W najbliższy piątek powinno być wiadomo, kto dostarczy do Bydgoszczy 30 koksowników. Zapytanie ofertowe przewiduje rozstawienie na podsypce z piasku, rozpalanie ognia i całodobowe utrzymywanie żaru w koksownikach na 16 przystankach tramwajowych i autobusowych.
[break]
W siarczyste mrozy żar ma ogrzewać pasażerów przy ul. Gdańskiej Cieszkowskiego, rondzie Jagiellonów, dworcu autobusowym, rondzie Toruńskim, ul. Szarych Szeregów, Wojska Polskiego/Kładka, Szubińskiej/Żwirki i Wigury, przy rondzie Grunwaldzkim, dworcu PKP oraz przy Fordońskiej/Wiślanej. Koksowniki mają być gotowe do użycia od 9 grudnia do 31 marca, na każde zlecenie Wydziału Zarządzania Kryzysowego ZDMiKP.
Jak co roku szykuje się nam wielkie sypanie ulic w mieście. Firmy na zimowe utrzymanie zgromadziły około 10 tysięcy ton soli, około 50 ton chlorku wapnia i blisko 400 ton piasku. - Mamy w umowie pięć solarek w Remondisie i cztery w Corimpie. Przy dużych opadach lub śliskości uruchamiamy dodatkowo odpowiednio pięć w Remondisie i cztery w Corimpie - informuje Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
W akcji „Zima” ma wziąć w tym roku udział 149 osób z sześciu firm. Zajmą się odśnieżaniem chodników i przystanków komunikacji miejskiej. Do dyspozycji będę mieli 25 mikrociągników oraz dwie równiarki będące własnością ZDMiKP. Na całodobowych dyżurach będzie dyżurować 48 pracowników. Czy to jednak wystarczy?
W całej Bydgoszczy jest 300 kilometrów dróg do oczyszczania mechanicznego oraz 430 tysięcy metrów kwadratowych chodników i ciągów pieszych.
Walka ze skutkami zimy, niestety, będzie sporo kosztować. Chodzi o łagodzenie skutków opadów śniegu przez 24 godziny (oczyszczanie non stop z przerwami na ładowanie, tankowanie, posiłki regeneracyjne, zmiany itp.). Oczyszczanie mechaniczne (za pomocą solarek) to wydatek rzędu 864 tysięcy złotych, a ręczne - około 300 tysięcy złotych.
Zimowych akcentów nie może zabraknąć także w wystroju miasta. Ratusz zamówił już choinkę, która stanie na Starym Rynku. Będzie to świerk o wysokości 16-20 metrów, usadowiony w podłożu. - Ustawianie choinki rozpocznie się około 26 listopada i ma potrwać dwa dni. Świerk zostanie ustrojony 3 grudnia - mówi Marta Stachowiak, rzecznik prasowy prezydenta Bydgoszczy.
Wiadomo też, że miasto będzie świątecznie oświetlone, choć szczegółów jeszcze nie ustalono.
Wiemy natomiast, kto zorganizuje w sylwestra imprezę „silent disco” na Starym Rynku - będzie to firma Sferum z Łodzi. W balu ze słuchawkami na uszach ma wziąć udział 800 osób.