Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania "pod klucz", czy w stanie deweloperskim? Co się bardziej opłaca

Sławomir Bobbe
Mieszkanie "pod klucz" to lokal gruntownie wykończony, gotowy do odbioru i umożliwiający natychmiastowe zamieszkanie. Gotowe kuchnie i sprzęt AGD charakteryzują mieszkania deweloperskie "pod klucz", które są w najwyższym standardzie wykończenia. Warto bowiem wiedzieć, że często deweloperzy dzielą mieszkania "pod klucz" na wersje cenowe: podstawową, rozszerzoną i premium.
Mieszkanie "pod klucz" to lokal gruntownie wykończony, gotowy do odbioru i umożliwiający natychmiastowe zamieszkanie. Gotowe kuchnie i sprzęt AGD charakteryzują mieszkania deweloperskie "pod klucz", które są w najwyższym standardzie wykończenia. Warto bowiem wiedzieć, że często deweloperzy dzielą mieszkania "pod klucz" na wersje cenowe: podstawową, rozszerzoną i premium. dotshock/123RF
Czy opłaca się kupować mieszkania w stanie deweloperskim czy lepiej skusić się na droższy standard "pod klucz"? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i można ją podsumować tradycyjnym "to zależy".

W naszym kraju mieszkania deweloperskie w standardzie „pod klucz" to wciąż raczej wyjątek niż reguła. W zależności od lokalizacji i dewelopera szacuje się, że formułę "pod klucz" wybiera około 10–20 procent kupujących. To rzecz charakterystyczna dla naszego kraju, w zachodniej części Europy klienci są przyzwyczajeni do kupna mieszań, które umożliwiają im wprowadzenie się zaraz po zakupie.

Dlaczego Polacy dość wstrzemięźliwie odpowiadają na ofertę deweloperów w zakresie wykończenia ich mieszkania? Przyczyn może być wiele. Jedna ma swoje korzenie w początkach rynku deweloperskiego, kiedy oferowane mieszkania wykończone „pod klucz" nie dawały właściwie możliwości wyboru materiałów i własnej aranżacji wnętrza. Dziś ten problem właściwie nie istnieje – poza elitarnymi apartamentami wykańczanymi „na gotowo" - dziś każdy klient może uczestniczyć w wyborze materiałów, aranżacji wnętrza czy sposobu wykończenia mieszkania (wraz z wyborem mebli, zabudowy czy sprzętu AGD włącznie).

Zwykle deweloperzy oferują pakiety wykończenia wnętrz, które można podzielić na segment „basic", „standard" i „premium". Przy czym metr kwadratowy mieszkania w stanie deweloperskim jest tańszy o około 500 złotych od tego samego metra mieszkania oddawanego klientowi w standardzie „pod klucz" (w pakiecie „basic" – czyli gotowe ściany, podłogi, wszystkie instalacje, tzw. biały montaż oraz wewnętrzne drzwi). Poważniejsze prace adaptacyjne i aranżacyjne, zakupy sprzętów i mebli mogą podnieść cenę metra kwadratowego mieszkania nawet o około 1000 złotych. Przy założeniu zatem, że nowe mieszkanie ma 60 metrów kwadratowych, trzeba do jego ceny doliczyć od 30 000 złotych (wersja podstawowa) do ponad 60 000 złotych (dla wersji ponadstandardowych).

Czy opcja mieszkania "pod klucz" się opłaca?

Wiele osób, zwłaszcza tych mających odpowiednie umiejętności i doświadczenie, jest w stanie wykończyć swoje „M" za mniej niż 30 tysięcy złotych i dla nich taka propozycja dewelopera może okazać się więc nieopłacalna. Tak w istocie może być, ale wcale nie musi. Budujące i zajmujące się wnętrzami „hurtowo" firmy mają dostęp do tańszych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Mają również gotowe do działania ekipy budowlane i sprawdzonych instalatorów, którzy w każdej chwili mogą przystąpić do pracy. Bo warto również przy rachowaniu opłacalności wziąć pod uwagę inne czynniki – takie jak czas od zakupu do możliwości zamieszkania w lokalu.

Osoby, które chcą kupić mieszkanie i mieć po prostu spokój, wybiorą ofertę „pod klucz". Tym bardziej, że na usługi solidnych ekip budowlanych trzeba w niektórych miastach czekać miesiącami. Podobnie zrobić mogą ci, którzy kupują mieszkanie w celach inwestycyjnych – pod wynajem (a stanowią oni u niektórych deweloperów prawie 30 procent kupujących). Oni zdają sobie sprawę, że mieszkanie „musi pracować", a każdy miesiąc zwłoki w oddaniu go najemcom to realne straty. Z kolei kupujący którym się nie spieszy, mogą dostosowywać mieszkanie do swoich potrzeb samemu, nie patrząc na zegarek.

Dość istotny dla wyboru formy zakupu mieszkania jest też model jego finansowania. Jeśli nieruchomość kupowana jest dzięki kredytowi hipotecznemu, to można w nim sfinansować również usługę wykończenia mieszkania. Nie każdy, kto kupił lokal za kilkaset tysięcy złotych, ma jeszcze wolną gotówkę w kwocie 30–50 tysięcy złotych na jego wykończenie. Istotna wydaje się też gwarancja na wykonane prace (umowa na wykończenie wnętrza podpisywana jest z deweloperem niezależnie od umowy kupna mieszkania), która daje bezpieczeństwo kupującemu w razie gdyby prace zostały zrealizowane w sposób niesatysfakcjonujący.

Jak się wydaje, formuła mieszkań "pod klucz" stanie się jeszcze popularniejsza. W ten sposób budują także towarzystwa budownictwa społecznego, które oferują swoim klientom mieszkania na wynajem. Osoba, która otrzyma możliwość wpłacenia partycypacji i zamieszkania w lokalach tbs-ów może wraz z otrzymanymi kluczami przywieźć meble – mieszkanie jest bowiem gotowe do zamieszkania od pierwszego dnia. Podobnie będzie z nieruchomościami dostępnymi w rządowym programie Mieszkanie Plus. Tam mieszkania również będą oddawane do użytku w standardzie „pod klucz".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkania "pod klucz", czy w stanie deweloperskim? Co się bardziej opłaca - RegioDom.pl