Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy nie zgadza się z zarzutami o sprzyjanie deweloperom

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Ulica Szlakowa w Fordonie - na miejscu tych drzew też mają powstać bloki mieszkalne.
Ulica Szlakowa w Fordonie - na miejscu tych drzew też mają powstać bloki mieszkalne. Dariusz Bloch
Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy nie godzi się z zarzutami, które formułuje część członków nowo powstałego Fordońskiego Ruchu Oporu.

Zobacz wideo: 85. urodziny Jerzego Maksymiuka w Filharmonii Pomorskiej

Jak już informowaliśmy, w Bydgoszczy zawiązał się Fordoński Ruch Oporu, którego członkowie nie zgadzają się na masowe wycinki drzew pod inwestycje mieszkaniowe. Do FRO należą mieszkańcy z Nowego Fordonu, ale nie tylko - znajdziemy tu fordońskie Stowarzyszenie "Górki", mieszkańców Smukały, ostatnio dołączyli także członkowie z Kapuścisk. FRO mówi wprost, że do stworzenia ruchu popchnęło ich to, co ostatnio zaczęło się dziać w mieście - na górnym tarasie Fordonu, przy ul. Szlakowej, Fieldorfa-Nila czy Bydgoskich Olimpijczyków.

Ścieżki do MPU?

W rozmowie z nami jeden z założycieli FRO, Jan Kwiatoń, przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon, stwierdził, że ruch chce stać na straży miejscowych planów zagospodarowania tak, żeby uniemożliwić kolejne wycinki drzew pod inwestycje planowane przez deweloperów.

Ocenił też, że w tej chwili w tej chwili deweloperzy "wydeptują sobie ścieżkę do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, a ta bez specjalnej refleksji godzi się na inwestycje".

MPU w obronie terenów zielonych

- W tym zdaniu jest tyle prawdy, ile prawdy było w słynnym powiedzeniu z czasów komuny, że na placu Czerwonym rozdają rowery - mówi oburzona Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - MPU w swoich działaniach często występuje w obronie terenów zielonych, dlatego niektórzy inwestorzy oraz decydenci czasem odbierają nas jako przeciwników utrudniających inwestycje.

- Ruchy społeczne występujące w obronie terenów zielonych odbieram bardziej jako sojuszników niż wrogów. Myśląc o rozwoju miasta w sposób systemowy, nasze rekomendacje zawsze poprzedzone są szczegółowymi analizami. Odnośnie działań MPU dotyczących Fordonu: zgodnie z naszą rekomendacją przyjęte zostały między innymi plany miejscowe chroniące przed zabudową park Akademicki czy skarpę północną. Walcząc w sądach administracyjnych, obroniliśmy przed zabudową tereny, które inwestorzy chcieli zabudować w trybie „specustawy mieszkaniowej” - Fieldorfa-Nila czy Twardzickiego - przypomina Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy.

Ochrona podczas sesji

Dyrektor przyznaje jednak, że są miejsca, gdzie nowa zabudowa jest lub będzie możliwa. - Miasto to system naczyń połączonych, a tereny uzbrojone powinny być odpowiednio wykorzystywane, ponieważ wszyscy ponosimy koszty utrzymywania wodociągów, ciepłociągów, systemów kanalizacji itd., a miasto powinno być zwarte - mówi, dodając: - Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy również wskazywałam na potrzebę ochrony terenów osiedlowych przed zawłaszczaniem ich przez parkujące samochody oraz na potrzebę przystąpienia do realizacji parkingów wielopoziomowych. Martwi mnie, że Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa nie tylko zbywa tereny przeznaczane w planach pod zieleń czy parkingi, ale - co zadziwia - wnosi uwagi do planu miejscowego, by nie dawać możliwości budowy parkingów wielopoziomowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo