- Jak mam dojechać do pracy? - pyta m.in. pan Jan z Torunia. - Jak można dopuścić do sytuacji, w której miasto Grudziądz zostaje całkowicie wykluczone komunikacyjnie, pozbawiając mieszkańców bezpośredniego połączenia z Toruniem. Kolejny problem to rozkład jazdy pociągów, co prawda z większą liczbą połączeń, ale ułożony bez najmniejszej logiki. Uczniowie spod Grudziądza dojeżdżający do szkół mają do wyboru pociąg, który przyjeżdża do miasta o godzinie 6:43, grubo przed godziną 8:00 lub o 7:59, spóźniając się na lekcje. Wystarczyłoby ustalić rozkład tak, aby pociąg przyjeżdżał do Grudziądza o godzinie 7:30 - 7:40. Przecież większość szkół właśnie od tej godziny zaczyna zajęcia! Oczywiście, nie ma też możliwości powrotu. Czy ktoś, kto układał taki rozkład jazdy pomyślał o naszej młodzieży?
Arriva podstawiała za pociąg trzy autobusy, a teraz?
- Jak to będzie wyglądało w najbliższych miesiącach na trasie między Toruniem i Chełmżą? - pyta też pan Marek z okolic Torunia. - Arriva wprowadziła tutaj zastępczą komunikację autobusową, ale nowa umowa jej nie przewiduje. To oznacza, że do trzeciego kwartału 2022 roku, gdy mają się zakończyć prace na torach między Toruniem i Chełmżą, nie będą jeździły ani pociągi, ani autobusy zastępcze! Zostaną tylko autobusy zwykłe, a ruch na tej trasie jest spory. Rano Arriva podstawiała za pociąg trzy pojazdy, a teraz będzie tylko jeden i do tego z własnymi pasażerami.
Dawid Marciniak, rzecznik prasowy Arrivy nie pozostawia jednak złudzeń: - Niestety, w projekcie modernizacji trasy kolejowej nie została przewidziana zastępcza komunikacja autobusowa na linii Chełmża - Toruń. - Jednak podjęliśmy decyzję o akceptowaniu biletów kolejowych w autobusach regionalnych. Oznacza to, że pasażer, który zakupi bilet na przejazd pociągiem między Grudziądzem a Toruniem, będzie mógł z tym samym biletem kontynuować podróż autobusem z Chełmży do Torunia. Podobnie w drugą stronę, pasażer udający się z Torunia do Grudziądza, czy którejś stacji wcześniejszej na tej trasie, będzie mógł na odcinku od Torunia do Chełmży podróżować autobusem Arriva i dalej od Chełmży kontynuować podróż pociągiem. Dziękujemy za uwagi pasażerów w kwestii połączeń. Konstrukcja rozkładu jazdy jest złożonym procesem, a na ostateczny kształt mają wpływ m.in. konsultacje z innymi przewoźnikami, zarówno pasażerskimi, jak i towarowymi, czy właścicielem infrastruktury.
Ceny biletów w górę!
Rzecznik Arrivy potwierdza nasze informacje o podwyżkach cen biletów za przejazdy o 10 procent. Podobnie mówi nam Aleksandra Baldys, rzecznik Polregio: - Od 12 grudnia podrożały bilety zgodnie z tym, że "Taryfa województwa kujawsko-pomorskiego" wzrosła o 10 procent.
Pociąg Toruń - Sierpc miał pojechać w kwietniu 2022 roku
Mieszkańcy regionu, którzy się z nami kontaktują, dziwią się także, że połączenie Toruń - Sierpc przez Lipno zostanie przywrócone dopiero 31 stycznia.
- W toku negocjacji udało się nam wypracować najlepsze możliwe rozwiązanie i pociągi Arrivy wyjadą na tory w kierunku Sierpca już 31 stycznia, a nie jak było zaplanowane - od kwietnia - tłumaczy Wiktor Plesiński, kierownik biura transportu kolejowego w marszałkowskim departamencie transportu: - Będziemy badać potoki pasażerów i, jeśli okaże się, że zapotrzebowanie na tym odcinku jest większe niż zakładane, rozważymy wprowadzenie kolejnych pociągów.
Z Torunia do Łodzi z przesiadką
Ponadto kilka dni temu jeden z branżowych portali kolejowych wytknął władzom naszego regionu, że województwo łódzkie było zainteresowane wznowieniem kursów z Łodzi do Torunia, ale na Kujawach i Pomorzu przyjęli inne stanowisko. W efekcie z Torunia do Łodzi trzeba jechać z przesiadką.
- W nowym rozkładzie jazdy zaplanowano dwie pary pociągów do Kutna uruchamiane przez Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz dwie pary Województwa Łódzkiego - razem to 4 pary pociągów - wyjaśnia Wiktor Plesiński. - Ze względu na prowadzone prace modernizacyjne w Kutnie i związaną z tym ograniczoną przepustowością stacji, do 9 stycznia jedna para nie kursuje. Od 10 stycznia, wraz z zakończeniem kolejnego etapu modernizacji, będzie możliwe uruchomienie tego pociągu. Pierwszy możliwy termin na ewentualne wprowadzenie do oferty przewozowej połączeń Toruń - Łódź byłby możliwy od 13 marca 2022 roku, wraz z wejściem korekty rozkładu jazdy PKP.
Z regionu płyną również takie informacje: - Jednym z najbardziej wykluczonych komunikacyjnie powiatów w województwie wydaje się być sępoleński, gdzie pociągi nie jeżdżą od 21 lat i nic nie wskazuje, by miało się to zmienić. Do dziś linia nr 281 relacji Chojnice - Nakło jest nieczynna - skarżą się mieszkańcy.
PKS zawiesił połączenia
Na przełomie 2020 i 2021 r. pojawiła się szansa na przywrócenie pociągów z rządowego programu Kolej Plus. Gmina Koronowo złożyła wniosek o utworzenie połączenia kolejowego Chojnice - Kamień Krajeński - Sępólno Krajeńskie - Więcbork - Sośno - Koronowo - Bydgoszcz. Po zakwalifikowaniu wniosku do programu zaczęły się trudności - finansowe. Cały projekt opiewał na pół miliarda złotych. Wysokość wkładu własnego samorządów na poziomie 15 proc. (po 75 mln zł) okazała się dla niektórych z nich nie do przejścia.
Jakby tego było mało, wiosną tego roku, PKS Chojnice zawiesił wszystkie komercyjne połączenia relacji Chojnice - Bydgoszcz. Dla mieszkańców oznaczało to pozbawienie publicznego transportu ze stolicą województwa, a także Więcborkiem, gdzie znajdują się np. szpital powiatowy i poradnie.
Współpraca: Sandra Szymańska
