Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłośnicy Bydgoszczy ogłaszają konkurs na lokalizację rzeźb przy Moście Sulimy-Kamińskiego

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Mostowa most Sulimy KamińskiegoMostowa most Sulimy Kamińskiego
Mostowa most Sulimy KamińskiegoMostowa most Sulimy Kamińskiego Dariusz Bloch
Instalacji ciepłowniczej nie uda się schować do środka mostu Sulimy-Kamińskiego. Czy da się postawić obok niego figury królów?

- Parę lat temu apelowaliśmy na łamach bydgoskiej prasy o potrzebę przywrócenia zabytkowych figur na moście Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Bez echa. Dlatego kontynuujemy ten temat - tłumaczy Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.

Prezes Derenda w liście do redakcji bardzo szczegółowo przedstawia udokumentowaną historię figuralnych zdobień okolic obecnego placu Teatralnego, wspominając chociażby średniowieczne ogrodzenie, upiększone figurami aniołów, czy późniejszą postać zakonnika na ozdobnym cokole. - Powinniśmy zabiegać o powrót do tej tradycji bez kompleksów - apeluje J. Derenda.

- Nie podpatrujemy Pragi z mostem Karola. Mamy starszą tradycję, rzeźby w Pradze są w większości barokowe. Cieszy nas wyremontowany most Jerzego Sulimy-Kamińskiego, podobają nam się ładne balustrady i lampy. Może jednak warto się zastanowić nad dalszym zagospodarowaniem całości, tak by przypominała dawny most Staromiejski. Zaskakują puste, nad wyraz szerokie, chodniki i nie wiadomo, jak tę przestrzeń wypełnić.

Miłośnicy miasta wystąpili więc z propozycją, by sięgnąć do tradycji figur jako wyjątkowej okazji do podkreślenia walorów miasta z pięknymi królewskimi tradycjami.

- Przecież tu bywali dla przykładu Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Stefan Batory i Jan III Sobieski - przypomina Jerzy Derenda. - Warta rozważenia jest wypowiedziana luźno sugestia miejskiego konserwatora zabytków Sławomira Marcysiaka, że np. na moście mogłyby się znaleźć nie rzeźby, a odlewy postaci królów Polski.

Mogłyby się one znaleźć przy wlocie i wylocie z mostu, po dwie z każdej strony. Nasz pomysł popiera też Robert Grochowski, znany archeolog, pasjonat dziejów miasta. Zasugerował, by ogłosić konkurs na wizualizację figur.

Pomysł przedni, zatem TMMB zachęca młodzież średnich szkół plastycznych, studentów uczelni plastycznych i artystów-plastyków do udziału w konkursie na wizualizację lokalizacji odlewów czy rzeźb na moście, (ewentualnie w jego sąsiedztwie).

Najciekawsze pomysły zostaną nagrodzone. Prace można nadsyłać na adres: TMMB, 85-169 Bydgoszcz 37, skrytka poczt. 17 lub e-mailem: [email protected] - do końca lutego br.

Bezpośrednie zaplecze mostu było też tymczasem tematem interpelacji radnego Jarosława Wenderlicha podczas V sesji Rady Miasta Bydgoszczy. Radny PiS zwracał uwagę na szpecące most odkryte rury ciepłownicze. Wystąpienie doczekało się odpowiedzi wiceprezydenta Mirosława Kozakiewicza.

Rozwiewa on wątpliwości, że rury mogłyby zostać schowane w komorze przyczółka mostu. - Każda awaria sieci ciepłowniczej powodowałaby, m.in. demontaż nawierzchni drogowej - wyjaśnia wiceprezydent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!