MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Osiedla Leśnego mówią, że mają trudności z poruszaniem się dlatego proszą o ławeczki oraz remont chodników na niektórych ulicach

Hanna Walenczykowska
Tomasz Czachorowski
Starsi mieszkańcy Osiedla Leśnego skarżą się na brak ławeczek i zniszczone chodniki. Trudno im dojść do domów, zwłaszcza wtedy, kiedy w upalne, letnie dni wracają z zakupami.

Do naszej redakcji dotarły skargi seniorów mieszkających na Osiedlu Leśnym.
- Mieszkam w bloku przy ulicy Sułkowskiego - mówi jeden z nich. - Marzę o tym, żeby w pobliżu sklepów oraz wzdłuż ulicy Czerkaskiej miasto ustawiło ławeczki. Mógłbym przysiąść na moment, odpocząć chwilę. Niestety, nie ma gdzie. Ciężko mi, bo lubię robić zakupy na targowisku.

Kolejny bydgoszczanin mieszkający z tej części miasta skarżył się na to, że w Parku Harcerstwa Bydgoskiego, położonego w rejonie ulic: Czerkaska, Wyszyńskiego, Sułkowskiego, Modrzewiowa nie utwardzono wszystkich spacerowych ścieżek.
- Trzeba uważać, bo korzenie drzew wystają z ziemi – mówi mieszkaniec Leśnego. - Można się potknąć i przewrócić. Osiedle się starzeje, dlatego uważam, że miasto powinno o nas, seniorów, bardziej dbać.

to może cię zainteresować

Leśny charakter

W Urzędzie Miasta Bydgoszczy dowiedzieliśmy się o tym, że miasto już od wielu lat nie kupuje nowych ławeczek.
- Dysponujemy tylko tymi, które do nas trafiają po remontach parków lub skwerów – tłumaczy Magdalena Minga, kierownik referatu utrzymania miasta wydziału gospodarki komunalnej UMB. - Każdy mieszkaniec ma prawo zgłosić wniosek do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Z BBO, przypominamy, została m.in. wyremontowana ulica Smoleńska (ułożono nowe chodniki) na odcinku do ul. Równej, zbudowano integracyjny plac zabaw oraz plenerową siłownię.

Należy wyjaśnić, że Park Harcerstwa Bydgoskiego (wcześniej Park płk. Zbigniewa Załuskiego) został założony w 1965 roku na terenie podmiejskiego lasu sosnowego. Obejmuje prawie 17 hektarów powierzchni. Przez wiele lat starano się urozmaicić drzewostan wprowadzając m.in. klony, brzozy, topole, dęby i wierzby. Mimo to...

Karambol w bydgoszczy

- Charakter lasu w pełni został zachowany – podkreśla Magdalena Minga. - Dlatego też ścieżki nie zostały utwardzone.
Miasto dba o park, jego teren jest regularnie sprzątany.

Spacerkiem do lasu

W Bydgoszczy istnieje kilka podobnych, miejskich parków, które zachowały funkcję lasu. Oprócz Parku Harcerstwa Bydgoskiego miejski lasek np. pozostał jeszcze przy ulicy Szpitalnej oraz na Błoniu przy ul. Ks. Schulza.

Park na Błoniu zajmuje ok. 6 hektarów powierzchni. Jest położony na zachodnich rubieżach osiedla, skąd po przejściu przez linię kolejową można udać się do Puszczy Bydgoskiej (Lasu Miedzyńskiego).

Natomiast park leśny przy ulicy Szpitalnej został założony w 1975 roku. Jego ścieżki spacerowe przebiegają przez 60-letni bór sosnowy.

zobacz

Z bliskości lasów mogą cieszyć się również mieszkańcy osiedli: Piaski, Smukała, Siernieczek, Fordon oraz ulicy Glinki.

Tworzenie leśnych parków w mieście rozpoczęło się w latach 60. XX wieku. Wykorzystano w tym celu prawie wszystkie istniejące w pobliżu miasta zagajniki. Bezpośredniego dostępu do terenów leśnych nie mają tylko mieszkańcy centrum oraz Szwederowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski