will
Angelo nie rób dzieci i nie czytaj sowieckich broszur.
A
Angela
Masz kompleksy to się lecz. Ale przede wszystkim podciągnij się z historii !
w
wyspiarz
Tak na Wyspe Sw. Barbary powinna tez prowadzic kladka i powinno tam sie ustawic ze dwie lub trzy laweczki dla zakochanych pod paroma wierzbami placzacymi.
M
Mirek
Ten most został odtworzony bezbłędnie. Kowalstwo artystyczne wysokiego lotu. Mam przekonanie , że został lepiej wykonany niż oryginał przedwojenny. Stare Miasto zyskało piękny obiekt jakich mało w Kraju . Żadnych posągów .Potrzebne są tylko pojemniki kamienne lub ceramiczne na kwiaty i iglaki , oddzielające chodniki od jezdni , a w okresie świątecznym sprawdzone już estetyczne anioły. Chciałbym aby Zieleń Miejska dostała kopa za uschnięte drzewa na Wyspie św.Barbary. Podpowiadam: tam należy zasadzić wierzby płaczące.
p
pomnikowiec
Proponuje pomnik JP II i ojca Rydzyka bo mamy za malo pomnikow kleru w tym miescie- Torun ma juz statue "papieza wszechczasow."
M
Maras
Niech go ładnie zrobią i wywalą rury.
d
de niro
mozna budowac pomniki ale nie z pieniedzy POdatnikow- jak chca budowac to niech powolaja fundacje tak jak ta co odbudowala POTOP w parku Kazimierza Wielkego.
s
sejan
króla zostawcie w spokoju
M
Monika
Szkaradną była zbrodnia niemiecka - rozstrzelanie 50 bydgoszczan we wrześniu , pod murami kościoła pojezuickiego i tysięcy mieszkańców Bydgoszczy w okresie okupacji ,tylko dlatego , że byli Polakami!
R
Red
Bydgoszczaninie zainteresuj się historią miasta , które miało w średniowieczu 9 kościołów , gotycki ratusz , spichrze . Do zachowanych z okresu świetności miasta czołowym zabytkiem - w skali województwa - jest gotycka fara , obecna katedra z unikalną fasadą zachodnią , barokowo -rokokowym wystrojem , wspaniałą polichromią , projektu Stefana Cybichowskiego w stylu Młodej Polski. Intrygującym jest , iż katedra bydgoska nie została uwzględniona na szlaku gotyku ! i zbyt skrótowo jest opisywana w przewodnikach. Jeszcze są ciekawe : gotycki kościół pobernardyński i gotycko - renesansowy kościół Klarysek . Z tego okresu pochodzi biały spichrz z interesującą gotycką piwnicą (brak informacji w przewodnikach ). O historii miasta mało mówi się na lekcjach historii w szkołach , stąd te luki w wiedzy o starej przedrozbiorowej Bydgoszczy.
b
bydgoszczanin
Do RED
skoro tak było to gdzie masz zabytki z tego okresu?
o
ola
Derenda jak chcesz coś zrobić dla obecnej Bydgoszczy to staraj sie o przeniesienie tego szkaradnego pomnika ze starego rynku na cmentarz Wzgórze wolności to będzie coś dobrego. Resztę zostaw w spokoju. Królów to postaw sobie na oknie w domu.
M
Morgul
Jeżeli już to postawmy tam rzeźby ludzi zasłużonych i wywodzacych się z Naszego miasta niech tam stanie Barciszewski, Rejewski, Szwalba, a króla Kazimierza ustawmy na płycie Starego Rynku, a nie przy parkingu. budujmy lokalną tożsamość!
R
Red
W XVI do XVII w. Bydgoszcz znajdowałaś się w czołówce największych miast Polski . Póżniejsze najazdy , wojny i epidemie doprowadziły miasto do upadku . XIX i XX w. to dynamiczny rozwój . Okres transformacji ustrojowej to upadek przemysłu i zahamowanie rozwoju gospodarczego 8 -go co do wielkości miasta w Polsce.
d
dr historii
Derenda koles kilku królow to ile om ma lat ?
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski