Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Mikołajkowy Bieg po Rodzinę". Tak w Myślęcinku promowano rodzicielstwo zastępcze [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
To był wyjątkowy bieg w niezwykle ważnym celu. W niedzielę (3 grudnia) w bydgoskim Myślęcinku rozegrano "Mikołajkowy Bieg po Rodzinę", który promował rodzicielstwo zastępcze.
To był wyjątkowy bieg w niezwykle ważnym celu. W niedzielę (3 grudnia) w bydgoskim Myślęcinku rozegrano "Mikołajkowy Bieg po Rodzinę", który promował rodzicielstwo zastępcze. Arkadiusz Wojtasiewicz
To był wyjątkowy bieg w niezwykle ważnym celu. W niedzielę (3 grudnia) w bydgoskim Myślęcinku rozegrano "Mikołajkowy Bieg po Rodzinę", który promował rodzicielstwo zastępcze.

Bieg zorganizowano w ramach "Biegowych Mikołajek". Już po raz drugi Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy połączyli siły i zaprosili bydgoszczan do udziału w tym wydarzeniu. Nie lada atrakcją była wspólna rozgrzewka w towarzystwie Pawła Wojciechowskiego, utytułowanego bydgoskiego lekkoatlety, możliwość zrobienia sobie z nim wspólnego zdjęcia czy rozmowy.

W "Mikołajkowym Biegu po Rodzinę" uczestnicy mieli do pokonania dystans 2 kilometrów, mniej wytrwali mogli go ukończyć po 1 km i również zostali nagrodzeni.

Dla biegaczy przygotowano sporo atrakcji

Udział w biegu mógł wziąć każdy, kto swoją obecnością chciał wesprzeć pracowników MOPS w poszukiwaniu kandydatów na rodziny zastępcze. Dla biegaczy przygotowano, m.in., słodkości i ciepłą herbatę i barszcz. Podczas tej sportowej imprezy nie zabrakło też animatorów zabaw dla najmłodszych.

Osoby, które chciały zgłębić temat rodzicielstwa zastępczego, miały ku temu świetną okazję. W Myślęcinku stanął bowiem Punkt Informacyjno-Konsultacyjny, w którym specjaliści z Działu Rodzinnej Pieczy Zastępczej MOPS wyjaśniali kwestie związane z tematyką rodzicielstwa zastępczego.

Problem jest ważny i pilny, bo ostatnie lata w Bydgoszczy to dramatyczny czas stagnacji rodzinnych form pieczy zastępczej. By to zmienić, bydgoski MOPS już pod koniec sierpnia br. zorganizował happening "Mamy wakaty dla mamy i taty", mający na celu popularyzowanie wizerunku rodzin zastępczych w przestrzeni społecznej. Teraz promowano rodzicielstwo zastępcze podczas "Mikołajkowego Biegu po Rodzinę".

Rodziny zastępcze pilnie poszukiwane, potrzeby są bardzo duże

- Aktualnie na terenie Bydgoszczy funkcjonują 292 rodziny zastępcze, w których przebywa łącznie 376 dzieci - mówi Marta Frankowska, rzeczniczka MOPS w Bydgoszczy. - Z kolei zawodowych rodzin zastępczych, sprawujących opiekę nad dziećmi niespokrewnionymi, czyli takich, które związane są umową z organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej i otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie, jest w Bydgoszczy zaledwie 21. Zawodowi rodzice zastępczy zapewniają opiekę i wychowanie dla 102 dzieci.

To kropla w morzu potrzeb, tymczasem z roku na rok potrzeby rosną. Dla przykładu w 2022 roku do Spokrewnionych Rodzin Zastępczych skierowano 30 dzieci, do Niezawodowych Rodzin Zastępczych - 11 dzieci, do Zawodowych Rodzin Zastępczych - 46 dzieci, a do Rodzinnych Domów Dziecka - 5. Z kolei w roku 2023 r. do Spokrewnionych Rodzin Zastępczych trafiło 36 dzieci, do Niezawodowych Rodzin Zastępczych - 28 dzieci, do Zawodowych Rodzin Zastępczych - 30 dzieci oraz do Rodzinnych Domów Dziecka - 6 dzieci.

- Od dłuższego czasu intensywnie poszukujemy rodzin zastępczych dla dzieci, które nie mogą wychowywać się w swoich rodzinach biologicznych - mówi Marta Frankowska. - Staramy się wykorzystać wszelkie możliwe kanały komunikacji, by promować rodzicielstwo zastępcze. Nie mamy wątpliwości, że w tym zakresie konieczna jest edukacja społeczeństwa. Takie imprezy, jak "Mikołajkowy Bieg po Rodzinę" są ku temu dobrą okazją.

Zobacz wideo: Szlachetna Paczka w Zespole Szkół Budowlanych w Bydgoszczy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo