Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na 92. urodziny Jerzego Sulimy-Kamińskiego kultowa bydgoska powieść powraca w druku i... na mydełku

Justyna Tota
Justyna Tota
Nad powstawaniem kostek mydełka „Mostu..” czuwali: współtwórca Muzeum Mydła Adam Bujny, córka pisarza Elżbieta Kamińska-Zielińska oraz Stanisław Lejkowski, który zaprojektował odlew. Mydełko na zdjęciu przygotowuje Kamila Załęska
Nad powstawaniem kostek mydełka „Mostu..” czuwali: współtwórca Muzeum Mydła Adam Bujny, córka pisarza Elżbieta Kamińska-Zielińska oraz Stanisław Lejkowski, który zaprojektował odlew. Mydełko na zdjęciu przygotowuje Kamila Załęska Dariusz Bloch
- Ta uroczystość jest dla wszystkich bydgoszczan - mówi Elżbieta Kamińska-Zielińska, córka Jerzego Sulimy-Kamińskiego, zapraszając na 92. urodziny pisarza. Będzie promocja wznowionego wydania „Mostu Królowej Jadwigi” i okolicznościowe mydełko. Klimat czasów z bydgoskiej powieści nadadzą rekonstruktorzy i muzyka na żywo. Mieszkańcy też są mile widziani w stylizacjach retro. Do wygrania m.in. rejs łodzią pod Brdzie. Urodzinowa laba pod Mostem Jerzego Sulimy Kamińskiego w sobotę (19 IX) od 16.00, ale na pokład Barki „Lemara” warto zajrzeć już od południa!

Pierwszy tom - ecru, drugi - zielony, trzeci - czarny. Kolory okładek dokładnie takie, jak przy pierwszym wydaniu trylogii „Mostu Królowej Jadwigi” Jerzego Sulimy-Kamińskiego. To nawiązanie do początku stanowi klamrę szóstej - i jak zapowiada córka pisarza - ostatniej edycji trzytomowego wydania słynnej bydgoskiej sagi.

- „Most Królowej Jadwigi” uważam za najbardziej bydgoską powieść mojego Taty. W tak szczególnym roku jak 100-lecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy zdecydowałam o wznowieniu jej wydania po raz ostatni - mówi Elżbieta Kamińska-Zielińska.

Sulima w gronie Bydgoszczan Stulecia

Przypomnijmy, że Jerzy Sulima-Kamiński (pisarz, poeta, dziennikarz radiowy i aktywny animator kultury) w plebiscycie ogłoszonym przez Miasto Bydgoszcz z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, głosami mieszkańców znalazł się w gronie 25 osobistości, które otrzymały tytuł Bydgoszczanina Stulecia oraz unikatowy Medal Prezydenta Bydgoszczy. - Zdjęcie tego medalu, jako zaszczytnego wyróżnienia dla autora powieści, zamieściliśmy na kartach wznowionego wydania - dodaje córka pisarza, która w styczniu odbierała medal podczas uroczystej gali.

Ilustracje i karty powieści w odcieniach sepii

Poprzednie wydanie „Mostu Królowej Jadwigi” (2014 rok) wzbogaciło niemal sto ilustracji wykonanych przez córkę pisarza, której zresztą Jerzy Sulima-Kamiński powieść dedykował. A jak jest w najnowszym wydaniu trylogii?

- Grafiki, które wówczas wykonałam, pozostały, bo uważam, że oddają to, co Tata chciał w powieści czytelnikom przekazać. Nabrały one jednak odcieniu sepii, jak zresztą wszystkie karty trzech tomów powieści, które są stylizowane na „stare” - zdradza nam Elżbieta Kamińska-Zielińska, która właśnie odebrała z drukarni książki, dostojnie oprawione w ekologiczną skórę.

Na Barce „Lemara” maszyna, na której Sulima pisał powieść

Wydanie kultowej powieści na 100-lecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy będzie mieć premierę już w sobotę (19.09.) podczas obchodów 92. rocznicy urodziny Jerzego Sulimy-Kamińskiego na Barce „Lemara”.

Na pokład barki warto zajrzeć już od 12.00, by zrobić sobie zdjęcie przy maszynie, na której została napisana kultowa powieść, będą też inne pamiątki związane z pisarzem i dawną Bydgoszczą. Miłośnicy starych książek mogą pobuszować w kramiku bydgoskiego Antykwariatu „Szperalnia”. Swoją kolekcję starych książek (podręczników, elementarzy) zaprezentuje też Monika Nawrot-Borowska z UKW.

Unikatowa edycja książki i mydełka

W sobotę w sklepiku na pokładzie „Lemary” będzie można oczywiście nabyć wznowioną powieść - do każdego wydania trylogii będzie dołączona specjalna zakładka. To nie wszystko. Nestor bydgoskich plastyków Stanisław Lejkowski zaprojektował specjalny odlew, a Muzeum Mydła i Historii Brudu wykonało... mydełko „Mostu Królowej Jadwigi”. Mydełko jest w kilku wersjach kolorystycznych - tafla Brdy, nad którą rozpościera się most, srebrzyście mieni się niczym w blasku słońca błękitem, lazurem czy też nocną tonią granatu w świetle księżyca.

- Adam Bujny stwierdził już, że „Most Królowej Jadwigi” będzie miał w muzeum miejsce wśród specjalnych, okolicznościowych mydełek - mówi Elżbieta Kamińska-Zielińska, dodając, że mydełko można nabyć w sobotę na barce, jak i później w Muzeum Mydła i Historii Brudu.

- Im więcej osób jest zaangażowanych w urodziny Sulimy, tym fajniej obchody te łączą bydgoskich twórców i są tym ciekawszym wyjściem do bydgoszczan - stwierdza Elżbieta Kamińska-Zielińska.

Urodzinowa laba nad brzegiem Brdy

Obchody urodzin pisarza to będzie: Laba pod Mostem Jerzego Sulimy-Kamińskiego. W sobotę (19.09.) od 16.00 w rejonie mostu i Barki „Lemara” słychać będzie porywające do tańca dźwięki akordeonu Jurka Paterskiego. Pojawią się też postaci niczym wyjęte z dwudziestolecia międzywojennego.

- Swym przebraniem chcemy nadać klimat czasów opisanych w powieści. Będziemy chodzić między bydgoszczanami, zapraszając do wspólnego świętowania - zapowiada córka pisarza, która pojawi się z grupką rekonstruktorów.

Klimatu może nadać też każdy z Państwa, przychodząc na urodzinową ucztę w stylizacji retro. Zwłaszcza, że cały przez dzień urodzinowych obchodów kręcony będzie film techniką analogową przez Dawida Miszewskiego. Dla osób w najciekawszych stylizacjach przewidziane są upominki.

Rozszyfrujcie kod, popłyniecie łódką

Jedną z atrakcji będzie też rejs po Brdzie drewnianą łodzią „Słowianka”. Przepłynąć pod Mostem Sulimy-Kamińskiego będą mogły m.in. te osoby, które rozszyfrują flagowy kod, w którym ukryte jest słówko z bydgoskiej gwary, jakim posługują się książkowi bohaterowie Sulimy. Nad pokładem barki wisi już bandera. Jeśli znacie rozwiązanie, napiszcie na karteczce i wrzucie je do beczki na „Lemarze”. Rozwiązanie konkursu „Cytaty z mojego Taty”, firmowanego przez córkę pisarza, z losowaniem nagród w sobotę ok. godz. 16.30. A to nie będzie jedyny konkurs z nagrodami!

Zagrają Cynamony, inspirowane twórczością pisarza

Jak co roku, na urodzinach Sulimy, nie zabraknie wspominek, będą czytane fragmenty „Mostu Królowej Jadwigi”. Wśród gości spodziewane są osoby publiczne i przyjaciele pisarza oraz jego rodziny. Na finał wystąpią Cynamony, które premierowo mają zagrać dwa utwory zainspirowane twórczością Jerzego Sulimy-Kamińskiego.

- Zapraszam serdecznie wszystkich bydgoszczan, bo to dla Was jest ta uroczystość – dodaje Elżbieta Kamińska-Zielińska, która co roku organizuje obchody urodzin Sulimy, by pamięć o pisarzu była wciąż żywa, a jego twórczość trafiała do kolejnych pokoleń bydgoszczan.

Zaproszenie na pamiątkę

I chociaż urodzinowe obchody są w tym roku wydarzeniem otwartym, to by dorocznej tradycji stało się zadość, córka pisarza także teraz wydrukowała specjalne zaproszenia. - Okazuje się, że niektórzy kolekcjonują je, traktując wręcz jako gadżet. Stąd także w tym roku zaproszenia są, będą dostępne na miejscu. Jeśli ktoś chce, może zabrać zaproszenie na pamiątkę - wyjaśnia Elżbieta Kamińska-Zielińska.

Szósta edycja „Mostu Królowej Jadwigi” została wydana m.in. dzięki wsparciu Miasta Bydgoszcz, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawko-Pomorskiego oraz sponsorów.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty