Mieszkańcy Chlewisk oddali hołd ofiarom wojen

Mieszkańcy Chlewisk oddali hołd ofiarom wojen

Renata Napierkowska

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Mieszkańcy Chlewisk oddali hołd ofiarom wojen
Mieszkańcy Chlewisk oddali hołd ofiarom wojen

Ksiądz Zygmunt Fiedler, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Chlewiskach, zginął z rąk hitlerowców na początku II wojny światowej. Szeregowy Władysław Ptaszyński spoczywa na miejscowym cmentarzu. Obydwu ofiarom wojen mieszkańcy oddają hołd.


- W czasie II wojny światowej z rąk hitlerowców zginęło wiele nauczycieli i księży.

Taki los spotkał również proboszcza z parafii Świętej Trójcy w Chlewiskach ks. Zygmunta Fiedlera. Funkcje proboszcza w naszej parafii objął w 1932 roku i pełnił ją do 1939. 2 listopada został aresztowany, a 10 listopada rozstrzelany pod Gniewkowem - przypomina Tomasz Nowak, wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Chlewiska, który wraz z grupką mieszkańców spotkał się pod tablicą upamiętniającą księdza na miejscowym kościele.


W niedzielę, 10 listopada, mieszkańcy: Agata Nowak, Michalina Nowak, Wioletta Pakulska, Mirosława Kucol, Tomasz Nowak, Kinga Pakulska, Agata Miżejewska, ks. Andrzej Leppert, Dominik Marek, Stanisław Majchrzak, Małgorzata Żmudzińska, Emilia Pakulska, Iwona Marek, Kaja Marek, Maria Marek i Edward Marek oraz Iwona Pakulska złożyli tam kwiaty i zapalili znicze .


Natomiast na cmentarzu w Chlewiskach znajduje się grób żołnierza, który poległ podczas walk w czasie I wojny światowej, szeregowego Władysława Ptaszyńskiego.


- Nie wiemy o nim zbyt wiele, poza tym, że zginął w naszej okolicy 9 wrześnie 1918 roku. Szukałem na jego temat informacji w USC w Dąbrowie Biskupiej, ale nie ma tam żadnego wpisu. Szkoda, że nasz bohater nie doczekał wolnej Polski, ale na pewno wiedział, że mamy szansę na odzyskanie niepodległości - mówi Tomasz Nowak.


W Chlewiskach w czasie I wojny w budynku szkolnym stacjonowały wojska niemieckie, tzw. bydgoski batalion szturmowy, lecz pod koniec 1918 roku była już polska straż wojskowa. W styczniu 1919 roku znów do niewielkiej wsi wkroczyły wojska niemieckie, na szczęście nie pozostały tu jednak długo. W Dzień Niepodległości na grobie żołnierza jak co roku złożone zostały kwiaty i zapalono znicze.Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

miker (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Moja ciocia koło księdza,

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo